Do volieb sa prihlásil na poslednú chvíľu. Ako náhradník za suspendovaného prezidenta Európskej futbalovej federácie (UEFA) Michela Platiniho. Napriek tomu skončil ako nečakaný víťaz.

Novým šéfom svetového futbalu je od posledného februárového piatka 45-ročný holohlavý Švajčiar Gianni Infantino, druhý najmladší z pätice kandidátov. Len jordánsky princ Al Bin Al Husejn bol mladší. Zástupcovia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) si od zürišskej voľby nového prezidenta sľubujú upokojenie napätej situácie.

Jedna z najmocnejších športových organizácií sveta sa už vyše roka zmieta v korupčnom škandále. Americké úrady na základe vyšetrovania obvinili 27 ľudí, ktorí za posledné dve dekády spreneverili viac než 150 miliónov dolárov. Nečudo, že sponzori sa do nových zmlúv nijako nehrnuli.

Väčší rešpekt

S novým prezidentom Infantinom, deviatym v 112-ročnej histórii FIFA, má byť všetko inak. „Je čas venovať sa futbalu. FIFA si zaslúži väčší rešpekt, než akého sa dočkala v poslednom čase,“ vyhlásil tesne po zvolení a horúcom objatí od svojej libanonskej manželky Leeny Al Asqarovej otec štyroch dcér Gianni Infantino.

O víťazstve vyštudovaného právnika z kantónu Valais sa rozhodlo už v druhom kole volieb. Najväčšieho favorita, päťdesiatročného bahrajnského šejka Salmána bin Ibrahma Al Chalífu, porazil 115 : 88, na nadpolovičnú väčšinu potreboval 104 hlasov.

Šejk, ktorý sa podľa očitých svedkov ešte pred samotnou voľbou cítil ako víťaz a všade navôkol rozdával sebavedomé úsmevy, musel škrípať zubami. Zástupcovia humanitárnych organizácií však z jeho prehry asi majú radosť.

„Ak má byť člen bahrajnskej kráľovskej rodiny to najčistejšie, čo môže FIFA pred voľbou ponúknuť, tak potom patrí v športovej rodine medzi tie najplytkejšie a najmenej etické organizácie,“ vyhlásil výskumný pracovník organizácie Human Rights Watch Nicholas McGeehan.

Organizácia šejka Salmána obviňuje, že predsedal komisii, ktorá na jar 2011 presadila kruté represívne opatrenia voči športovcom, ktorí sa zúčastnili na prodemokratickom povstaní v Bahrajne.

Za mrežami skončilo viac než 150 reprezentantov, ktorých komisia identifikovala na základe fotografií z protestných demonštrácií. Viacerých údajne mučili. Šejk však vyhlásil, že o členstvo v komisii ho len požiadali. Formálne vraj nikdy ustanovená nebola. „Ak hľadáte kostlivcov v skrini, tak tá moja je prázdna,“ odkázal aktivistom.

Už žiadna výplata

Vymenovaním nového prezidenta sa končia zlaté časy doterajšieho bosa Seppa Blattera. Hoci čoskoro osemdesiatročnému Švajčiarovi etická komisia zakázala činnosť na osem rokov - neskôr to znížila na šesť - a funkciu nevykonával od októbra minulého roka, plat mu bežal. Po Infantinovom zvolení však už ďalší nedostane. Navyše musí vrátiť priestranný zürišský byt - prípadne začať platiť nájomné - aj služobné auto, na ktorom sa doteraz vyvážal.

Hoci obaja švajčiarski funkcionári bývajú od seba necelých desať kilometrov, Infantino s Blatterom sa na verejnosti príliš neukazovali. Aj to mu, zdá sa, pomohlo vyšvihnúť sa na čelo futbalu.

„Blatter charakterizoval jednu éru. Dúfam, že ja začnem písať inú. Musím byť sám sebou. Inak by som nemal šancu voľby vyhrať,“ vyhlásil Infantino.

Čítajte viac:

Druhá smrť Malého princa: Platini futbal miloval a zomrel naň

Najskôr múzeum

Jeho prvým krokom bolo otvorenie futbalového múzea. Samozrejme, bez prítomnosti dištancovaného Blattera. FIFA do budovy, kde umiestnila viac než tisíc exponátov, investovala 110 miliónov švajčiarskych frankov. „Bude to miesto, kde by mal futbal žiť a dýchať. Tu sa futbalom nakazíte, ak ešte ten vírus nemáte,“ vravel nový šéf FIFA.

Infantina, doterajšieho generálneho sekretára UEFA, si bežný futbalový fanúšik pamätal z televíznej obrazovky. Práve on dohliadal na žreb jednotlivých kôl Ligy majstrov či Európskej ligy. Za šestnásť rokov v UEFA však toho vykonal oveľa viac.

Švajčiar bol jedným z iniciátorov myšlienky rozšírenia počtu účastníkov majstrovstiev Európy zo 16 na 24. O to isté by sa rád postaral aj vo svetovom meradle. V predvolebnom programe prezradil, že chce počet tímov na majstrovstvách sveta zvýšiť z 32 na 40. „Ak pridáme ešte osem tímov, zvýšime počet mužstiev, ktoré si môžu šampionátovú horúčku užiť naplno,“ vyhlásil.

Mnohí si vraj pri podobných slovách klopkali na čelo. Podaktorí sa mu posmievali. Už zvládnuť 32 tímov je pre usporiadateľskú krajinu logisticky mimoriadne náročné.

Pribudlo by 32 zápasov, turnaj by trval ešte o týždeň dlhšie ako súčasných 31 dní. Aj to však bol podľa volebných pozorovateľov napokon významný plusový bod v prospech švajčiarskeho štyridsiatnika.

Pre malé krajiny to môže byť konečne šanca, ako preraziť. Mimochodom, ako prvý prišiel s týmto návrhom práve suspendovaný Michel Platini. Žiadny dinosaurus: Infantino, ktorý hovorí plynule po francúzsky, po anglicky, po španielsky, po nemecky aj po taliansky, mal prsty aj vo finančnom programe fair-play. Ten klubom, ktoré míňajú viac, než zarábajú, značne obmedzuje výdavky.

Nový dinosaurus vo funkcii z neho určite nebude. Kým Blatter sa vplyvného kresla držal 18 rokov, Infantino v ňom môže vydržať maximálne dvanásť. Podľa nových stanov môže byť prezident v úrade nie dlhšie než tri štvorročné obdobia.

FIFA zároveň obmedzila právomoci výkonného výboru. Ten sa zmenil na 36-člennú dozornú radu, ktorá už nebude rozhodovať o obchodných záležitostiach. Len o strategických a politických.

Odmeny funkcionárov budú verejné, čo by im malo zamedziť prijímať úplatky, tak ako pri voľbe usporiadateľov najbližších majstrovstiev sveta.

Ani Rusko na rok 2018 ani Katar na rok 2022 sa vraj k víťazstvu nedostali férovými zbraňami. FIFA má už od jesene 2014 v rukách 350-stranovú správu newyorského právnika Michaela Garciu, šéfa vyšetrovacej komisie, s výsledkami vyšetrovania, no v úplnom znení ju odmietla zverejniť. Vraj je pomýlená.

Jej kompletné zverejnenie je údajne jedna z prvých vecí, o čo by sa mal Infantino postarať. A zabezpečiť, aby sa pri voľbe dejiska MS v roku 2026 nič podobné nestalo.