Odovzdávanie amerických hudobných cien Grammy sa konalo pre pandémiu koronavírusu o dva mesiace neskôr. Z gramofónika v najprestížnejšej kategórii album roka sa tešila americká speváčka Taylor Swiftová (31) s titulom Folklore. Ako prvá žena v tejto kategórii zvíťazila tretíkrát za sebou. Swiftovej krajanka Beyoncé (39) odchádzala zo 63. ročníka udeľovania cien so štyrmi Grammy za najlepší výkon v štýle r & b (Black Parade), najlepší rapový výkon a rapová skladba (Savage) a najlepší videoklip (Brown Skin Girl), kde jednou so spoluocenených bola aj jej 8-ročná dcéra Blue Ivy. Beyoncé s celkovým počtom 28 cien Grammy tak prebehla medzi ženami americkú country-luegrassovú speváčku a huslistku Alison Kraussovú, ktorá má cien 27. Čo sa týka mužov, najviac ich má dirigent Georg Solti, a to 31.

V kategórii skladba roka získala ocenenie americká r & b speváčka H.E.R. (23) za I Can’t Breathe (Nemôžem dýchať) so slovami Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel vlani v máji pri zatýkaní s následkom vyvolania hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží). Mladá Američanka Billie Eilish (19) vyhrala nahrávku roka (Everything I Wanted). Americká raperka Megan Thee Stallion (26) si za singel Savage, na ktorom sa podieľala aj Beyoncé, odniesla tri ceny za najlepšieho nováčika, rapovú skladbu a rapový výkon.

FOTO speváčky Lizzo, ktorá prišla na Grammy až v 3 outifitoch plus ďalšie módne kreácie v GALÉRII

Pôvodne Gramophone Awards, dnes Grammy, udeľuje Národná akadémia hudobného umenia a vied, ktorá má dnes viac ako 13-tisíc členov, od roku 1959 za výnimočné úspechy v hudobnom priemysle. Čo sa týka prestíže, sú ekvivalentom filmových Oscarov.