Po tom, čo Meghan (39) a Harry (36) opustili kráľovský rád, začala byť v britskej monarchii trochu nuda. Teraz zhodila dvojica z Ameriky na Buckinghamský palác granát. Seriál Koruna má námetov na nakrúcnie habadej.

V polovici februára vojvodkyňa a vojvoda zo Sussexu oznámili, že čakajú druhý prírastok do rodiny. Takisto sa rozhodli, že sa ku kráľovským povinnostiam nevrátia ani omylom. Po megxite im totiž dala kráľovná Alžbeta II. ešte rok k dobru na rozmyslenie. Pár sa definitívne zariadil v USA. Buckinghamský palác oznámil vyšetrovanie údajného šikanovania zamestnancov Kensingtonského paláca zo strany Meghan. Medzitým sa už schyľuje k niečomu väčšiemu. Vo „firme“, ako sa zvykne nazývať kráľovská rodina, boli Meghan a Harry spoločníkmi, teraz sa stali tvrdou konkurenciou, ktorá najnovším televíznym rozhovorom poškodzuje meno a dobrú povesť kráľovskej rodiny. Hoci ani dovtedy sa jej škandály úplne nevyhýbali.

Tvrdá hra

V nedeľu 7. marca diváci s napätím sledovali v hlavnom vysielacom čase na CBS dvojhodinový rozhovor kráľovských odídencov, ktorí znovu objavili svoj hlas, v šou legendárnej americkej moderátorky Oprah Winfreyovej (67). Len pár hodín predtým mala svoj televízny príhovor kráľovná Alžbeta II. V predvečer Dňa Spoločenstva národov hovorila o dôležitosti verejnej služby.

Interview prebehlo v záhrade vojvodkyne a vojvodu zo Sussexu v ich sídle v komunite Montecity v Santa Barbare za 14,5 milióna dolárov. Oprah to mala k nim na skok, keďže sú susedia. V „horúcom kresle“ sedela oproti moderátorke najskôr len Meghan v dlhých čiernych šatách od Armaniho s motívom bieleho lotosového kvetu symbolizujúceho odhodlanie a znovuzrodenie. Na ruke, ktorou si hladkala rastúce bruško, mala náramok po princeznej Diane. Tá v roku 1995 poskytla BBC nemenej šokujúci intímny rozhovor o manželstve s princom Charlesom, mileneckom pomere a problémoch s bulímiou. Po 25 rokoch sa rozhovor spochybňuje pre údajné podvodné praktiky moderátora Martina Bashira.

FOTO porovnanie outfitov Meghan a Diany pri ich škandalóznych rozhovoroch v GALÉRII

Reč tela Meghan podľa odborníčky Judi Jamesovej naznačuje úprimnú spoveď. Jamesová pre Mirror opísala, že Meghan svojimi gestami a nepatrnými pohybmi prejavovala vnútornú bolesť, potlačovaný hnev a nevyhnutnosť odchodu z kráľovskej rodiny. Pri tom, ako rozprávala o myšlienkach na samovraždu, sa rozplakala, no inak sa snažila svoje emócie podľa Jamesovej skrývať. Meghan prezradila, že pri vstupe do kráľovskej rodiny mala veľmi naivné predstavy a úplne nechápala svoju úlohu. Byť celebritou v Amerike a členkou kráľovskej rodiny v Spojenom kráľovstve je podľa jej slov „úplne iná hra“.

Podľa Meghan predstavitelia kráľovskej rodiny nechceli, aby sa stal Archie princom, nemal tak ochranku a Harry sa jej zdôveril v čase prvého tehotenstva o „obavách a konverzáciách v kráľovskej rodine o tom, aká tmavá by mohla byť Archieho pokožka, keď sa narodí“. Kto to povedal, Meghan ani Harry neprezradili, no Oprah po rozhovore dodala, že kráľovná ani jej manžel princ Philip s tým nemajú nič spoločné. Alžbeta, ako sme u nej zvyknutí, nič nekomentuje, sa v súčasnosti nemôže oprieť ani o svojho manžela. Vojvoda z Edinburghu sa totiž zotavuje z kardiologického zákroku v nemocnici. Hospitalizovaný je od polovice februára. Meghan aj Harry sa o kráľovnej vyjadrovali len v dobrom. „Rada som v jej spoločnosti, vždy sa ku mne správala pekne,“ povedala Meghan o Harryho babičke.

Ďalším šokujúcim bodom rozhovoru bola téma Meghaninho psychického zdravia. V čase stupňujúceho sa tlaku na jej osobu pomýšľala na samovraždu. „Jednoducho som už nechcela žiť. Myslela som si, že by to vyriešilo situáciu pre všetkých. Hanbila som sa priznať Harrymu. Ale vedela som, že ak mu to nepoviem, tak to urobím. Bolo to desivé,“ povedala utierajúc si slzy s tým, že kráľovský dvor jej odmietol vyhľadať odbornú pomoc, pretože by to nevyzeralo dobre.

Nechal ho v štichu

Harry povedal, že z rodiny odišli pre „chýbajúcu podporu a porozumenie“. Hovoril o svojich obavách, že sa „história zopakuje“ narážajúc na svoju tragicky zosnulú matku. Dianu najmä po rozchode s Charlesom prenasledovali médiá až do jej autonehody v Paríži v roku 1997. „Neviem si predstaviť, aké to pre ňu bolo prechádzať tým sama, my aspoň máme jeden druhého,“ povedal Harry. Otcovi vyčíta, že ho „nechal v štichu, pretože prešiel niečím podobným“. Podľa Harryho mu Charles prestal dvíhať telefóny. Expertka na reč tela Jamesová si všim­la, že o otcovi hovoril Harry naštvane a snažil sa zabrániť tomu, aby sa rozplakal, no keď bola reč o jeho staršom bratovi Williamovi, Harry dával najavo, že sa síce odcudzili, no má ho rád a chcel by dať ich vzťah do poriadku.

Po vážnych obvineniach prišiel rad aj na veselšie témy. Meghan prezradila, že sa v tajnosti zobrali tri dni pred pompéznou svadbou 19. mája 2018. V súkromí ich zosobášil canterburský arcibiskup Justin Welsby. Taktiež dvojica prezradila pohlavie bábätka. „Mať chlapca a potom dievča, čo si môžete viac želať?“ tešil sa Harry. S Meghan si podľa odborníčky na reč tela počas rozhovoru vyjadrovali gestami vzájomnú podporu a lásku. Podľa známeho anglického novinára Piersa Morgana to však bola jedna veľká komédia. „Príliš neskoro na nominácie na Oscara?“ narážal podľa neho na najlepší herecký výkon bývalej herečky Meghan v kariére. 

Dysfunkčná rodina

Profesorka Katedry sociológie na Univerzite v Nebraske Rebecca S. Fahrlanderová vo svojom čitateľskom názore v The New York Times poďakovala Meghan a Harrymu za poznanie, že je v poriadku mať nefunkčnú rodinu. „Bez ohľadu na to, aké bohaté, prestížne alebo slávne sú, všetky rodiny majú problémy, odcudzenia a hádky. Rozdiel je v tom, že väčšina ľudí sa snaží skryť dysfunkciu a môže tak urobiť, pretože ich život je súkromný, nie verejný.“

Luke McGee vo svojej analýze pre CNN píše, že rozhovor odhalil obraz nemodernej inštitúcie, ktorej nedostatok flexibility neumožňuje prijímať ľudí, ktorí čelia výzvam, ktoré sú pre verejné osobnosti v 21. storočí úplne bežné. Zatiaľ čo spojenie Meghan a Harryho v roku 2018 vyzeralo ako obrovský skok vpred v procese modernizácie najslávnejšej rodiny na zemeguli, po čase sa z toho vyvinulo fiasko. „Harry a Meghan ako superhviezdy mohli byť pre rodinu pozitívnou vecou pri modernizácii,“ myslí si popredná kráľovská historička Kate Williamsová. To, že ich kráľovská rodina nedokázala podporiť v rasovej otázke a otázke duševného zdravia, je podľa nej znepokojujúce. Podľa profesora afroamerických štúdií na Univerzite v Birminghame Kehinda Andrewsa rozhovor odhalil rasizmus v britskej spoločnosti a uzavretosť kráľovskej rodiny ako inštitúcie, v ktorej mlčanie a udržanie imidžu ide na úkor všetkého dôležitého.

Podľa riaditeľa agentúry Deltapoll zisťujúcej verejnú mienku Joea Twymana sú u mladšej generácie Meghan a Kate približne rovnako populárne, starším Britom sa Meghan až tak nepáči. Otázne je, čo sa stane, keď re­špektovaná Alžbeta II. ako kráľovná skončí. Podľa Williamsovej totiž niektoré štáty Commonwealthu majú v úmysle po jej odchode monarchu z postu hlavy štátu odvolať. „Ak rodina a dvorania nevidia, že Sussexovci sú v očiach verejnosti pozitívom, potom majú veľký problém,“ dodala kráľovská historička.

FOTO Meghan a Harry v ich záhrade, kde sa rozprávali s Oprah v GALÉRII

Český odborník na kráľovskú rodinu Kamil Rodan to vidí inak. Pre Blesk.cz povedal, ako podľa neho Meghan a Harry dopadnú. „Stanú sa z nich štvanci, také cvičené figúr­ky, pretože podobne ako Eduard VIII., keď si vzal Wallis Simpsonovú, budú nejaký čas atraktívni pre americkú smotánku. Radi ich pozvú na večierky, ukážu sa s nimi, ale časom sa okukajú. Buď budú písať svoje memoáre, alebo vystupovať v šou, ako sme videli, ale čím viac to budú robiť, tým viac sa im budú vzďaľovať. Belgičania majú na to príslovie, že koruna sa neodhaľuje. Nikto s nimi nebude chcieť hovoriť, aby to nepredali novinám,“ myslí si Rodan.

Mohlo by vás zaujímať: