Pred 108 rokmi, posledný májový deň roku 1911 spustili na vodu legendárny zaoceánsky parník. Svojho času to bol najväčší osobný parník na svete, no do histórie sa zapísal tým, že išiel celý ku dnu.

Na palubu bolo 2 224 cestujúcich, ktorých vypravili z Anglicka do New Yorku, lenže do cieľa loď nikdy nedorazila. 15. apríla 1912 v skorých ranných hodinách narazil parník na ľadovec. O život prišlo 1 500 cestujúcich. 

Po tragickej udalosti sa v novinách začalo písať o ľuďoch, ktorí mali byť na palube lodi, no z nejakého dôvodu neboli. Mali šťastie v nešťastí, keď plavbu na poslednú chvíľu zrušili, či zmeškali. 

Prečítajte si štrnásť fascinujúcich príbehov šťastlivcov, ktorí zmenili svoje plány na poslednú chvíľu >>

Pierpont Morgan

John Pierpont Morgan pochádzal z rodiny úspešných finančníkov. Zaujímal sa o obchod. Reorganizoval železnice a dokonca sa mu podarilo spojiť niekoľko oceliarskych spoločností a vytvoriť tak United States Steel, prvú svetovú miliardovú korporáciu. V roku 1907 zachránil americký bankový systém, čím si vyslúžil pomenovanie „Napoleon Wall Street“.

Morgan tiež spojil väčšinu transatlantických lodných liniek pod jedného prepravcu, vrátane spoločnosti White Star Company, ktorá vlastnila Titanic. Technicky povedané, John bol majiteľom legendárneho parníka, ktorý ho mohol zabiť. Na palube mal dokonca svoj súkromný apartmán. Svoju účasť na plavbe však na poslednú chvíľu zrušil. Chcel si predĺžiť svoju dovolenku v Anglicku. Šíri sa legenda, že Morgan nenastúpil na loď, pretože stál za potopením Titanicu, aby sa zbavil niektorých súperov. Medzi nich patrili John Jacob Astor IV, Benjamin Guggenheim a Isidor Straus, ktorí počas osudnej plavby zahynuli. Morgan chcel v čom čase založiť americkú centrálnu banku.

Príbehy, ktoré sa potopili spolu s Titanicom.
Zdroj: Vintag.es