Meghan Marklová sa ako právoplatná členka monarchie objaví v prvom veľkom kráľovskom dokumente. Zároveň ide o prvý veľký rozhovor od uzavretia sobáša s princom Harrym. Prehovorí o kráľovnej a spoločenstve, nie prsteňa, ale Commonwealthu – Britského spoločenstva národov.

Kráľovná sveta

Dokumentárna séria ITV Queen of the World (Kráľovná sveta) sa začne vysielať už budúci mesiac. Ponúkne pohľad na úlohu Jej Veličenstva ako postavy našej globálnej scény, ktorá svoje žezlo odovzdáva ďalej, kráľovským potomkom, aby v jej šlapajách pokračovali v jej vášni pre Commonwealth, píše Daily Mail.

Spoločnosť Oxford Films nakrúcala unikátny dokument viac ako rok. A zábery to budú exkluzívne, keďže filmári získali privilégium vstúpiť do sveta kráľovnej, jej rodiny, zamestnancov, do jej rezidencií. Všetko s cieľom vyrozprávať príbeh Spoločenstva – vášne a hlavného zamerania kráľovnej počas vládnutia.

Dokumentaristom poskytla rozhovor i ostro sledovaná Meghan (37). Rovnako tak prehovoril jej manžel, princ Harry, inak tiež veľvyslanec mládeže Commonwealthu. Mladomanželia sa vyjadrili, že commonwealtheská mládež je pre nich prioritou, čo sa týka ich práce pre verejnosť. 

Rozhovory poskytli aj princ Charles, princ William, princezná Anna – jediná dcéra kráľovnej a grófka z Wessexu – manželka najmladšieho syna kráľovnej, princa Edwarda.

Kráľovná Alžbeta II. po boku s Meghan.
Kráľovná Alžbeta II. po boku s Meghan.
Zdroj: Getty Images

Archívne zábery

Dokument o kráľovskej rodine bude o to zaujímavejší, že bude obsahovať aj archívne zábery kráľovnej a vojvodu z Edinburghu z ich kráľovskej zbierky.

Podľa tvorcov sa môžeme tešiť na nebývalý pohľad na prvé roky Alžbety II. ako kráľovnej a hlavy spoločenstva – v tom čase ôsmich krajín Commonwealthu, ktorých symboly mala Alžbeta vyšitý na korunovačných šatách – a ako sa počet krajín Commonwealthu zvýšil na 53, ktoré zase mala vyšité Meghan na svadobnom závoji v máji tohto roku.

Jo Clinton-Davisová, ktorá dozerala na to, aby sa dokument držal faktov, povedala: „Kráľovná je unikátna osobnosť na svetovej scéne s obrovskými skúsenosťami, ktorá sa stretla s viac globálnymi vodcami než ktorýkoľvek predchádzajúci britský panovník a slúži dlhšie než všetci.“

Oficiálny portrét z korunovácie.
Oficiálny portrét z korunovácie.
Zdroj: Bettmann
Meghan Marklová: Zvolila jednoduché svadobné šaty s dlhým závojom, na ktorom boli vyšité symboly 53 krajín Commonwealthu.
Meghan Marklová: Zvolila jednoduché svadobné šaty s dlhým závojom, na ktorom boli vyšité symboly 53 krajín Commonwealthu.
Zdroj: Jane Barlow

Aktuálne prepojenie

„Tento film je vzácnou príležitosťou vidieť Jej Veličenstvo z takej blízkosti a nahliadne do zákulisia toho, čo je také významné pre ňu aj Veľkú Britániu a Commonwealth,“ hovorí kreatívny riaditeľ Oxford Films a výkonný producent dokumentu Nicolas Kent. „Kráľovná je najpopulárnejším monarchom v histórii a bolo fascinujúce vidieť, ako preniesla svoje skúsenosti mladším generáciám kráľovskej rodiny.“

Navyše, ako Kent dodal, dokumentárna séria nemôže byť aktuálnejšia. Harry a Meghan sa chystajú na premiérové spoločné turné v októbri. Austráliu, Nový Zéland a Karibik navštívia presne 65 rokov po tom, čo sa na svoje prvé turné po  Commonwealthe vydala kráľovná.