Dlhé roky bola jablonecká bižutéria svetový fenomén. Keď v rokoch 1864 až 1869 začala „gombíková revolúcia,“ mesto na severe Česka, z ktorého sa tento artikel vyvážal do celého sveta, dostalo prezývku „rakúska Kalifornia.“
„V dobe najväčšej slávy tu existovalo 600 exportných domov bižutérie. Za Rakúsko-Uhorska to bolo bohaté mesto s prevažne nemeckým obyvateľstvom,“ hovorí riaditeľka Múzea skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou Milada Valečková. Výroba týchto artiklov sa stala v Jizerských horách fenoménom: umeleckohistorickým, hospodárskym, ale aj sociálnym a spoločenským.

Múzeum skla a bižutérie je unikátnou prehliadkou najrozmanitejších sklenených a bižutérnych výrobkov, ktoré Jablonec nad Nisou preslávili v celom svete. Niektoré výtvory súčasných umelcov sú naozaj originálne.
Zdroj: Monika Mikulcová

Po druhej svetovej vojne prišiel úpadok, ale dodnes si mnohí spomenú na firmu Jablonex, ktorá vznikla v roku 1952 a špecializovala sa na vývoz bižutérie. Dnes je pripomienkou slávnych časov a najrozmanitejších sklenených a bižutérnych výrobkov Múzeum skla a bižutérie.

Pre kozmonautku aj do rozprávky

Stála expozícia vznikla v secesnej budove už v roku 1904 a o sto rokov ju zrekonštruovali do dnešnej podoby. „Pred dvoma rokmi sme otvorili sklenenú prístavbu, ktorej podoba vzišla z architektonickej súťaže. Má tvar brúseného bižutérneho kameňa. Niekto tomu hovorí krištáľ, ale napríklad architekt David Vávra ju nazval korytnačkou. Nás to neurazí, lebo sme radi, že sa o nás hovorí,“ spomenie riaditeľka Múzea skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou Milada Valečková. Pochváli sa aj množstvom unikátnych zbierkových predmetov. „Odhadujeme, že ich máme tak dvanásť miliónov, z toho päť miliónov tvoria sklenené gombíky.“

Medzi zaujímavosti patrí napríklad náhrdelník pre prvú ženu vo vesmíre Valentínu Tereškovovú. Sovietska kozmonautka sa vzniesla do kozmu 16. júna 1963 na palube lode Vostok-6.
Oči tých, ktorí milujú české rozprávky, poteší pohľad na náhrdelník, aký si vzala herečka Libuša Šafránková na kráľovský bál v rozprávkovej klasike Tri oriešky pre Popolušku. Jediný rozdiel medzi tým filmovým a múzejným je ten, že v Jablonci ho majú v modrej farbe.

Foto náhrdelníkov a iných skvostov v GALÉRII

Najdlhší na svete

Bižutériou sa zdobia ženy dlhé stáročia. V Jablonci sa postupne začala vyrábať nielen sklenená, ale aj kovová. Je teda pochopiteľné, že práve v tomto severočeskom meste vznikol s dĺžkou 220 metrov najdlhší náhrdelník na svete. Chodbu Múzea skla a bižutérie zdobí od roku 1994. Zhotovili ho študenti Umeleckopriemyselnej školy v Jablonci a jeho tvorba trvala štyri hodiny a štyridsať minút. Korálky si obtáčali okolo budovy tunajšej radnice.