Ako vyzerá veľká metropola, ale kompletne opustená? Nie, nejde o scenár z katastrofického filmu, niečo také možno vidieť v najľudnatejšej krajine sveta. Vláda buduje moderné mestá, v ktorých však chýbajú obyvatelia.

Mŕtva metropola

V Číne budujú mestá duchov už roky. Tieto aglomerácie sú ponuré a vyzerajú naozaj ako zo sci-‑fi katastrofickej snímky. Infra­štruktúra je kompletne vybudovaná, o obytné domy, sídliská, kancelárske budovy či dokonca o múzeá je postarané. Napríklad v meste Ordos Kchang-pa-š' projektovali architekti MAD Architects. Je úžasné, má len jednu chybu - niet tam ľudí. Opustená metropola pôsobí príšerným dojmom.

Prečo Ordos Kchang-pa-š' vôbec vzniklo? Je to dôsledok rozhodnutia čínskej vlády, ktorej cieľom bolo zmeniť poľnohospodársku spoločnosť na mestskú. Takže sa mali vystavať aglomerácie, kam by sa presťahovali vidiečania. Plán sa realizuje pomaly, hoci už v roku 2011 Čína v tomto dosiahla svoj cieľ, keď oficiálne viac ako polovica občanov krajiny začala bývať v mestách.

Britská televízia BBC nazvala Ordos Kchang-pa-š' „najväčším čínskym mestom duchov“ a magazín Time „súčasným mŕtvym mestom“. Zároveň je to najväčšie imaginárne mesto v Ázii. Pôvodne tam malo bývať okolo 300-tisíc ľudí, nakoniec sa nasťahovalo „len“ 70-tisíc, no aj z týchto obyvateľov väčšina odišla. Developer to nakoniec vzdal, projekt zbankrotoval.

Čínsky Paríž

Ordos Kchang-pa-š' nie je jediným mŕtvym mestom v Číne. Ďalším príkladom je Čen-tung. Rozprestiera sa na ploche 150 štvorcových kilometrov a pôsobí strašidelne svojimi prázdnymi mrakodrapmi. Podľa odhadov by tam mohlo bývať až 2,5 milióna ľudí, v skutočnosti sa tam „motká“ a prespáva len niekoľko desiatok tisíc obyvateľov.

Médiá svojho času zaujalo aj mesto Tchien-tu-čcheng. Malo ísť o čínsku verziu francúzskeho Paríža, dokonca aj s replikou Eiffelovej veže. Mesto vybudovali ako predmestie provin­čnej metropoly Chang-čou. Roky a roky po jeho dobudovaní zostáva mesto z drvivej väčšiny neobývané.

Nenarodené

O čínskych mestách duchov vzniklo mnoho reportáží i dokumentárnych filmov. Jedným z týchto projektov je aj séria fotografa Kaia Caemmerera pochádzajúceho z amerického San Francisca. Autor sa v roku 2015 vybral do Číny, aby zdokumentoval na obrázkoch neobývané aglomerácie. Tak vznikla séria Unborn Cities, v preklade Nenarodené mestá. Fotograf svoj dokumentárny zámer sústredil na tri nové metropoly: už spomínaný Ordos Kchang-pa-š', finančnú štvrť Jü-ťia-pchu v rámci aglomerácie Tchien-ťin na severe krajiny, ako aj na rozvoj jazera Mej-si neďaleko mesta Čchang-ša.

„Na rozdiel od urbanistického modelu západných miest tieto oblasti kompletne vyrástli mnoho rokov pred tým, než sa ich podarilo zaľudniť. Moje fotografie sa krútia okolo iného zmyslu pre realitu, čo pociťujeme v meste, ktoré ešte nie je obývané ľuďmi, pre ktorých bolo postavené,“ uviedol na margo svojho projektu Caemmerera. Zdôraznil tiež, že čínske mestá duchov pripomínajú skôr „architektonické modely než skutočné miesto na život“.

Pamätník temnej minulosti

Dňa 10. júna 1944 popoludní nemeckí vojaci vypálili mesto Oradour-sur-Glane. V histórii ide o najväčší masaker spáchaný na francúzskych civilistoch počas druhej svetovej vojny. Krátko po vojne nechal prezident Charles de Gaulle vybudovať mesto nanovo, doteraz tam však stojí nedotknuté ako pamätník. Medzi domami sa povaľujú bicykle, šijacie stroje či zhrdzavené autá.

Mŕtvy rezort

Miesto pre arabských boháčov v Turecku Burdž Al Babas malo byť akýmsi ázijským Disneylandom. Uprostred satelitu malo byť spoločenské centrum s obchodmi, kinom, reštauráciami, konferenčnými sálami, detskými zábavnými centrami. Plánovaná bola relaxačná zóna s telocvičňou, akvaparkom, tureckými kúpeľmi, parnými kúpeľmi, so saunami, s kozmetickými centrami i fitnescentrami, basketbalovým a futbalovým ihriskom a tenisovými kurtmi.

FOTO V GALÉRII

Developerský projekt na 300-tisíc štvorcových metroch, na ktorého výstavbu padli za obeť aj lesy, však skrachoval. O vilky v gotickom štýle pripomínajúce zámky na francúzskej Loire nemá nikto záujem.