Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) poskytli začiatkom týždňa aktualizované informácie o programe Artemis, ktorého cieľom je prvýkrát od ukončenia programu Apollo v roku 1972 vrátiť ľudí na Mesiac. Úvodná časť projektu Artemis bola úspešne zakončená vlani v decembri. Bezposádková kozmická loď Orion počas nej strávila vo vesmíre 25 dní, obletela Mesiac a bezpečne sa vrátila na Zem.

Obhliadka terénu

V rámci Artemis 2 chce NASA v novembri 2024 vyslať do vesmíru štvorčlennú posádku, ktorá obletí Mesiac, bez toho, aby ňom pristála. "Na základe toho, čo sme sa naučili počas Artemis 1, nám v tom momentálne nič nebráni," uviedol jeden z riadiacich pracovníkov agentúry Jim Free. Už v tomto roku predstavia členov posádky, zatiaľ je o nich známe iba to, že jeden z astronautov bude Kanaďan..

Vesmírna diverzita

Ak všetko dopadne dobre o ďalší rok plánujú Američania v poradí tretiu misiu, počas ktorej astronauti pristanú na južnom póle Mesiaca. Ako Fee zdôraznil, časový plán je závislý od vývoja hardvéru, ktorý je na to potrebný. Pracujú napríklad na pristávacom lunárnom module spoločnosti SpaceX čí kozmických skafandroch.

Mimochodom, podľa AFP  by v posádke Artemis 3 mala byť aspoň jedna žena a ďalšia osoba s inou ako bielou farbou pleti. Na Mesiaci totiž doposiaľ pristálo dvanásť ľudí a všetci boli bieli muži.

Viac foto projektu Artemis v GALÉRII

NASA dúfa, že sa jej podarí zabezpečiť trvalú ľudskú prítomnosť na našom prirodzenom satelite a neskôr spustiť niekoľkoročnú cestu na Mars.