Súto zlodeji? Nuž, nie úplne presne. Politici. Patrick Balkany kraľuje mestečku pri Paríži skoro 30 rokov, pravou rukou mu je manželka Isabelle. Už od 90. rokov tento azda najdrzejší manželský pár Francúzska čelí obvineniam zo sprenevery verejných financií, z korupcie a daňových podvodov. Nič na tom, v snobskom mestečku boháčov nemajú problém získavať mandáty zas a znova. Sú výpovedným dôkazom o tom, že veľkých gangstrov netreba vždy hľadať len vo veľkej politike. Niekomu k čarovnému bohatstvu stačí aj lokálna funkcia.

Slávnejší ako ministri

„Som najčestnejší muž na svete,“vyhlasuje Patrick Balkany vždy, keď sa ho pýtajú na jeho aféry. „Tento muž je zosobnením všetkého, proti čomu svojím perom bojujem. Je to pravá tvár sarkoziz­mu,“tvrdí na revanš o primátorovi buržujského mestečka Levallois-Perret šéfredaktor investigatívneho webu Mediapart.fr Edwy Plenel. Balkanyovci sú známejší ako ministri. Ich politická kariéra totiž trvá štyridsať rokov. Slávu však týmto vskutku špecifickým manželom nepriniesli ani tak činy v prospech mesta či regiónu, kde pôsobia. O národnú reputáciu sa im postarali kauzy.

Už v 90. rokoch sa totiž zistilo, že primátor Balkany a jeho šéfka komunikačného oddelenia a manželka v jednej osobe nelegálne zamestnávali troch ľudí ako výpomoc s domácimi prácami v ich luxusnom byte a ešte luxusnejšej rezidencii na vidieku. Personál platili desať rokov z peňazí mesta, čiže zo zdrojov od daňových poplatníkov. V roku 1996 súd odsúdil oboch Balkanyovcov na 15 mesiacov väzenia s podmienkou na dva roky zákazu kandidovať vo voľbách. „Týchto zamestnancov sme potrebovali, keď sme prijímali v našom dome investorov, ľudí, ktorých sme v Levallois potrebovali. Nebrali sme si ich pre osobnú potrebu,“ obhajoval sa Patrick Balkany. „Urobil som chybu, že som si nedal ich požičanie z radnice domov odsúhlasiť zastupiteľstvom, lebo oni by to bez problémov schválili,“ dodal, akoby si túto chybičku uvedomil po rokoch a predtým mu tento postup ani nenapadol.

So Sarkozym: Patrick Balkany bol vždy blízky francúzskeho exprezidenta.
So Sarkozym: Patrick Balkany bol vždy blízky francúzskeho exprezidenta.
Zdroj: profimedia.sk

Herec a novinárka

Balkanyovci sa vzali v roku 1976. On, syn maďarského imigranta Gyúlu, ona dcéra židovských obchodníkov pôvodom z Tuniska. Nepochádzali z chudobných pomerov. Politika nebola ani Patri­ckova, ani Isabellina prvá voľba. Balkany chvíľu viedol úspešný obchod svojho otca a v 60. rokoch to skúšal ako herec. Objavil sa v niekoľkých filmoch a seriáloch. Isabelle snívala o kariére novinárky. Nejaký čas túto profesiu aj vykonávala, ale rýchlo presedlala na „komunikáciu“. Ako šéfka oddelenia komunikácie rádia Europe 1 získala množstvo dobrých kontaktov. Pomohla nimi aj pri manželovom vzostupe. V roku 1983 vyhral Patrick komunálne voľby a stal sa primátorom mesta Levallois-Perret. Z Isabelle urobil šéfku vzťahov s verejnosťou.

Aj z Isabelle sa veľmi skoro stala úspešná politička. Na začiatku kariéry si ju všimla pravá ruka de Gaulla, šéf jeho tajnej polície známej pod skratkou SAC a neskorší minister vnútra Charles Pasqua. Tento pán bol zaujímavá postavička známa výrokom: „Demokracia sa končí tam, kde sa začínajú záujmy štátu.“Isabelle k svojej práci na radnici u manžela pridala v roku 1988 mandát poslankyne za región.

Mandáty

Po prvej veľkej kauze so súkromnými zamestnancami Balkanyovcov, ktorých platili z peňazí radnice, prišli ďalšie. A otriasli inak súdržným párom. V období, keď obom plynul súdny zákaz kandidovať vo voľbách, prežíval pár manželskú krízu. Médiá písali v roku 1996 dokonca o rozvode. Všetko sa, zdá sa, urovnalo, lebo rozchod sa nekonal. Súzvuk manželov, ktorí sú v meste, kde úradujú, stále hviezdy, trvá dodnes. Odsúdenie nevyradilo Balkanyovcov ani zo spoločenského, ani z politického života. Zažili znovuzrodenie a dokonca im pribudli nové mandáty.

Patricka v roku 2001 opäť zvolili za primátora, ktorým je dodnes. Isabelle vymenoval za svoju viceprimátorku. K tomu v roku 2002 pridal Balkany národný poslanecký mandát. Vykonával ho do vlaňajška. Isabelle sedela v zastupiteľstve regiónu Hauts-de-Seine do roku 2011. Páru sa darilo. Spolupracovali, kryli si chrbát a ak chvíľu neplnili politické stránky, objavili sa na stránkach bulvárnych týždenníkov ako usporiadaný úspešný buržoázny pár, typický pre bohaté predmestia Paríža. Až na pár kauzičiek regionálno-lokálneho rozmeru, napríklad využívanie mestských policajtov ako šoférov na súkromné účely aj počas zahraničných ciest, do začiatku rokov 2010 žili pokojne. On so širokým úsmevom a ona v značkovom oblečení s intelektuálnymi okuliarmi na nose, kráčali so zdvihnutou hlavou ulicami „svojho“ mesta. Potom prišiel rok 2013. Zistilo sa, že majetky Balkanyovcov sú oveľa väčšie, ako sa tušilo. S tým, čo deklarovali daniarom, nemajú nič spoločné.

O majetky prišli

Balkanyovci dlhé roky vlastnili vily v marockom Marrákeši aj na ostrove Saint-Martin. Samozrejme, cez schránkové firmy a všelijaké machinácie. No ako inak, svoje rezidencie, z ktorých sa po letnej prestávke v zasadnutiach inštitúcií vracali opálení a oddýchnutí, pred daňovými úradníkmi zamlčali. A tak obaja volení zástupcovia ľudu, Patrick a Isabelle, dnes čelia obvineniam z korupcie, z daňových podvodov a klamstva daňovým úradom. Ich vily vo Francúzsku, v Maroku a v Karibiku skonfiškovali súdy a v roku 2015 ich predali s tým, že vydražená suma prepadla do rúk štátu.

„Vlastnia významné majetky, a predsa žiadna nehnuteľnosť nie je napísaná na ich meno. Nedisponujú príjmami, ktoré by im dovolili získať také majetky,“ písalo sa v súdnom rozhodnutí pri zabraní víl. Sudcovia sú presvedčení, že manželia si pomohli schránkovými firmami v Lichtenštajnsku, v Singapure a Paname. Hoci všetkým okrem voličov Patricka Balkanyho je, zdá sa, jasné, že nepomer medzi príjmami (hoci vysokými) a výdavkami je problém, manželia si stoja za tým, že si nemajú čo vyčítať.

Vila v Karibiku: Politický pár dlho tvrdil, že Vilu Pamplemousse na ostrove Saint-Martin si len prenajímali.
Vila v Karibiku: Politický pár dlho tvrdil, že Vilu Pamplemousse na ostrove Saint-Martin si len prenajímali.
Zdroj: Internet

Arogancia

„Áno, máme dom v Giverny už 30 rokov, darovali sme ho deťom. Odpoviem na otázky, ak nejaké ľudia majú, ale nie novinárom. Mám dosť transparentnosti, veď je to, preboha, súkromný život. Čo sme azda povinní odpovedať novinárom? Ste pomocníci justície alebo polície? Stačí,“reagovala podráždene Isabelle Balkanyová, keď pred pár rokmi o kauzách páru robili veľkú reportáž novinári verejnoprávnej televízie France 2.

Ani Patrick sa nezdá. Svoj komediantský talent z čias, keď chcel preraziť na filmovom plátne, využíva počas zasadnutí. Vtip mu nechýba a jeho narážky a výstupy sa nikdy nezaobídu bez arogancie. Tá je tajomstvom jeho „šarmu“. Zabáva ľudí, ktorí sa na divadlo prídu pozrieť na balkónik, a opozícia ťažko prehluší jeho mohutný hlas. „Nebojte sa, ušetrím vás druhého kola. Tak budete mať aspoň čas sadnúť si pred telku a pozerať, ako ľavica stráca jedno mesto za druhým,“prerušil oponentku vo voľbách. Mal pravdu. „One man show“ raz do týždňa z pohodlného kresla a od hlasnejšieho mikrofónu, než majú ostatní. Ticho zoči-voči novinárom, keď chcú odpovede na otázky o problémoch s justíciou.

Mestská politika

Balkanyovci sú bohatí, svojskí, milovaní, nenávidení, šikovní. Ale akí sú ako politici? V akom stave nechali mesto, od ktorého majú kľúče 29 rokov? Predtým, ako si vzali Levallois-Perret do parády títo manželia, ste tam našli hlavne sklady, ateliéry, menšie fabriky. Ľudové, robotnícke, komunistické mestečko, menšie ako niektoré parížske obvody. Dnes sa podobá skôr na prestížne susedné Neuilly, kde „starostoval“ dobrý priateľ Balkanyovcov, istý Nicolas Sarkozy. Autoservisy zmizli, robotníci tiež. V Levallois sa dnes prechádzajú spokojní solventní dôchodcovia a mladí dynamickí manažéri s rodinkami.

Čo sa týka vzhľadu mesta, zmenilo sa takmer všetko. Nová multimediálna knižnica, bazén, nákupné centrum, divadlo. Všade vyryté meno „stavebníka“ - Balkany. Dohody s investormi sa u nich robia bez problémov, jednoducho. Nové bytovky pre boháčov. Renovácie a výstavba však majú podľa politických oponentov silného páru svoju cenu - Levallois je najzadlženejšia obec Francúzska. „Levallois má 65-tisíc obyvateľov a dlh okolo 750 miliónov eur. Na porovnanie, v Lille žije milión ľudí a ich dlh je polovičný. Sú to zlí správcovia,“vraví pre France 2 chirakovec Olivier de Chaueaux, ktorý ako jediný dokázal zobrať radnicu Balkanyovcom medzi rokmi 1995 - 2001. Manželia priznávajú, že ich mesto žije nad pomery. A čo má byť?

Sarkozyho blízki

Mimochodom, de Chaueaux je z rovnakej politickej strany ako Isabelle a Patrick Balkanyovci. Oni sú však sarkozyovci, ako sa o blízkych exprezidenta Sarkozyho hovorí. Ako vieme aj z našich reálií, vnútri jednej strany sú vždy minimálne dva prúdy, ktoré stoja proti sebe. Hoci by to navonok aj nepriznávali. Balkanyovci kopali za Sarkozyho odnepamäti. Činili sa i v škandále, za ktorý vyšetruje Sarkozyho a jeho ľudí justícia, v kauze Bygmalion. O čo ide? Prezident kandidát potreboval v roku 2012 minúť na kampaň viac peňazí, ako povoľuje zákon. Vymyslel si teda systém falošných faktúr na fungovanie strany. Peniaze v skutočnosti išli na prezidentskú kampaň.

Aký bol Balkanyho príspevok? V čase prezidentskej kampane mesto zamestnávalo 35 ľudí na komunikačnom oddelení! Navyše minulo peknú sumičku - 192-tisíc - za transformáciu webstránky mesta a založenie účtu na Twitteri. Stránky sa nik nedotkol a Twitter existoval už rok pred zmluvou na jeho vytvorenie. Regionálni kontrolóri podľa agentúry AFP pravidelne mesto kritizujú za „neúprimné a neregulárne účtovníctvo“plné „významných anomálií“. Vyčítajú mu tiež premrštené platy niektorých úradníkov, nedodržiavanie pravidiel pri dotáciách občianskym združeniam a pofidérny systém financovania.

Tým sa výpočet Balkanyho zapojenia do lokálnych, ale aj štátnych káuz nekončí. Rozsah článku síce nie je zanedbateľný, ale na opis fungovania tohto politika a jeho ženy nestačí. Spomeňme aspoň to, že sú zapletení aj do podvodu so sociálnym bývaním, z ktorého podľa niektorých môže pochádzať ich rozsiahly majetok. Patrick Balkany účinkuje tiež v korupčnej afére Uramin. Štátna energetická firma Areva kúpila v roku 2007 uránové bane v Afrike skoro za 2 miliardy eur. Mohla ich pritom kúpiť skôr, len za vyše 400-tisíc eur. A bane firmy Uramin sa ukázali nakoniec bezcenné.

Pojem: Milovník havanských cigár je obľúbencom karikaturistov.
Pojem: Milovník havanských cigár je obľúbencom karikaturistov.
Zdroj: Internet

Recept na úspech

Príbeh Bonnie a Clyda z Levallois-Perret ukazuje, že aj v malých mestách vedia úradovať „veľkí páni“. Na to, aby uspeli, potrebujú kontakty. Tie získavajú často hromadením mandátov z viacerých úrovní - primátorskej stoličky, poslaneckého, straníckeho a v tomto prípade manželkinho regionálneho. K receptu na úspech patria aj malé služby vysokopostaveným kolegom zo strany či samotnému prezidentovi. Za ne získajú v politickej rodine „imunitu“ a zabezpečia nominácie strany vo voľbách. Moc majú teda vo vrecku.

Službičky fungujú aj voči známym, zamestnancom, voličom a vytvára sa akýsi feudálny systém. A čo osobné obohatenie? Premyslený urbanizmus. Stačí byť blízky investorom, developérom, stavebníkom a, zdá sa, že nehnuteľné bohatstvo, ktoré súdy odhadli na 16 miliónov eur, je vaše!

Balkany má tiež vplyv na výšku vlastného platu a toho, ktorý prisudzuje svojej zástupkyni, manželke. V septembri tohto roka si ho napríklad zvýšil o 56 percent s odôvodnením, že pre nový zákon, ktorý zakázal kumuláciu mandátov, odvlani nemá plat z parlamentu.

Máj, lásky čas

Starostovia, primátori, ich blízki spolupracovníci, poslanci v zastupiteľstvách, to sú naši najbližší volení zástupcovia. Každý sa k nim vie dostať, ak to potrebuje. Každý ich vie kontrolovať. Veľa od nič očakávame, a zdá sa, že ešte viac im vieme odpustiť. Otázka je, prečo a či by sme mali tak rýchlo zabúdať na chybičky „v rámci výkonu mandátu“.

Súd, na ktorom budú Balkanyovci obhajovať pôvod svojho majetku a neplatenie daní, ich čaká v máji 2019. Bude to zrejme väčšia skúška pre ich manželstvo ako odsúdenie v roku 1996 na podmienku za čudné zamestnávanie. Každopádne to bude divadlo. Médiá si už teraz mädlia ruky. Ktovie, koho mocný pár malého mesta a veľkých parížskych podnikov stiahne so sebou.