Moslimovia sa stránia zabíjania zvierat pre zábavu a snažia sa o to, aby aj kvôli potrave živý tvor trpel čo najmenej. To však neznamená, že v priebehu dejín boli za každých okolností ich ochrancami a mysleli len na dobro nemých tvorov. Navyše - nie je zviera ako zviera. Niektoré Arabi milujú, iné zatracujú.

Privítanie: V marockom jazdeckom klube v meste Berkane na severovýchode krajiny nám zahrali Berberi oblečení vo farebných tradičných odevoch.
Privítanie: V marockom jazdeckom klube v meste Berkane na severovýchode krajiny nám zahrali Berberi oblečení vo farebných tradičných odevoch.
Zdroj: Monika Mikulcová

Nečisté psy

Kým na Slovensku je pes najobľúbenejším domácim miláčikom, v arabskom svete je v nemilosti. „Keď pri ceste budete vidieť psov, máte istotu, že všetky sú túlavé. Pretože pes nesmie vstúpiť do vnútra žiadneho moslimského domu, lebo je to nečisté zviera," upozorňuje nás sprievodca Juraj Okál. To znamená, že v dome, v ktorom sa chová pes, nevstupujú podľa islamu anjeli. Okrem toho argumentujú tým, že pre zvieratá je prirodzená voľnosť a nie ich uväznenie v príbytku. Psy sa teda využívajú ako strážcovia, lásku a úctu u Arabov rozhodne nevzbudzujú.

Najväčší masaker psov sa udial v roku 1009 na príkaz káhirského kalifa Abu Ali Mansúra, nazývaného al-Hakim. Tento krutovládca nechal vyvraždiť v Egypte všetky tieto "nečisté" zvieratá.

Obľúbené: V Maroku narazíte na mačky na každom kroku.
Obľúbené: V Maroku narazíte na mačky na každom kroku.
Zdroj: Monika Mikulcová

Prorok miloval mačky

Celkom iný prístup majú Arabi k mačkám. Tá - naopak - nie je nečistým zvieraťom, ale tvorom, ktorý kedysi zachránil proroka Mohameda pred uštipnutím hadom. Odvtedy sa stala jeho obľúbeným zvieraťom. V Maroku narazíte na mačky na každom kroku. V hoteloch sa vyhrievajú v tieni terás, stretnete ich na cestách, v obchodíkoch, v uličkách trhovísk. Pôsobia síce dosť podvyživene, ale domáci ich nesmú nechať hladovať, lebo sa to prieči ich viere. V jednom príbehu o prorokovi sa hovorí, že aj veľmi nábožný a viere oddaný človek pôjde do pekla, ak uväzní a nedá jesť mačke a tá zomrie.

Yassmine club: Nachádza sa na severovýchode Maroka, v meste Berkane.
Yassmine club: Nachádza sa na severovýchode Maroka, v meste Berkane.
Zdroj: Monika Mikulcová

Najväčší miláčikovia

Rozhodne je však najváženejším zvieraťom v arabskom svete kôň. Yassmine Club Equestre v Berkane na severovýchode Maroka má dobré meno v celej krajine. „Určite tento žrebčín dodáva kone aj na kráľovský dvor," hovorí Juraj Okál. Marocký panovník Mohamed VI. je, tak ako iní králi, veľkým milovníkom koní. Premiéra Spojených arabských emirátov a dubajského šejka Muhammada bin Rašída Al Maktúma však netromfne. Ten sa vo veľkom venuje chovu vzácnych tátošov, dostihom a je tiež organizátorom najlukratívnejšej série konských dostihov na svete Dubai World Cup. „Jeho konské stajne sú z mramoru," pripomína náš spoločník.

Lacnejší osol: Väčšina ľudí v krajine si  kone nemôže dovoliť,  takže sa uspokoja aj so somármi a mulicami.
Lacnejší osol: Väčšina ľudí v krajine si kone nemôže dovoliť, takže sa uspokoja aj so somármi a mulicami.
Zdroj: Monika Mikulcová

Marocký kráľ má tiež svojho obľúbeného koňa, na ktorom sa ukazuje počas slávností. „Väčšina ľudí v krajine si však kone nemôže dovoliť, takže sa uspokoja aj so somármi. Jeden stojí asi 2 000 marockých dirhamov, teda v prepočte asi dvesto eur," dodáva náš sprievodca.