Je taká fascinujúca, že hodinová prehliadka ubehne prirýchlo. Ocitnete sa až šesťdesiat metrov pod úrovňou terénu, v priestore so 6200 metrov štvorcových. Príbehy baníkov aj väzňov z druhej svetovej vojny, ktorí v Seegrotte v obci Hinterbrühl vyrábali prvé stíhačky s tryskovým pohonom na svete, vás chytia za srdce. Potom však príde na rad romantika v podobe plavby člnom po podzemnom jazere, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe. Na úchvatné scenérie tak skoro nezabudnete!

VIDEO: Nevšedná plavba po podzemnom jazere

Ťažký údel pre ľudí aj kone

Nachádza sa kúsok za Viedňou, v okrese Mödling v Dolnom Rakúsku. V lete sa v podzemí Seegrotte príjemne schladíte, pretože teplota sa tu pohybuje okolo deviatich stupňov. V skupinke asi dvadsiatich-tridsiatich ľudí kráčame dlhým podzemným tunelom. Po pár desiatkach metrov sa pred nami otvoria veľkolepé priestory a sprievodca začne svoje pútavé rozprávanie.

Jaskynný systém Seegrotte je výsledkom ťažby sadrovca. Na každom kroku sa tu stretnete s tradičným baníckym pozdravom Glück Auf - veľa šťastia. Zdobí múry a iniciály GA sú aj v baníckej kaplnke zasvätenej sv. Barbore, ktorá bola dokončená v roku 1864. V niektorých miestnostiach sú modely koní. Tie spolu s ľuďmi strávili v podzemí dlhé roky, využívali sa napríklad na pohon výťahov. „Mnohé z nich po dvadsiatich rokoch pobytu v tme oslepli,“ dodá sprievodca.
Výbuch počas odstrelu v bani v roku 1912 viedol k jej uzavretiu a tiež k vytvoreniu najväčšieho podzemného jazera v Európe.

V roku 1930 objavil túto podzemnú krásu medzinárodný tím jaskyniarov a tunely s jazerom mohla obdivovať aj verejnosť. Nie však dlho.

Nacistická továreň

V roku 1943, počas druhej svetovej vojny, bola v horných poschodiach jaskynného systému postavená továreň na nútené práce, satelit koncentračného tábora Mauthausen. Štátna továreň Heinkel využívala dlhé chodby na výrobu lietadiel, pretože podzemné priestory zaručovali spoľahlivú ochranu pred bombardovaním. Pracovalo tu dvetisíc robotníkov a vyrobili prvé stíhačky s tryskovým pohonom na svete - Heinkel He 162 Salamander. V jaskyni je vystavený model lietadla Salamander a nad jazerom je pamätník 51 väzňom, ktorí zomreli počas núteného pochodu z iných táborov do Mauthausenu v apríli až máji 1945.

Po vojne jaskyňa opäť začala slúžiť verejnosti a dnes patrí medzi najväčšie atrakcie Rakúska.

Magická aj pre filmárov

Celá prehliadka je unikátnym zážitkom. Sprievodca pridá zopár zaujímavostí. V roku 1993 sa tu natáčali Traja mušketieri a po filmároch od Walta Disneyho zostali v podzemí kulisy - väznica a dračia loď. Vraj aj tvorcov amerického dobrodružného filmu Piráti z Karibiku zaujala rakúska Seegrotte. „Nakrúcali tu, ale bez Johnny Deepa. Viem, to, lebo som tu bol,“ dodá.

Zídeme schodmi, kde bol kedysi nákladný výťah, do miniprístavu. Áno, tu na nás čaká malý čln, ktorým nás sprievodca prevezie po rozľahlom podzemnom jazere. Niekde jeho hĺbka dosahuje až dvanásť metrov a každú noc z neho musia odčerpať 60 tisíc litrov vody, inak by bol celý priestor zaplavený.

FOTO v galérii

Pomaly sa plavíme tunelmi a zákutiami a vychutnávame si každú minútu tohto nevšedného zážitku. Magickú atmosféru týchto priestorov umocňuje osvetlenie niektorých častí jazera. Prehliadka však plavbou končí, po nej sa vraciame rozľahlými priestormi ku vchodu. Cestou si ešte párkrát nad únikovými otvormi prečítame pozdrav tých, ktorí v tomto podzemí museli stráviť oveľa viac času a pri tvrdej drine: „Glück Auf.“