Akoby sme sa ocitli na inej planéte. Uprostred vysokých hôr, pustatiny, v údolí, kde nás prudké slnko nepáli a vzduch presýtený slanou vodnou parou príjemne uvoľňuje. Pohľad na "sýtu" hladinu, trochu pripomínajúcu glej a šedivé obrysy Izraela v diaľke vyvoláva zvláštnu melanchóliu. Niet tu vtákov, rýb, rastlinstva. Len extrémne slané jazero bez života. Na druhý breh, vzdialený ledva dvadsať kilometrov sa vraj doplávať nedá. Ani na lodi. Rozľahlá tekutá plocha, hlboko pod hladinou mora, je pre človeka prakticky neprekonateľná. Z veľkej kovovej nádoby na seba naberieme hrubú vrstvu tmavého liečivého bahna a ponoríme telá pár metrov od pobrežia. Celkom to nejde. Aj tam, kde nesiahame nám ramená trčia nad hladinu a nohy sa neodbytne derú hore. Pri pohyboch treba byť opatrný. Žiadny kraul, prsia, len si ľahnúť na chrbát a nechať sa unášať na ľahkých ledva postrehnuteľných vlnkách. Vychutnávať si príjemné teplo, relaxovať a naberať trochu koncentrovaného zdravia...

Hotelový komplex: Priamo na pobreží nájdete luxusné zariadenia. Ich ceny sú však tiež luxusné. Mimo sezóny vyjde dvojlôžková izba na 150 dolárov, v sezóne presiahne aj štyristo za noc.
Hotelový komplex: Priamo na pobreží nájdete luxusné zariadenia. Ich ceny sú však tiež luxusné. Mimo sezóny vyjde dvojlôžková izba na 150 dolárov, v sezóne presiahne aj štyristo za noc.
Zdroj: Peter Galan

Lieči telo i dušu

Príbeh Mŕtveho mora sa začal písať zhruba pred troma miliónmi rokov, keď v dôsledku geologických zmien časť prepadliny El Ghor zaliala voda. Dlho to bolo vlastne len obrovské slané jazero, zásobované vodou z vtedy ešte divokej rieky Jordán a ďalších sladkovodných tokov. Plavili sa po ňom lode, žili v ňom rôzne živočíchy, rastliny. Dnes je dokonale mŕtve. Uprostred pustatiny sa z neho pri vysokých teplotách stovky rokov vyparovala voda, koncentrácia solí a minerálov sa neustále zvyšovala a temer všetko živé zahynulo. Dávno si v ňom nezaplávate. Extrémne slaná voda, deväť až desať krát slanšia než v ostatných moriach vás doslova vypľuje na hladinu ako špunt. Domáci dokonca neodporúčajú zotrvať v nej dlhšie než pár desiatok minút. Tiež nás dôrazne upozorňujú, že kontakt s očami môže vážne poškodiť zrak a prehnaná konzumácia "hustej" horkasto slanej kvapaliny by mohla skončiť veľmi zle.

Nedá sa utopiť: Stačí si ľahnúť na chrbát a nechať sa unášať miernymi vlnami
Nedá sa utopiť: Stačí si ľahnúť na chrbát a nechať sa unášať miernymi vlnami
Zdroj: Peter Galan

Napriek tomu na pobreží vyrastajú luxusné hotelové rezorty a státisíce turistov sem prichádzajú hľadať pokoj, relax a hlavne zdravie. Ak totiž budete dodržiavať odporúčania a pobyt v mori nepreháňať, mineralizovaná voda i para dokážu liečiť množstvo chorôb a bahno z morského dna dokonca omladzuje pokožku. Pochopiteľne, obchodníci si z týchto zázračných účinkov urobili dobrý biznis a dnes už produkty z Mŕtveho mora poznajú ľudia na celej planéte. Otázkou je, ako dlho ešte.

Spojenie dvoch morí

Z divokého Jordánu sa vďaka neustálemu odčerpávaniu vody poľnohospodármi stal len malý, mútny potok, deliaci Jordánsko od Izraela a zďaleka nestačí na zásobovanie obrovskej prírodnej nádrže rozkladajúcej sa na ploche väčšej než tisíc kilometrov štvorcových. A tak dramaticky vysychá.

Nebezpečne klesá:
Nebezpečne klesá: "Hladina každoročne klesne zhruba o sedemdesiat centimetrov a koncentrácia minerálov sa zvyšuje," hovorí nám jordánsky hydrogeológ Atef Zeidan
Zdroj: Peter Galan

"Hladina každoročne klesne zhruba o sedemdesiat centimetrov a koncentrácia minerálov sa ešte viac zvyšuje," hovorí nám jordánsky hydrogeológ Atef Zeidan, ktorý hynutie tohto nového divu sveta smutne sleduje celé desaťročia. Rovnako, ako hľadanie cesty pre jeho záchranu. O možnostiach ako na to sa už hovorí dlho. Asi najreálnejšou je prepojenie Červeného a Mŕtveho mora takmer dvestokilometrovým kanálom i podzemným potrubím, vybaveným čerpadlami, či stanicami na kontrolu a úpravu vody. "Idea celého projektu je aspoň udržať hladinu na tej úrovni, na akej je dnes," vysvetľuje hydrogeológ. Niektorí odborníci pri takomto riešení poukazujú na možnosť zmeny unikátneho zloženia vody, ale ak si máme vybrať medzi nejasnou hrozbou oslabenia jej účinkov a úplným zánikom tohto ojedinelého skvostu, voľba je zrejmá.

Dielo prírody: Obrovská koncentrácia soli vytvára obdivuhodné kryštálové útvary
Dielo prírody: Obrovská koncentrácia soli vytvára obdivuhodné kryštálové útvary
Zdroj: Peter Galan

Jordánci už neustúpia

Projekt na ktorom sa malo podieľať viacero krajín sa stretal s množstvom úskalí. Nielen pre vysokú cenu. Izraelci s Jordáncami sa nevedeli dohodnúť ani na tom, kadiaľ vlastne potrubie povedie. Zdá sa však, že sa medzi nimi konečne našla zhoda a výstavba pravdepodobne začne už koncom tohto roka. Najprv by mala vyrásť v prístave letoviska Akaba odsoľovacia stanica. Časť upravenej vody má smerovať do vodovodných sietí, zvyšok povedie potrubím do Mŕtveho mora. V najvyššom bode trasy vybudujú rezervoár, o pár kilometrov ďalej niekoľko staníc s generátormi na výrobu elektrickej energie.

Lótová žena: Podľa povesti sa na dne mora rozkladajú zrúcaniny Sodomy a Gomory. Pripomienkou príbehu skazy má byť skamenená Lótova žena na vrchole horského masívu .
Lótová žena: Podľa povesti sa na dne mora rozkladajú zrúcaniny Sodomy a Gomory. Pripomienkou príbehu skazy má byť skamenená Lótova žena na vrchole horského masívu .
Zdroj: Peter Galan

"Zhruba dvojmiliardový projekt už schválila svetová banka, dohody sú podpísané a okrem Jordánska, Izraela, či palestínskej samosprávy by ho mali spolufinancovať aj európske inštitúcie - sedemsto miliónmi eur."

Podľa posledných správ z jordánskej tlače síce Izrael stále váha, Jordánci s podporou Európy sú však pevne rozhodnutí. Nejde totiž len o záchranu Mŕtveho mora, ale aj o zásobovanie vnútrozemia vodou, ktorej je v krajine akútny nedostatok.