Legendárny Michael Jordan (57) láme rekordy aj po svojej basketbalovej kariére. Okrem úspechu, ktorý zožal nový seriál „Tha Last Dance“, čo v preklade znamená „Posledná predstavenie“, padol v jeho živote ďalší rekord. Najznámejšie a prvé tenisky 23-tky, ktoré boli pod záštitou značky Nike, model Air Jordan 1 sa vydražili v aukcii za neuveriteľnú sumu.

Tenistky sú známe najmä ako prvý model, ktorý so značkou Nike navrhol, aj keď pôvodne s nimi spolupracovať vôbec nechcel. Preslávili sa aj tým, že v nich šesťnásobný šampión NBA odohral v nováčikovskej sezóne 1984/1985.

Predpokladaná cena, za akú sa mohli tenisky vydražiť, bola 150 000 dolárov. Konečná suma však bola omnoho vyššia a poniektorým spadli sánky. Jordanov červeno-biely model topánok sa v aukčnej sieni Sotheby predal za 560-tisíc dolárov. V prepočte je to 517 000€.

História sa opakuje

MJ už raz rekord prekonal. V roku 2017 boli v aukcii vydražené jeho tenisky značky Converse. Jedná sa o jeden z najobľúbenejších modelov Michaela, v ktorých odohral finálový zápas na olympijskom turnaji v Los Angeles 1984. Značka Converse bola vtedy oficiálnym sponzorom basketbalu. Vydražili sa za 190-tisíc dolárov.

Jeho cena stúpa

Za zvýšený záujem o najlepšieho hráča basketbalu v histórii, držiteľa mnohých ocenení za najužitočnejšieho hráča a „lietajúceho Boha“, ako ho mnohí prezývali, môže už spomínaný dokument The Last Dance. V ňom znázorňujú a opisujú Jordanovu kariéru z viacerých uhlov pohľadu, prinášajú exkluzívne zábery z jeho poslednej sezóny v drese Chicago Bulls. Seriál je výnimočný aj tým, že v ňom vystupuje aj jeho rodina, deti, kamaráti, spoluhráči a protihráči. Môžeme v ňom vidieť aj hviezdy ako Scottie Pippen (54) či Dennis Rodman (59), ktorí hrávali po boku Jordana i zosnulého Kobeho Bryanta (†41). Venovali mu jeden celý diel.

VIAC FOTO zo zápasov Michaela Jordana i legendárne tenisky nájdete v GALÉRII >>