Môžu sa mužskí superhrdinovia medzi sebou bozkávať? Podľa konzervatívneho starostu Ria de Janeiro Marcela Crivellu v žiadnom prípade. Predstava homosexuálnych záchrancov sveta ho tak poburuje, že prikázal stiahnuť Marvelov komiks Avengers: The Children’s Cru­sade z miestneho knižného veľtrhu. Zákaz spustil lavínu nevôle a protestov.

V galérii si pozrite povestné bozky dvoch mužov>>

Nevydarený potrat

Bývalý biskup evanjelickej cirkvi už viackrát na seba upútal pozornosť výstrednými názormi. V jeho videní sveta gayovia a lesby vznikajú po nevydarených potratoch, odmieta tiež Darwinovu evolučnú teóriu, podporuje sterilizácie ako formu antikoncepcie. Mimoriadne kontroverzná je jeho kniha Evanjelizácia Afriky z roku 1999, v ktorej sa o katolíkoch hovorí ako „démonických“, africké náboženstvá sú vraj založené na zlých duchoch a hinduisti pijú detskú krv. Crivella sa nakoniec od publikácie dištancoval, ale fakt je, že bol pod ňou podpísaný.

Mohlo by vraj rovno zakázať Sixtínsku kaplnku: Michelangelo obdivoval mužské telá, na jeho dielach nechýbali ani bozky.
Mohlo by vraj rovno zakázať Sixtínsku kaplnku: Michelangelo obdivoval mužské telá, na jeho dielach nechýbali ani bozky.
Zdroj: Profimedia

Najnovšie ho rozčertil Marvelov komiks. Hrdinovia Wiccan a Hulking si na záver detskej výpravy Avengerov padnú do objatia a vášnivo sa pobozkajú. Podľa Crivellu je nemysliteľné, aby sa mladí čitatelia pozerali na niečo také nehorázne, a prikázal stiahnuť komiks z miestneho knižného veľtrhu. Stalo sa však, čo nečakal - svojím krokom zmobilizoval liberálnu časť brazílskej spoločnosti. Noviny Folha de S. Paulo s vyše 300-tisícovým nákladom zverejnili bozk na titulnej strane, jeden z napopulárnejších youtuberov v krajine Felipe Neto kúpil 14-tisíc výtlačkov komiksu a zadarmo ich distribuoval po veľtrhu. Nakoniec starostov zákaz zrušil najvyšší súd krajiny.

Bežný obraz

So zaujímavým pohľadom na celú záležitosť prišiel denník Guardian. Noviny pripomínajú, že znázornenia homosexuálnych bozkov medzi mužmi majú v umení dlhú tradíciu a nejde len o povestný bozk komunistických lídrov Brežneva a Honeckera pri Berlínskom múre. Pre Crivellu pritom nie je veľmi šťastné ani odvolávať sa na kresťanstvo - ak by bol totiž dôsledný, žiadal by uzavretie Sixtínskej kaplnky. Michelangelo sa netajil obdivom k nahým mužským telám a na jeho freske Posledný súd jasne rozoznať dvoch bozkávajúcich sa svalovcov. Mimochodom, Marvelov komiks Avengers : The Children’s Crusade nie je prvý s homosexuálnou tematikou. Bozk dvoch mužov sa objavil už v roku 1991 v sérii X-Force. Rok nato na scénu vykročil prvý gay superhrdina - Northstar.

V galérii si pozrite povestné bozky dvoch mužov>>