Alexander Helander je učiteľom v mestečku Löddeköpinge vo Švédsku. Je šťastne ženatý a je otcom ročného Samuela. Už 12 rokov však trpí na fibromatózu, zriedkavú chorobu, ktorej následkom mal na chodidlách bolestné nádory.  Často dokonca vo veľkosti golfovej loptičky! Nečudo, že nebol schopný urobiť ani niekoľko krokov, nehovoriac už o normálnom fungovaní. Cítil sa, akoby celý čas chodil po malých hranoloch alebo po sklenených guličkách.

Alexander sa rozhodol radikálne, ale neľutuje.
Zdroj: Internet

Životné rozhodnutie

Nakoniec sa mladý muž rozhodol pre radikálne riešenie – amputáciu oboch nôh od polovice lýtok nadol. „Moje chodidlá boli kvôli tým nádorom v takom zlom stave, že som nemal inú možnosť, len ich dať preč. Skúšali sme všeličo, každú liečbu, ale nič nepomáhalo,“ povedal Alexander pre magazín Mirror. „Alternatívou bolo ešte odísť z práce a ležať na lôžku do konca života. Ale to som nechcel a ani som na to nebol pripravený,“ dodáva.

Alexander sa rozhodol naozaj radikálne, ale neľutuje.
Zdroj: Internet

Komplikácie možné

Lekári ho vystríhali, že môže skončiť na invalidnom vozíku a zostať tam do konca života. Aj tak sa však rozhodol zariskovať. Pred rokom mu chirurgovia odstránili pravú nohu a vo februári ľavú. Po deviatich mesiacoch od druhej operácie je presvedčený, že „to bolo najlepšie rozhodnutie jeho života“. Vďaka špeciálnym bežeckým protézam je opäť v plnej kondícii. Celý šťastný naháňa neposedného synčeka a s milovanou manželkou Emmou čakajú druhé dieťa. „Obe amputácie boli dlhým a bolestným procesom, ale oplatilo sa,“ hovorí Alexander, ktorý teraz môže robiť všetko, čo má rád. Napríklad lyžovať, hrať florbal či behať. „Opäť sa cítim byť plnohodnotnou časťou spoločnosti Chodím do práce na niekoľko hodín týždenne a moji študenti považujú moje protézy za ´cool´,“ hovorí šťastný otecko.

Opäť šťastný

Priznáva, že prvé kroky na „nových nohách“ boli zvláštne. Pripomínalo mu to chodenie na „veľmi malých chodúľoch“. „Ale bolo to zároveň krásne, lebo konečne som necítil bolesť, ktorá ma predtým sprevádzala neustále. Mnoho ľudí mi píše, že som sa pre nich stal inšpiráciou. Viem, nie každý je schopný a ochotný zmeniť svoju situáciu takým spôsobom, akým som to urobil ja. Dúfam však, že môj príbeh bude ľudí motivovať k zmene svojho nekvalitného života na lepší, aj keď to nie je ľahké,“ zdôrazňuje 29-ročný učiteľ. „Chcem, aby moje deti vedeli, že sa nikdy nesmú vzdávať, aj keď to bude ťažké. Život môže byť krásny a čarovný tak dlho, ako dlho sa o to usiluješ. Nič neľutujem, amputácia mi navrátila život,“ sumarizuje Alexander.

Alexandra podporuje manželka Emma.
Zdroj: Internet

Viac fotografií odvážneho Švéda si môžete pozrieť v GALÉRII.