Ochranný čip na oblečení nikoho neprekvapí, ale zakódované potraviny, to je hodné pozastavenia sa. V supermarkete Tesco v Smíchovskej tržnici v Prahe pred nedávnom umiestnili ochranný čip na obal masla, informoval o tom portál iDnes.cz. Dočasné kódovanie masla potvrdil manažér externej komunikácie Tesco Václav Koukolíček. „Išlo iba o tento obchod, teraz sa už tento spôsob nepoužíva,“ uviedol pre idnes.cz.

Obchod k netradičnému spôsobu ochrany pristúpil z obavy pred krádežami. Vysoká cena masla, rovnako ako Slovákov, trápi aj našich susedov a vlastne celú Európu. „Drahé,“ povzdychne si nejeden zákazník v obchode pri regáli s maslom. Vynárajú sa preto špekulanti, ktorí chcú na aktuálnom vývoji cien na maslovom trhu zarobiť.

V hľadáčiku zlodejov

Napríklad mladý kuchár (24) z jedného karlovarského hotela za dva mesiace povynášal z hotelového skladu 50 kilogramov masla v hodnote viac ako 10-tisíc českých korún (384 eur), ktoré ďalej predával. Okrem masla si mladík odniesol 8,4 kilogramov syra - ten v Čechách tiež poriadne zdražel - a 6 kilogramov salámy. Ako uviedla krajská policajná hovorkyňa Kateřina Böhmová pre idnes.cz, mladíkovi hrozí za krádež až dvojročný (!) pobyt za mrežami.

Rovnaký trest môže dostať aj muž (44) z Moravy, ktorý - pod vplyvom alkoholu - si do nákupného vozíka v supermarkete v Moste vložil okrem pízz, čokolád, mliečnych výrobkov a ústnej vody aj asi 150 masiel. Nákup „zabudol“ zaplatiť. Podľa policajnej hovorkyne Ludmily Světlákovej po vytriezvení mužom zákona priznal, že chcel potraviny výhodne predať, informoval idnes.cz.