Kto zo staršej generácie by nepoznal maďarskú rokovú kapelu Omega? Aj mladší si isto pamätajú ich najväčší hit Gyönghajú lány (Dievča s perlami vo vlasoch), ktorý neskôr naspievali Scorpions pod názvom White Dove.

Včera (18.11.) dal zakladateľ, skladateľ a klávesák tejto legendárnej kapely László Benkő (+77) svetu definitívne zbohom. Po štyroch rokoch boja s rakovinou.

"Ani ťažká choroba ho nezlomila. Nikdy sa nesťažoval, zostával optimistický a navonok ukazoval len veselú tvár," hovorí pre server origo.hu jeho priateľ a spevák "konkurenčnej" Locomotiv GT Károly Frenreisz. "Samozrejme, vedeli sme, že je vo vážnom stave a boli sme na zlé správy pripravení. Ale keď to nakoniec naozaj prišlo, aj tak nás to veľmi zasiahlo."Lászlóa považoval za ikonu maďarskej rockovej hudby, ktorú mali všetci radi. Aj keď bol neporiadny.

"Laci vždy niekam bežal. Na dohodnuté termíny meškal aj hodinu. Nikto sa však na neho nedokázal hnevať. Žartom sme hovorili, že vlastne meškal len raz, pred šesťdesiatimi rokmi a odvtedy už nestíhal... Bude nám veľmi chýbať,"dodal Frenreisz.

Benkő okrem klávesov hral na flautu, dychové aj bicie nástroje. Bol tiež držiteľom Kossuthovej ceny a Ceny Ferenca Liszta. Ako píše maďarský server Blikk, niekoľko rokov zápasil s rakovinou pečene. Lekárom sa ju operáciou a chemoterapiou podarilo potlačiť a hudobník sa mohol vrátiť na pódium, choroba sa však pred pár mesiacmi ozvala znova. Niekoľkokrát ho hospitalizovali a vyšetrenia ukázali, že popri problémoch so srdcom sa vytvorili metastázy na jeho pľúcach. Snaha zdravotníkov už bola márna. Laci svoj boj v stredu, v skorých ranných hodinách, prehral. 

Viac fotografií slávneho hudobníka nájdete v GALÉRII ►►►