Moldavsko v pondelok "dôrazne odsúdilo" ruské raketové útoky na ukrajinské mestá. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí sa takto podľa stanice BBC vyjadrilo po tom, ako na dedinu na severe Moldavska dopadla ruská raketa zostrelená ukrajinskou protivzdušnou obranou, píše TASR.

V dedine Naslavcea, ktorá leží neďaleko ukrajinských hraníc, porozbíjala zostrelená raketa okná na viacerých domoch. K nijakým obetiam na životoch ani zraneniam však pri incidente nedošlo, informovalo moldavské ministerstvo vnútra.

"Takéto útoky ešte viac eskalujú bezpečnostnú situáciu a sú flagrantným porušením medzinárodného humanitárneho práva, ktoré zakazuje útoky na civilistov a ich infraštruktúru," uviedlo v reakcii moldavské ministerstvo zahraničných vecí. "Útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobujú obrovské ekonomické a sociálne škody celému európskemu svetadielu, vrátane moldavských občanov, ktorí pociťujú dosah vojny v ich susedstve," dodal rezort.

Pád zostrelenej rakety je najnovším incidentom, v rámci ktorého sa Ruskom vedená vojna opäť preniesla na územie Moldavska, ktoré bolo kedysi – podobne ako Ukrajina – súčasťou Sovietskeho zväzu. K incidentu pritom došlo v deň, keď z mnohých ukrajinských miest hlásili ruské útoky, ktoré zasiahli energetickú infraštruktúru.

Moldavsko už 10. októbra hlásilo, že cez jeho územie preleteli ruské strely s plochou dráhou letu, ktoré mierili na ciele na Ukrajine. V tejto súvislosti si vtedy Kišiňov predvolal aj ruského veľvyslanca, od ktorého žiadal vysvetlenie.

Do Moldavska prišli od začiatku ruskej invázie státisíce ukrajinských utečencov. V reakcii na inváziu udelila Európska únia Moldavsku spoločne s Ukrajinou v júni štatút kandidátskej krajiny.

Agentúra AFP pripomína, že Moldavsko má pri hraniciach s Ukrajinou odštiepenecký región Podnestersko, kde Rusko podporuje i vyzbrojuje separatistov.