Tip na článok
Maslo sa stalo výnosným artiklom aj na čiernom trhu.

Maslo sa stalo luxusnou komoditou: Ľudia ho vo veľkom kradnú, obchodníci čipujú

Málo mlieka si vyžiadalo stúpanie cien masla. Základná potravina sa tak doslova stala luxusnou komoditou. Vynorili sa „kšeftári“, ktorý chcú na situácii zarobiť. Skôr si však zarobia na poriadne problémy so zákonom.

Galéria k článku (5 fotografií )
Chlieb s maslom je čoraz väčší luxus.
Chlieb s maslom je čoraz väčší luxus.
 Chlieb s maslom je čoraz väčší luxus.

Ochranný čip na oblečení nikoho neprekvapí, ale zakódované potraviny, to je hodné pozastavenia sa. V supermarkete Tesco v Smíchovskej tržnici v Prahe pred nedávnom umiestnili ochranný čip na obal masla, informoval o tom portál iDnes.cz. Dočasné kódovanie masla potvrdil manažér externej komunikácie Tesco Václav Koukolíček. „Išlo iba o tento obchod, teraz sa už tento spôsob nepoužíva,“ uviedol pre idnes.cz.

Obchod k netradičnému spôsobu ochrany pristúpil z obavy pred krádežami. Vysoká cena masla, rovnako ako Slovákov, trápi aj našich susedov a vlastne celú Európu. „Drahé,“ povzdychne si nejeden zákazník v obchode pri regáli s maslom. Vynárajú sa preto špekulanti, ktorí chcú na aktuálnom vývoji cien na maslovom trhu zarobiť.

V hľadáčiku zlodejov

Napríklad mladý kuchár (24) z jedného karlovarského hotela za dva mesiace povynášal z hotelového skladu 50 kilogramov masla v hodnote viac ako 10-tisíc českých korún (384 eur), ktoré ďalej predával. Okrem masla si mladík odniesol 8,4 kilogramov syra - ten v Čechách tiež poriadne zdražel - a 6 kilogramov salámy. Ako uviedla krajská policajná hovorkyňa Kateřina Böhmová pre idnes.cz, mladíkovi hrozí za krádež až dvojročný (!) pobyt za mrežami.

Rovnaký trest môže dostať aj muž (44) z Moravy, ktorý - pod vplyvom alkoholu - si do nákupného vozíka v supermarkete v Moste vložil okrem pízz, čokolád, mliečnych výrobkov a ústnej vody aj asi 150 masiel. Nákup „zabudol“ zaplatiť. Podľa policajnej hovorkyne Ludmily Světlákovej po vytriezvení mužom zákona priznal, že chcel potraviny výhodne predať, informoval idnes.cz.

VIDEO Plus 7 Dní