Pod princeznou si každý predstaví distingvovanú slečnu s korunkou na hlave a nie uniformovanú vojačku, a predsa musí budúca kráľovná zvládať obe roly. Španielska vláda oznámila, že korunná princezná Leonor (17) strávi tri roky na „vojenčine“ – už v septembri nastúpi na výcvik. Dril asi nebude pre ňu ničím novým, veď odmala sa pripravuje na rolu panovníčky.
Veliteľka
Princezná z Astúrie je staršou z dvoch dcér španielskeho kráľa Filipa VI. (55) a kráľovnej Letizie (50). Šarmantná slečna v októbri dovŕši osemnásť a je prvou v nástupníckej línii na trón. Teoreticky, keby sa kráľovskému páru ešte narodil chlapec, automaticky by ju síce odsunul na druhé miesto, ale postupujúcim časom je scenár čoraz menej pravdepodobný. A keďže sa podľa ústavy budúca kráľovná stane hlavou ozbrojených síl, musí sa na to náležite pripraviť.
Leonor bude v máji maturovať na UWC Atlantic College v britskom Walese, kde študuje na dvojročnom pobyte napríklad s holandskou princeznou Alexiou (17). Ako píše The List, prestížnu školu kráľovská rodina vybrala pre jej „otvoreného a kritického ducha“ a preto, že „nemá žiadne náboženské, politické ani iné sklony“. Španielska princezná úspešne urobila prijímačky bez toho, aby škola vedela o jej pôvode. Nie náhodou, kráľovská rodina si potrpí na vzdelaní dcéry. Už teraz plynule ovláda niekoľko jazykov vrátane katalánčiny, galícijčiny, baskičtiny, angličtiny, francúzštiny, arabčiny a trochu vie aj po čínsky.
Po maturite nastúpi Leonor na trojročný vojenský výcvik. Prvý rok bude študovať na Všeobecnej vojenskej akadémii (AGM) v Zaragoze na severovýchode krajiny. Druhý rok strávi v škole námorných síl v severozápadnom regióne Galícia a záverečný v leteckej škole v juhovýchodnom regióne Murcia. Takéto rozloženie armádnej kariéry princeznej schválila vláda prijatím kráľovského dekrétu. „Musí absolvovať vojenský výcvik, ako to urobil jej otec a ako sa to robí aj v iných parlamentných monarchiách,“ uviedla ministerka obrany Margarita Roblesová s tým, že je to „zásadný krok v živote jej kráľovskej výsosti smerom k vedeniu krajiny“. Šéfka rezortu obrany sa teší z toho, že budúcim najvyšším veliteľom španielskych ozbrojených síl bude príslušníčka nežnejšieho pohlavia. „V uplynulých rokoch sme vynaložili značné úsilie na začlenenie žien do armády,“ uviedla.
Ako zdôraznil web španielskej kráľovskej rodiny Casareal, „princezná Leonor pozná požiadavky a obete, ktoré si vyžaduje vojenský život, a dobre si uvedomuje česť cvičiť a slúžiť po boku mužov a žien našich ozbrojených síl“. „Vojenské vzdelávanie na jednej strane poskytuje špecifické znalosti a zručnosti pre oblasť armády, na druhej strane podporuje cnosti, ako je lojalita, disciplína, odvaha či kamarátstvo, učí tiež zásadám ako zodpovednosť, príkladnosť alebo strohosť,“ píše kráľovská rodina vo svojom vyhlásení.
Vojenský výcvik nemusí byť konečnou zastávkou vo vzdelávaní princeznej. Najmä ak sa vyberie v stopách svojho otca, ktorý po „vojenčine“ študoval právo na madridskej univerzite Complutense a medzinárodné vzťahy na Georgetownskej univerzite vo Washingtone.
Viac FOTO princeznej Leonor s kráľovskou rodinou v GALÉRII
Vo vyhnanstve
Španielska monarchia sa dostala pod drobnohľad verejnosti po tom, čo Filip VI. prevzal vládu po svojom otcovi, kráľovi Juanovi Carlosovi I. Ten abdikoval v roku 2014, oficiálne z osobných dôvodov, mal aj zdravotné patálie, no hlavne, sa začali prevaľovať jeho kauzy. Juan Carlos sa tešil všeobecnej popularite. Ľud ho kedysi uctieval za jeho úlohu pri prechode Španielska od diktatúry generála Franciska Franka k demokracii. V posledných rokoch sa však karta obrátila.
V roku 2012 sa stal terčom kritiky. Zatiaľ čo sa krajina zmietala v ekonomickej kríze, kráľ si zašiel na lov slonov do Afriky. Otvorene sa začalo písať o jeho mimomanželských aférach. Jeho zať, Iňaki Urdangarin (55) čelil obvineniu zo sprenevery verejných financií. Podozreniam z prania špinavých peňazí čelil aj samotný kráľ. V roku 2018 sa jeho meno objavilo vo vyšetrovaní zákazky výstavba vysokorýchlostnej železnice v Saudskej Arábii z roku 2011. Kráľa vraj mali podplatiť a ten mal 65 miliónov eur previezť na bývalú milenku, vraj z lásky.
V roku 2020 sa preto uchýlil do dobrovoľného vyhnanstva v zahraničí a pošramotenú povesť kráľovstva sa snaží napraviť jeho nástupca s modrou krvou. Zjavne sa mu to darí. Renomované španielske noviny ABC si dali v roku 2021 vypracovať prieskum popularity členov kráľovskej rodiny. Princezná Leonor sa stal treťou najobľúbenejšou členkov kráľovskej rodiny, predbehli ju jej kráľovskí rodičia na prvých dvoch miestach.