Po smrti 27-ročnej talentovanej slovenskej herečky Moniky Potokárovej sa znovu rozprúdili debaty o takzvanom  Klube 27. Je to fenomén či skôr moderný mýtus, ktorý sa zrodil na troskách predčasne vyhasnutých životov rockových velikánov. Hoci jadro „klubu“ tvorí niekoľko hudobníkov, ktorí zomreli ako dvadsaťsedemroční v rozpätí rokov 1969 až 1971 (Joplinová, Hendrix, Morrison, Jones), na verejnosti sa o tejto zhode začalo s istou dávkou mystifikácie hovoriť až o vyše dve desaťročia neskôr, po smrti lídra kapely Nirvana Kurta Cobaina. Z pozoruhodnej zhody sa zrodil pojem akéhosi klubu, ktorého sa mladý Kurt údajne chcel stať súčasťou.

Môže za to matka

Pôvod tohto moderného mýtu možno vystopovať až ku Cobainovej matke Wendy. Cobainov a Hendrixov životopisec, ako aj ďalší autori sa odvolávajú na rozhovor pre denník The Daily World, v ktorom po synovej samovražde vyhlásila: „Teraz je preč a pridal sa do toho hlúpeho klubu. Hovorila som mu, aby sa do toho hlúpeho klubu nepridával.“Podľa hudobných publicistov Josha Huntera a Erica Segalstada však Cobainova matka nenarážala na „klub“ hudobníkov, ktorí zomreli tri roky pred tridsiatkou, ale na Kurtových strýkov a prastrýka, ktorí, tak ako on, spáchali samovraždu.

Čo hovoria výskumy

Je dvadsaťsedem rokov pre hudobné hviezdy skutočne prekliaty vek? Alebo stojí za celým fenoménom Klubu 27 iba zhoda okolností? Austrálski výskumníci z Technickej univerzity v Queenslande už dávnejšie porovnávali biografické údaje viac ako tisícky slávnych hudobníkov posledného polstoročia a zistili, že hviezdy hudobnej brandže nezomierajú v dvadsiatich siedmich rokoch častejšie než v ktoromkoľvek v inom veku. Iní vedci, tentoraz z Univerzity Johna Mooresa v Liverpoole, prišli s ďalšími zaujímavými zisteniami. Riziko smrti hudobníkov nie je vyššie v žiadnom konkrétnom veku, ale počas prvých piatich rokov od začiatku ich komerčného úspechu. Počas tejto päťročnice je pravdepodobnosť úmrtia hudobných hviezd trojnásobne vyššia než v bežnej populácii. Ak kritické obdobie prežijú, čakajú ich veľmi dobré vyhliadky, že sa dožijú staroby.

Dušan Valent / Zázračný svet