Premiér Peter Pellegrini vraví, že sa treba pripraviť na možných utečencov alebo na nespoľahlivé dodávky plynu. Zajatie troch ukrajinských lodí  a posádok Rusmi znepokojuje aj v EÚ. Naopak Rusi odmietajú chybu. Sám prezident Putin sa k situácii vyjadril. Tvrdí, že jeho námorníci zatarasili plavbu Ukrajincom preto, že títo porušili dohody a plavili sa v ruských vodách namiesto tých medzinárodných. Ukrajinu a jej prezidenta Petra porošenka Putin obviňuje z provokácie a machínácií okolo blížiacich sa volieb.

Ako vidí situáciu jeden z čelných predstaviteľov slovenskej obrany? Pýtali sme sa štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka (nominant Most-Híd).

Na čo sú Rusom tri lode a námorníci, ktorých zajali? Ukrajinci sa plavili v ich vodách? Niečo porušili?

Medzinárodné právo garantuje plavbu po otvorených moriach. Nechcem sa miešať do ich bilaterálnych dohôd, ale podľa nich majú obe strany právo použiť Kerčský prieplav. Ukrajinci sa jednoducho chceli dostať do svojich prístavov v Azovskom mori. Majú tam druhý najdôležitejší prístav, Mariupoľ, ktorý je dôležitý pre ekonomiku celej východnej Ukrajiny. Chceli sa tam dostať a Rusi im v tom zabránili.

Prečo Rusko takýto krok podniklo?

O ich motivaciách nechcem špekulovať. Pre nás je dôležité, te sa to stalo a je to taká eskalácia konfliktu, ktorá je pre Slovensko neprijateľná.

Poradca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš trochu o dôvodoch polemizoval a myslí si, že ide o to, že Rusko skúša slabosť Západu. Súhlasíte?

Táto stratégia Ruska je dlhodobo známa. Rusi salámovou taktikou skúšajú Západ aj ukrajinské reakcie. Rusko vo všeobecnosti veľmi dobre vie, že EÚ a NATO je 15-krát silnejšia ako oni. Moskva vie, že v priamej konfrontácii nemá šancu. Práve preto ukrajuje. Salámová metóda znamená postupovať ku krajinám EÚ. Je na nás, či sa proti Rusku postavíme a kedy povieme, čo je už pre nás neprijateľné. Spravili sme to napríklad v Pobaltí, kde NATO poslalo vojakov a povedalo: „nie, územná celistvosť pobaltských krajín je nedotknuteľná a budeme ju brániť za každú cenu“.

Mikloš tiež spomína, že do Čierneho mora treba vyslať ako odpoveď lode NATO. Súhlasíte?

NATO má už teraz lode v Čiernom mori. Samozrejme, treba vedieť aké dokumenty riešia ich možnosti. Existuje konvencia z Montreux. Je to medzinárodná dohoda, ktorá reguluje prítomnosť lodí nečiernomorských štátov. Vojenské lode NATO sú ňou tiež regulované. Napríklad je tam limit 21 dní, dokedy sa tam môžu zdržiavať. Aliancia to rieši tak, že lode rotujú. NATO plánuje rešpektovať dohody aj do budúcnosti, hoci má v Čiernom mori vojenskú prítomnosť. Som za to, aby NATO v rámci právnych možností, aké sú mu k dispozícii bolo v Čiernom mori prítomné čo najsilnejšie.

Ako blízko je otvorená vojna na východ od nás?

Ja dúfam, že sa to upokojí. Nik nemá záujem, aby vojna eskalovala. Na to však treba splniť podmienky: Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov, lode a udržať námornú trasu otvorenú.

Nedramatizuje prezident Porošenko trochu?

Viete, my sa na to pozeráme našimi očami, ale mali by sme na situáciu nahliadnuť očami tých, na ktorých zaútočili. Niekedy sa nám môžu zdať ukrajinské reakcie prehnané, ale z ich uhla pohľadu je to v poriadku. Je ich vec, čo uznajú za vhodné.

Sám hovoríte, že Ukrajina je vo vojne od roku 2014, tak prečo bojová pohotovosť a stanné právo vyhlasuje teraz?

Neviem vám povedať, nechcem komentovať ukrajinské kroky. Je to však ďalšia eskalácia a naozaj prvý otvorený konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, hoci vieme, že na Donbase sú Rusi tiež prítomní. Dnes už normálne ruské námorníctvo otvorene za ukrajinské zaútočilo. Asi preto.

Takže Porošenko si tvrdou rétorikou nerobí kampaň, lebo sa bojí že o štyri mesiace prehrá voľby?

Stanné právo nemá vplyv na odklad volieb. V rezolúcii, ktorú prijali, je to jasné. Konšpiračné teórie, ktoré sa tu hneď vyrojili, sú hlúposti. Fakt je taký, že stanné právo nie je všade, ale len v regiónoch, ktoré susedia s Ruskom a bude trvať 30 dní. Vyslovene hovoria, že to voľby neohrozí.

Čo znamená situácia v Azovskom mori pre svetovú geopolitiku?

Znamená to, že sa musíme pripraviť na dlhodobú hrozbu zo strany Ruska a najmä na nielen schopnosť, ale aj ochotu použiť vojenskú silu.

Celý rozhovor so štátnym tajomníkom ministerstva obrany Róbertom Ondrejcsákom o situácii na Ukrajine, ale aj o nálade v slovenskej armáde či prokremeľských vyjadreniach Andreja Danka si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní, ktoré je v stánkoch od 5. decembra. 

Mohlo by vás zaujímať: