Alžbeta II. pôvodne vôbec nemala panovať. Na trón sa dostala vlastne náhodou, vďaka tomu, že následník po jej starom otcovi strýko Eduard III. dal prednosť láske, vzdal sa vládnutia a radšej sa oženil s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Kráľom sa tak stal jej otec Juraj VI. a malá Lilibet, ako ju nežne volali, prebrala na seba nástupnícku zodpovednosť už ako dieťa. Ako 14-ročná mala svoj prvý verejný prejav, ktorý vysielal i rozhlas. Odvtedy všetko robila s mysľou nasmerovanou na záväzky k monarchii.

Jediné, čo bolo u nej svojím spôsobom „nepanovnícke“, bola svadba. V roku 1947 sa zosobášila s princom dánskym a gréckym Philipom Mountbattenom, hoci otec týmto vzťahom nadšený nebol. A hoci si chcela s manželom užiť trochu obyčajného života, bez mihnutia oka sa ujala panovania, keď počas jej cesty v Afrike v roku 1952 jej otec Juraj VI. náhle zomrel.

Viac FOTO kráľovskej rodiny v GALÉRII >>

Inak sa jej súkromie i súkromie jej detí riadilo tým, čo je pre imidž kráľovskej rodiny dobré. Preto ťažko znášala škandály, ktoré sa prevalili v 80. rokoch - rozpad manželstva jej syna, následníka trónu Charlesa a jeho ženy Diany, rozvod mladšieho syna Andrewa a Sarah Fergusonovej, nevery. A hoci od tých čias sa protokol v kráľovskej rodine značne uvoľnil, jej členovia sa snažia priblížiť ľudu ako ľudia z mäsa a kostí, monarchia je pre Alžbetu II. stále na prvom mieste. Dokázala to aj nedávno, keď si jej najobľúbenejší vnuk chcel vencom uctiť pamiatku obetí druhej svetovej vojny počas Pamätného dňa. Nedovolila mu to. „Alebo si v kráľovskej rodine, alebo nie,“ skomentovala vraj krátko, narážajúc na Harryho útek za veľkú mláku.