Zabíjal každého, kto mu prišiel pod ruku: starých, mladých, ženy aj mužov. Zniesol zo sveta najmenej štrnásť ľudí a ďalšie desiatky znásilňoval a mučil.

Úchylný bratranec

Ricardo Leyva Muñoz Ramirez sa narodil 29. februára 1960 v El Pase v Texase ako piate dieťa mexických prisťahovalcov. Známy je ako Richard alebo Ricky. V detstve utrpel viacnásobné poranenia hlavy a začal trpieť epileptickými záchvatmi.

V období dospievania Ramirez vzhliadal k staršiemu bratrancovi Miguelovi, ktorý sa vrátil z vojny vo Vietname. Pri fajčení marihuany Miguel svojmu obdivovateľovi farbisto opisoval mučenie a mrzačenie, ktoré spôsobil niekoľkým vietnamským ženám. Navyše, tieto príbehy dokladal fotografiami, ktoré jeho zverstvá zachytávali. V trinástich rokoch bol Ramirez svedkom toho, ako jeho bratranec zavraždil svoju manželku.

V deviatej triede opustil školu a v roku 1977 ho zatkli za držanie marihuany. Čoskoro sa presťahoval do Kalifornie, kde sa stal závislým na kokaíne a začal ho fascinovať satanizmus.

Znásilňoval dôchodkyne

Od krádeží prešiel k fyzickému násiliu. Jeho prvou obeťou sa 28. júna 1984 stala 79-ročná Jennie Vincowová. V noci sa jej vlámal do bytu, znásilnil ju a dobodal. Zakrvavené a zohavené telo starenky objavil ráno jej syn.

O deväť mesiacov, 17. marca 1985, zaútočil v garáži obytného domu na 22-ročnú Máriu Hernandezovú. Strelil do nej, ale dievčinu zachránili kľúče, ktoré držala v rukách, chrániac si tvár. Nočný lovec videl len telo, ktoré sa sklátilo k zemi a chladne pokračoval vo vražednom vyčíňaní – dvoma výstrelmi do čela usmrtil v dome Máriinu spolubývajúcu Dayle Okazaki.

Lačný po krvi pokračoval vo svojom vražednom besnení. Ešte v ten istý večer zastrelil 30-ročnú dievčinu Tsai-Lian Yu. Vyvolal mediálne šialenstvo, ale nikto netušil, že brutálnym krvilačným maniakom je 25-ročný syn mexických prisťahovalcov.

O desať dní neskôr sa dve hodiny po polnoci vlámal do domu 64-ročného Vincenta Zazzaru. Okamžite ho zastrelil a potom usmrtil aj jeho ženu, 44-ročnú Maxine. Po smrti ju dobodal, vypichol oči  a vložil ich do šperkovnice, z ktorej ukradol cennosti.

Médiá mu dali prezývku The Valley Intruder, policajná operácia však nepriniesla žiadne konkrétne výsledky. Ramirez vyčíňal ďalej. V máji 1985 zaútočil na dôchodcov Williama a Lillie Doi. Muža zabil, 63-ročnú ženu brutálne znásilnil.

Hrubo sexuálne zneužil aj ďalšiu starenku, 81-ročnú Mabel Lang, ktorej potom nakreslil na stehno rúžom pentagram a tiež na stenu spálne. Predtým však kladivom zabil jej o dva roky staršiu sestru Mabel. Deň na to opakovane znásilnil 42-ročnú matku, ktorá mala doma  11-ročného syna. Bola jedným zo svedkov, ktorí mohli dať polícii Ramirezov opis.

Jeho vražedný apetít sa stupňoval. Svojej agresivity neušetril ani 16-ročnú dievčinu. Bil ju tyčou, škrtil telefónnym káblom, ale aj tak stále žila, čo si vysvetlil ako Ježišov zásah, a tak z domu od strachu utiekol.

Popravy sa nedožil

Vystupňované beštiálne vyčíňanie, ďalšie obete, lúpeže a brutálne násilie doplnené satanskými rituálmi zmobilizovalo policajné oddelenie v Los Angeles. Dalo dohromady špeciálnu pracovnú skupinu, pričom na pomoc prišla aj FBI.

Neľútostný mediálny a policajný tlak, podporovaný opismi pozostalých obetí, prinútil Ramireza v auguste toho istého roku Los Angeles opustiť. Odcestoval do San Francisca, kde zanechal po sebe ďalšie dve obete, Petra a Barbaru Panovcov. Ani v ich prípade nemal zľutovania – muža zabil výstrelom do temena, 62-ročnú ženu pred postrelením najprv znásilnil. V dome nakreslil pentagram.

FOTO Ramireza aj iných sériových vrahov v galérii

Beštia, ktorá sa zakrádala v noci k nevinným obetiam, dostala novú prezývku - Night Stalker. Podarilo sa ho identifikovať až po augustovom prepade domu v Mission Viejo, kde nechtiac zanechal stopu a svedok si všimol poznávaciu značku auta. Opis polícii podala aj Inez Erickson, ktorú za prítomnosti postreleného snúbenca Ramirez mlátil, znásilnil a prinútil prisahať lásku k Satanovi.

Zakrátko sa vrahova tvár objavila na titulkách novín. Vrátil sa do Los Angeles, kde ho podľa zverejneje podobizne spoznala skupina Mexičaniek. Chcel ukradnúť auto a utiecť, ale okoloidúci ľudia mu v tom zabránili, uderili ho kovovou tyčou a držali, kým neprišla polícia.

Súdne pojednávanie začalo 22. júla 1988. Po skončení procesu v roku 1989 bol za 14 vrážd, 5 pokusov o vraždu, 11 sexuálnych útokov a 14 vlámaní odsúdený na smrť. V roku 1996 sa dokonca oženil, jeho manželkou sa stala Doreen Lioyová. Zostávajúcu časť dní strávil vo väznici San Quentin v Kalifornii, kde 7. júna 2013 vo veku 53 rokov zomrel na rakovinu.