Tip na článok
Prsia sú moja zbraň, hlása slogan členiek Femen.

Nadáva im do šľapiek, ony ho milujú: Feministky z hnutia Femen riadi muž

Nový film o feministickom hnutí Femen predstavuje „duchovného vodcu“ protestnej skupiny, ktorá sa prezentuje odhalenými poprsiami.

„Naším poslaním je protest, našimi zbraňami nahé prsia,“ hlása slogan skupiny Femen, ktorá uvádza do rozpakov aj nekompromisného ruského prezidenta Putina. Aktivistky feministickej organizácie protestujú proti politickej a sexuálnej represii svojským spôsobom – hore bez.

Čudné, najmä ak uvážime, že im prekáža sexuálna turistika a prostitúcia. Za nahotou ženy však treba hľadať (ne)prekvapivo – chlapa. Nový dokumentárny film tvrdí, že vznik hnutia inicioval a dodnes riadi muž menom Viktor Svyatski.

Ukrajina nie je bordel – tak sa volá dielo 28-ročnej austrálskej filmárky Kitty Greenovej, ktoré dokumentuje hnutie Femen a Viktora Svyatskeho označuje za lídra v pozadí skupiny. Podľa internetových stránok organizácie ho pre jeho aktivity dokonca zmlátila ukrajinská tajná služba.

Pozrite si video:

Svyatski podľa dokumentu nemá byť len zástancom a podporovateľom skupiny feministiek, ale aj jej zakladateľom a šedou eminenciou.

Osobne vyhľadával a zhromažďoval tie najkrajšie dievčatá, pretože krásne baby jednoducho predávajú. No a tie najkrajšie sú počas protestov v predných radoch a robia imidž hnutiu, ktorého značkou sa stala nahota,“ cituje pasáž z dokumentu portál britského denníka The Independent.

Aktivity feministiek pravidelne plnia spravodajský obsah svetových médií. Niektoré členky museli z obavy pred represiou opustiť krajinu a tvrdia, že boli „systematicky prenasledované, surovo bité, unášané“ a opakovane dostávali vyhrážky. V júni dve francúzske a jednu nemeckú členku po proteste hore bez v Tunisku uväznili.

Inteligentný despota

O vplyve a pozícii Viktora Svyatskeho v hnutí Femen však priniesol informáciu až nový dokument. Podľa filmu to bol práve on, kto vyslal ženy na jednu z najhorších misií – do Bieloruska, kde ich podľa svedeckých výpovedí obnažovali a ponižovali agenti tajnej služby.

Režisérka filmu Greenová ich na misii sprevádzala a nakrúcala, no tajná služba ju uniesla, držala osem hodín v zajatí a potom deportovala do Litvy. Záznam jej navyše zabavili.

Dokumentaristka vzdáva hold charizme a organizačným schopnostiam Viktora Svyatskeho, no jeho vplyv na skupinu vyvoláva aj otázniky. „Je veľmi inteligentný, ale môže byť skutočne hrozný...Nie je možné spoznať ho. To on je Femen,“ vraví Greenová o mužovi, ktorý ťahá za nitky v hnutí.

Kitty Greenová (v čiernom) uprostred členiek Femen na prezentácii dokumentu na festivale v Benátkach. Foto: profimedia.sk

Spamätajte sa, suky!

Svyatski spoluprácu spočiatku odmietol, no režisérka túžila poukázať na jeho význam v hnutí. „Bola to pre mňa morálna povinnosť. Najmä keď som videla, akým spôsobom vedie organizáciu. Na dievčatá bol odporný, kričal na ne a nadával im, že sú suky,“ pokračuje režisérka.

Samotný Svyatski však svoje správanie a úlohu despotického patriarchu v dokumente ospravedlňuje: „Tieto dievčatá sú veľmi slabé. Nemajú dostatočný charakter ani túžbu byť silné. Namiesto toho sú poddajné, bez chrbtovej kosti, nedochvíľne a majú ďalšie zlé vlastnosti, ktoré im bránia byť skutočnými politickými aktivistkami a mali by si ich vybudovať.“

Napriek tomu feministky svojmu vodcovi stále dôverujú. Jedna z nich vysvetľuje, že vzťah medzi ním a členkami Femen je podobný Stockholmskému syndrómu, pri ktorom je napríklad obeť únosu emočne závislá na únoscovi. „Sme na ňom psychicky závislé,“ priznáva bez obalu feministka.

VIDEO Plus 7 Dní