Dva roky sa redaktor českého portálu Seznam.cz snažil získať z Pražského hradu informácie o tom, koľko zarábajú vedúci predstavitelia kancelárie prezidenta Miloša Zemana. Odpor „hradných pánov“ bol veľký, vytrvalo odmietali odkryť svoje príjmy novinárovi, a to napriek súdnemu rozhodnutiu. Podvolili sa až v okamihu, keď neúnavný redaktor posunul nekonečný spor na ďalší súd a bolo jasné, že s najväčšou pravdepodobnosťou by uspel. Zverejnené príjmy rozvírili v Česku verejnú mienku.

Skoro dva milióny

Česi zrejme nikdy nemali na Hrade prezidenta, ktorý by tak výrazne rozdeľoval verejnosť na tábor fanúšikov a nezmieriteľných odporcov. Vzhľadom na nevyberaný slovník Miloša Zemana a jeho „virózy“, ktoré vyzerajú ako tackanie opitého človeka, je to pochopiteľné. Aktuálne mu však dôveruje 56 percent českej verejnosti, čo je výrazne viac ako v prípade vlády. Tábor Zemanových odporcov v posledných dňoch pekne napálili aj zverejnené príjmy prezidentovho tímu. Po dvojročnej bitke s redaktorom portálu Seznam.cz musel ísť Hrad s pravdou von a odtajnené cifry sú naozaj slušné. Rekordmanom je jeden z najbližších Zemanových ľudí, vedúci Kancelárie prezidenta republiky Vratislav Mynář, ktorý si za rok pripísal na účet bezmála dva milióny korún.

Milionár Bugár? Politik sa poistil, na zveľadenie svojich majetkov dostal peniaze od štátu

Rekordman: Vratislav Mynář zarába pri prezidentovi Zemanovi dva milióny korún ročne. Patrí medzi jeho najvernejších ľudí.
Rekordman: Vratislav Mynář zarába pri prezidentovi Zemanovi dva milióny korún ročne. Patrí medzi jeho najvernejších ľudí.
Zdroj: profimedia.sk

Ak to prepočítame, tak mesačne spolu s odmenami zarába 5 865 eur, čo je naozaj kráľovský plat. Viac ako milión korún ročne dostal aj Václav Pelikán, riaditeľ odboru legislatívy, Hynek Kmoníček, riaditeľ zahraničného odboru, a Jaroslav Hlinovský, riaditeľ prezidentského sekretariátu. S napätím sa očakával aj plat prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka, ktorý je verejnosti najviac na očiach a patrí medzi ikonické postavy prezidentovho tímu. Ročne zarobil 980 947 korún, teda bezmála milión. V prepočte na slovenské pomery to predstavuje mesačnú mzdu 3 025 eur.

Milionári z panelákov: Boháči vlastnia luxusné haciendy, oficiálne bývajú ako väčšina obyčajných Slovákov

Kiskov tím mlčí

Ako sú na tom vrcholoví zamestnanci slovenského prezidenta Andreja Kisku, sa verejnosť nedozvie. Na Slovensku sú takéto platy chránené zákonom o ochrane osobných údajov a zverejniť sa môžu len so súhlasom dotknutých osôb. Hovorca prezidenta Kisku Roman Krpelan sa obmedzil len na konštatovanie, že vedúci kancelárie prezidenta má funkčný plat v zmysle zákona a riaditelia odborov sú zaradení do najvyššej platovej triedy, kde základná mzda predstavuje 1 056 eur. Ak by mali len takýto mesačný príjem, boli by v porovnaní so svojimi českými kolegami skutočne chudobní príbuzní. Je jasné, že zarábajú podstatne viac. „Výška platu je pohyblivá, viaczložková, a preto nie je možné presne ju vyčísliť,“ hovorí Krpelan. Dodáva, že „zákon a nariadenia vlády poznajú množstvo príplatkov, ktoré sú pohyblivé - tarfiný plat, príplatok za zastupovanie, osobný príplatok, príplatok za štátnu službu nadčas, príplatok za štátnu službu v noci, vo sviatok…“

Trojdňový prezident Kiska: Úraduje do piatku a po víkende sa do paláca neponáhľa

Nepoviem a nepoviem: Kiskov hovorca Roman Krpelan svoj plat nevyzradí. Rovnako mlčia ostatní prezidentovi muži.
Nepoviem a nepoviem: Kiskov hovorca Roman Krpelan svoj plat nevyzradí. Rovnako mlčia ostatní prezidentovi muži.
Zdroj: archív

Presnú výšku príjmov najbližšich prezidentových mužov by sa verejnosť mohla dozvedieť len pri ich dobrej vôli, ktorú evidentne nemajú. Tento zázrak sa však už stal, a to v roku 2010. Jeho autorom bol vtedajší hovorca a riaditeľ komunikačného odboru ministerstva vnútra Gábor Grendel. Ako jediný vtedy dobrovoľne priznal, že vďaka osobnému platu mu mesačne na účte cinkne rovných tritisíc eur. Dá sa predpokladať, že táto suma zhruba zodpovedá mzdám vedúcich odborov či hovorcu aj v Prezidentskom paláci. Napokon, je to takmer rovnaká cifra, akú priznal aj Zemanov hovorca Ovčáček.

Kiska rozdáva

Na Slovensku sú verejne známe aspoň platy členov vlády, poslancov, primátorov, starostov a tiež prezidenta. Hlava štátu má nárok na mesačnú odmenu viac ako deväťtisíc eur. Andrej Kiska sa ako majetný človek a filantrop rozhodol, že celú túto sumu bude pravidelne rozdávať ľuďom v núdzi. Každý mesiac si vďaka nemu desať rodín prilepší približne o 500 eur. Štastných príjemcov pomáhajú prezidentovi vybrať mimovládne organizácie ako Plamienok, Liga proti rakovine a iné. Dopátrať sa k tomu, ako štedro pri ňom zarábajú jeho podriadení, sa dá len približne, aj keď ide o peniaze zo štátneho rozpočtu.

Malý Maťko zomiera, jeho otec sedí za 3 500 eur v base: Reakcia Kisku? Utvorte si názor sami!

Roman Krpelan potvrdil, že na tento rok má kancelária prezidenta schválené výdavky na mzdy vo výške viac ako dva milióny eur, pri maximálnom počte zamestnancov 101. Je však pravdepodobné, že ich reálny počet je o niečo nižší. Keď v roku 2015 Prezidentský palác hľadal posily do tímu, zverejnil informáciu o konečnom počte pracovníkov 74. Približný prepočet ukáže priemerný plat zhruba dvetisíc eur. Medzi jednotlivými pozíciami však môžu byť veľké platové rozdiely. Pred dvoma rokmi hľadali do paláca adeptov na bežné miesta na oddelenia legislatívy, ekonomiky či protokolu a ponúkaná mzda nebola na bratislavské pomery nijako lukratívna. S rôznymi príplatkami išlo zhruba o tisíc eur.

Čo na to Česi?

Ak chcete rozhádať ľudí, zverejnite ich platy. Často v takých chvíľach nastupuje závisť a pocit vlastnej nedocenenosti. Ak sa dobré zárobky prevalia na strane nepopulárnych politikov a ich zamestnancov, jedovité komentáre na seba nenechajú dlho čakať. „Obracia sa mi žalúdok, keď vidím, kto je z mojich daní platený a hlavne ako štedro! Dva milióny ročne? Za čo?!“ píše pod článkom o odmenách Zemanových mužov na českom portáli ihned.cz čitateľ Majkina. „Peniaze im nezávidím, ale keby aspoň trošku reprezentovali a občan by mohol byť na nich hrdý! Lenže oni sú jeden väčší krivák ako druhý, že ich hanba nefackuje!“ pridáva sa Jiří Jirousek.

Aj ďalší čitatelia sa snažia zdôrazniť, že ich negatívne komentáre nie sú výsledkom závisti, ale znechutenia. „… štve ma, že musím platiť z mojich daní také kreatúry, ako je Mynář… kupuje si vily od mafiánov za nepreukázateľné peniaze, exkrement,“ píše autor Loki Beard. Ale napríklad Prokop sa prezidentových mužov zastáva: „Nie sú to zasa nejaké obrovské peniaze za to, že niekto sedí na ostro sledovanom mieste. Uvedomte si, že sú to hrubé mzdy a na účet z toho dostanú iba dve tretiny.“