Obaja pochádzajú zo súostrovia Galapágy. Poldi je veľký fešák, má jasné oči a má rád aj spoločnosti. Bibi sa pohybuje s obrovským šarmom. Hoci títo dvaja sa dali dokopy trochu nútene, nakoniec ich spojil úprimný a dlhotrvajúci cit, láska k pokojným prechádzkam aj k paradajkám. Neoficiálne manželstvo trvalo niekoľko desiatok rokov, pred takmer desaťročím sa rozpadlo. Ich rozchod sledoval celý svet a držal palce, aby sa opäť dali dokopy. Podarilo sa to? Tento rok sa verejnosť dozvedela, že vzťahová kríza Poldiho a Bibi stále trvá, ak sa ju raz podarí prekonať, môže to byť tak o 20-30 rokov. Bibi a Poldi sú totiž korytnačky obrovské, ktoré sa dožívajú priemerne 160 rokov. Korytnačí rekordman sa dožil napríklad cca 257 rokov.

Bibi a Poldi sa po dlhých desaťročiach rozišli.
Zdroj: Internet

Domáce násilie?

Korytnačky sa narodili pravdepodobne okolo roku 1897. Zhodou náhod sa ich životné cesty spojili v zoologickej záhrade vo Švajčiarsku. Spolu vyrastali, prekonávali pubertu i prvé životné výzvy. Boli nerozluční. Koncom 70. rokov minulého storočia ich presťahovali do Rakúska, do Klagenfurtu. Boli nerozlučné a bolo vidno, že sa úprimne ľúbia. Po vyše storočnom vzťahu však prišla kríza.

V roku 2012 sa objavili medzi Poldim a Bibi prvé hádky, dochádzalo dokonca k prejavom agresie! Bibi bola na Poldiho tak alergická, že začala hrýzť jeho pancier. Korytnačky sú vyzbrojené silnými čeľusťami a ostrými zubami, a tak sa stali jedna pre druhú skutočnou hrozbou.

Nikto nebol schopný odhaliť príčiny „manželskej krízy“. „Jednoducho sa nemôžu vystáť,“ povedala pred pár rokmi ošetrovateľka Helga Happová. Nepomohla dokonca ani „párová terapia“ - spoločné hry, romantické večer na zlepšenie nálady. „Tolerujú svoju prítomnosť ak je dostatok jedla, ak nie je príliš chladno či príliš teplo,“ vraveli ošetrovatelia.

Vášnivé chvíle chovancov zoo v rakúskom Klagenfurte sú už minulosťou.
Zdroj: Internet

V separácii

Nakoniec boli pracovníci klagenfurtskej zoo nútení korytnačky po 115 rokoch rozdeliť: „Museli sme pre ne vybudovať dve samostatné obydlia,“ dodáva Happová.

Zdá sa, že cit medzi Bibi a Poldim jednoducho vyprchal a korytnačky si užívajú single život. Občas sa vidia, ale len v bezpečnej vzdialenosti. Bibi rada trávi čas v záhradke a papá trávu. Občas zdvihne zrak, a keď zbadá Poldiho, neukrýva nechuť a averziu k svojmu exmilovanému, nahnevane syčí naňho syčí ako had. Poldi je zasa veľmi precitlivelý, nečudo, za svojho života prekonal so svojou družkou Bibi mnoho ťažkostí.

Nuž, od lásky k nenávisti je len krôčik... Treba však zdôrazniť, že v prirodzenom prostredí korytnačiek obrovských na Galapágach monogamia pre ne nie je prirodzená, nehovoriac už o vzťahu typu „žili spolu šťastne, až kým nepomreli“. Ošetrovatelia v klagenfurtskej zoo však stále vedia, že láska zvíťazí a Bibi i Poldi budú opäť chcieť zmeniť svoj stav „single“ na „zadaný“.

Viac fotografií Bibi a Poldiho si môžete pozrieť v GALÉRII.