Len človek so zdravým životným štýlom a čistou hlavou je schopný ujať sa svetovej nadvlády. Tabak a alkohol nie sú hodné árijskej rasy. Bolo to jedno z dôležitých hesiel nacistickej propagandy. Riadili sa tým však aj samotní nacisti? Sotva.

Už dlhšie je známym faktom, že Hitlerovo vojsko nefungovalo na askéze, čaji a pšeničných klíčkoch, ale na tvrdých drogách. Inak by zrejme nemohli podávať výkony, aké si nemecká armáda zaknihovala na začiatku druhej svetovej vojny.

Vrchné veliteľstvo nechalo ozbrojené sily štedro zásobovať narkotikom zvaným pervitín, ktoré bolo predchodcom dnešného metamfetamínu vyrábaného synteticky. Samotný Adolf Hitler bol závislý na istej forme heroínu a desiatkach ďalších preparátov.

Čítajte viac:

Hitlerovi zdrogovaní vojaci: Členovia wehrmachtu sa dopovali pervitínom

Pikové čokolády namiesto kávičky

Krátko po invázii do Sovietskeho zväzu v roku 1941 bojovali pod vplyvom drog stovky tisíc nemeckých vojakov. V dokumentoch o wehrmachte sa spomína až dvesto miliónov piluliek pervitínu, ktoré mala armáda spotrebovať v rokoch 1939 – 1945. Väčšinou rozpustené v mlieku.

Výskum Asociácie nemeckých lekárov tiež ukázal, že vojaci na fronte sa dopovali stimulantom na báze kokaínu, ktorý nacisti vyvinuli a testovali na väzňoch v koncentračných táboroch. Látku s kódovým označením D-IX skúšali v Sachsenhausene severne od Berlína. Väzni po nej dokázali odpochodovať bez odpočinku vyše sto kilometrov!

Metamfetamín sa v Nemecku najskôr veselo predával aj civilnému obyvateľstvu. Bez predpisu. „Spotreba bola spoločensky prijímaná. Na trh uviedli čokolády s metamfetamínom, ktoré mali uľahčiť výkon prác ženám v domácnosti. V Berlíne sa droga užívala podobne, ako keď ľudia pijú kávu,“ píše Norman Ohler v knihe Totálny útok: Drogy v Tretej ríši.

Čítajte viac:

Hitlerovo tajomstvo odhalené: Fičal na pervitíne, mrzák však nebol

Taktika bola súčasťou ťaživej predvojnovej atmosféry a mala obyvateľstvo pripraviť na blížiace sa besnenie. V roku 1941 sa však pervitín uznal za nelegálnu drogu a jeho užívanie na bežnú potrebu zakázali. Tým sa ale nemyslela stimulácia vojakov.

Odborníci látke pripisujú nemecké úspechy v bleskovej vojne. „Počas blitzkriegu jednoducho nikto nespal,“ píše Ohler a cituje farmakológa: „Taktika bleskovej vojny vychádza z rýchlosti. Hlavnou myšlienkou bolo premeniť obyčajných vojakov, námorníkov a letcov na automaty schopné nadľudského výkonu.“

Pervitín sa osvedčil aj pri bojoch na východnom fronte, hoci v bitke pri Staligrade napokon Nemecko utrpelo porážku, ktorá sa pre nich stala fatálnou.

Čítajte viac:

Chorí diktátori: Hitler dostával pervitín ako vitamíny, Stalin vedel o svojej paranoji

Vodca mimo reality

Vojenské drogovanie „na guráž“ však nebolo nič v porovnaní s tým, čo do seba sypal samotný vodca nacistov. V kapitole s názvom Heil Hitler autor Ohler dokumentuje, že užíval viac ako 82 rôznych druhov liekov, vrátane testosterónového kokteilu, ktorý bol akýmsi predchodcom dnešnej viagry.

Opiátmi ho vytrvalo zásoboval doktor Theodor Morrell, považovaný za šarlatána pre nacistických horných desaťtisíc. Tohto „ríšskeho majstra striekačiek“, ako ho prezývali, Hitlerovi dohodil šéf Luftwaffe Hermann Göring, ktorý na konci vojny sám prepadol morfiu.

„Hitler miloval eukodal (narkotikun na báze dnešného heroínu – pozn.) a to najmä na jeseň 1944, keď sa situácia pre Nemecko výrazne zhoršila. V eufórii potom absolútne nebol schopný vnímať realitu, a hoci mu generáli hovorili – musíme zmeniť taktiku, musíme to ukončiť, prehrávame vojnu – jednoducho to nechcel počuť,“ píše Ohler.

Vďaka narkotickej terapii doktora Morella sa Hitler aj pri rýchlo blížiacej sa zjavnej katastrofe cítil nezraniteľný a pánom situácie. Keď 30. apríla 1945 v berlínskom bunkri spáchal samovraždu, bola z neho už len bľabotajúca troska.

Morella zajali Američania a v roku 1948 zomrel v lágri na tuberkulózu. „Bol to príhodný koniec pre muža, ktorý sa spreneveril medicíne. No Spojenci by sa mu zrejme mali poďakovať za to, že z Hitlera bol na konci vojny úbožiak neschopný vnímať realitu,“ skonštatoval americký historik Peter Masterson, ktorý činnosť nacistického doktora študoval.