Dvojhodinový dokument Navaľného Protikorupčnej nadácie (FBK), ktorý má usvedčovať Vladimíra Putina z korupcie a vlastníctva obrovskej, prísne stráženej, usadlosti na pobreží Čierneho mora v hodnote viac než miliardy eur si už pozrelo viac než sto miliónov ľudí. FBK ho zverejnilo dva dni po prílete a zatknutí ruského disidenta. Kremeľ od začiatku Navaľného informácie spochybňoval, tvrdiac, že majetok patrí skupine ruských podnikateľov, ktorých mená nemôžu zverejniť. Rovnako Putin vyhlásil, že nepatrí jemu, ani nikomu z členov rodiny. Včera (v sobotu 30.1) sa k vlastníctvu trojposchodovej nehnuteľnosti pri letovisku Gelendžik prihlásil 69-ročný oligarcha Arkadij Rotenberg. Palác vraj kúpil pred dvoma rokmi a plánuje z neho urobiť apartmánový hotel.

Rezidencia za láskavosti

Kremeľský kritik Alexej Navaľnyj, ktorý sa nerozpakuje verejne nazývať Putina zlodejom a jeho stranu bandou gaunerov, sa teší silnej podpore v zahraničí a aj doma má niekoľkomiliónovú základňu fanúšikov. Odhalenia jeho tímu o prezidentových majetkoch, údajne financovaných z korupčnej schémy, videli k nepokojom a demonštráciám v krajine. Počas nich bezpečnostné sily vo viacerých mestách zatkli tisícky ľudí.

FBK na YouTube kanáli prinieslo podrobnosti o nehnuteľnosti na pozemkoch, ktoré sú až 39-krát väčšie než Monako. Ich vyhlásenia sa opierali o rozhovory s dodávateľmi, štúdium stavebných plánov, verejne prístupné dokumenty i snímky z dronov. Navaľnyj tvrdí, že sídlo má hodnotu 1,1 miliardy eur a bolo financované z úplatkov a darov od Putinovho vnútorného okruhu, vrátane predstaviteľov ropných spoločností, za „vládne láskavosti“ a vplyv.

Putinovo kráľovstvo

Palácový komplex v letovisku Gelendžik začali v tichosti budovať ešte v roku 2005. Odvtedy tu, okrem hlavnej budovy vyrástol kostol v byzantskom štýle, amfiteáter, heliport, prístav, bazén, akvadiskotéka, kasíno na spôsob Las Vegas, vinohrady či podzemný hokejový štadión.

Vo videu, ktoré bolo vytvorené ešte počas pobytu Navaľného v Berlíne dokonca tvrdia, že usadlosť má v širokom okolí vlastné kontrolné stanovištia a vzdušný priestor nad ňou bol vyhlásený za bezletovú zónu.

 „Tisíce ľudí, ktorí tam pracujú, majú zakázané brať si so sebou aj jednoduchý mobilný telefón s fotoaparátom,“ uvádza FBK. „Prichádzajúce autá na niekoľkých stanovištiach podrobujú dôkladným prehliadkam.“

Navaľnyj dodáva, že ide o najlepšie strážené zariadenie v Rusku. „Toto nie je vidiecky dom, chata či rezidencia. Je to celé kráľovstvo. Má nedobytné ploty, bezpečnostnú službu, systém pravidiel, vlastný hraničný priechod. Je to ako samostatný štát vnútri Ruska. A v tomto prostredí je jediný cár - Putin.“

Luxus na mieru

Britský Daily Mail píše, že trojposchodová budova je väčšia ako Buckinghamský palác a usadlosť veľkolepejšia ako francúzske Versailles. Vo verejnosti neprístupnom objekte sa ukrýva nevídaný luxus. Exkluzívny nábytok bol vyrobený na objednávku v rôznych krajinách sveta, honosné interiéry obsahujú množstvo zlata a mramoru. Nechýba posilňovňa, veľký krytý bazén so stĺpmi v korintskom štýle, orientálne kúpele, salón krásy, masážne vybavenie, kaderník. V paláci je i zábavné centrum s hracími automatmi, pretekárska dráha pre elektromobily či miestnosť pre milovníkov vodných fajok.

Za zmienku určite stoja obývacie priestory, z ktorých autori podľa dokumentácie, plánov a fotografií vyrobili v počítačoch 3D kópie. Zložité stropné dekorácie pripomínajú petrohradské kráľovské sídla, v spálňach s mramorovými podlahami sú postele s baldachýnom, kúpeľne sú obložené mramorom a napríklad pohovky, ktorých je tam takmer päťdesiat, predstavujú investíciu, ktorú by si nedovolil ani slušne situovaný podnikateľ. Ich cena vychádza na dvadsať až tridsaťtisíc eur, čo je viac než priemerná cena dvojizbového bytu v Rusku. K zaujímavým kúskom patrí i stôl z Talianska v hodnote vyše päťdesiattisíc či držiak na toaletný papier za vyše tisíc eur.

Knižnica, hudobný salón, kino i vínna pivnica sú už pri podobných rezidenciách samozrejmosť.

Na pozemku sa nachádza dača, obrovský skleník s rozlohou zhruba 2 500 štvorcových metrov. Stavebníci vyriešili i prístup z útesu na pláž - vysekali doň tunel vybavený výťahom. A to všetko pod prísnym dohľadom ruských bezpečnostných zložiek.

Ja som majiteľ!

Vláda, všetky tieto správy odmietla. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že obvinenia nie sú nič nové. Prvýkrát s nimi prišiel už v roku 2010 podnikateľ Sergej Kolesnikov. „Nie som oboznámený s vyšetrovaním,“ cituje Peskova stanica Deutsche Welle. „Môžem povedať, že tieto okolnosti sme už pred mnohými rokmi vysvetlili a Vldimir Putin palác v Gelendžiku nemá.“

Arkadij Rotenberg Ruský oligarcha sa s Putinom sa pozná od detstva a údajne patrí do okruhu prezidentových ľudí.
Zdroj: Alexei Druzhinin

Nakoniec sa k rezidencii prihlásil Putinov priateľ z detstva a bývalý sparingpartner v džude, biznisman Arkadij Rotenberg, ktorý s bratom Borisom vlastní najväčšiu ruskú stavebnú spoločnosť pre plynovody a elektrické napájanie Strojgazmontaž (SGM). Jeho majetok pred štyrmi rokmi odhadol Forbes na 2,5 miliardy dolárov. Podľa Daily Mail v roku 2019 Arjadij predal svoj podiel v SGM za vyše osemsto miliónov eur.

"Teraz to už nebude tajomstvo, majiteľom som ja," uviedol s tým, že objekt bol zaťažený mnohými úvermi. Dodal, že uzavrel dohody s veriteľmi a dúfa, že plánovaný hotel o pár rokov dokončia.

Fotografie z vnútra miliardovej rezidencie v GALÉRII ►►►

Zahraničné, ale i ruské médiá poukazujú na fakt, že Rotenberg o svojich nárokoch na nehnuteľnosť neponúkol žiadne dôkazy a pýtajú sa, prečo mu trvalo tak dlho, než si spomenul, že palác patrí jemu. Ak ho pred dvoma rokmi naozaj kúpil, tak od koho? Pre koho a za aké peniaze bol pôvodne postavený? Pripomínajú, že tento oligarcha patril k vnútornému okruhu Putinových ľudí a aj na jeho firmu boli uvalené sankcie USA a niektorých západných krajín. Podnikateľovo prihlásenie sa k vlastníctvu dávajú do súvislosti s prepojením s prezidentom: "Takto  to vyzerá, keď máte dobrých priateľov..." komentuje nejasnosti Daily Mail.