Iniciatíva Giving Pledge Billa Gatesa a Warrena Buffetta, jedných z najbohatších ľudí sveta, nenechala chladnou ani MacKenzie Bezosovú. Gates i Buffett nabádajú milionárov a miliardárov, aby zložili sľub, že do konca svojho života darujú najmenej polovicu svojho majetku na pomoc iným. Ciele si môžu vybrať.

Bezosová ide ďalej

Po rozvode štvrtá najbohatšia žena sveta, ktorej majetok odhadujú na 37 miliárd dolárov, bola aj doteraz známa z podporovania iniciatív spojených s bojom proti takzvanému bullyingu, čiže proti šikanovaniu. S MacKenzie sa manžel chce vyrovnať naozaj kráľovsky. Zostanú jej miliardy. „Mám príliš veľa peňazí,“ uviedla Bezosová v komuniké ohľadom svojho rozhodnutia darovať miliardy na dobročinnosť.  Jeff Bezos a MacKenzie oznámili ešte v januári, že po 25 rokoch spoločného života idú od seba. „Po dlhom čase lásky a pokusnom odlúčení sme sa rozhodli požiadať o rozvod,“napísali vo vyhlásení. „V ďalšom živote budeme už len kamaráti.“

Priznali, že sa cítia „veľmi šťastní, že sa spoznali, a ďakujú za každý rok, ktorý spolu strávili“. „Ako manželský pár sme mali skvelý spoločný život a máme pred sebou aj skvelú budúcnosť - ako rodičia, priatelia, obchodní partneri a osoby hľadajúce dobrodružstvo,“napísali ďalej. Ako tvrdia - nič neľutujú. Vraj keby pred 25 rokmi vedeli, že sa raz rozvedú, išli by do toho znovu. Neúprosné médiá však zakrátko po tomto vyhlásení zverejnili špekulácie, že šéf Amazonu mal románik s Lauren Sanchezovou, bývalou televíznou moderátorkou. Médiá vraj dostali aj „obscénne správy a erotické snímky“, ktoré si milenci medzi sebou vymieňali.

Ešte žiadny náznak rozchodu: Tento záber vznikol pred dvoma rokmi počas májovej dovolenky dvojice v Ríme. Vtedy vyzerali ako čerstvo zaľúbení aj po 25 rokoch vzťahu.
Ešte žiadny náznak rozchodu: Tento záber vznikol pred dvoma rokmi počas májovej dovolenky dvojice v Ríme. Vtedy vyzerali ako čerstvo zaľúbení aj po 25 rokoch vzťahu.
Zdroj: Profimedia

Najbohatší exmanžel

Jeff Bezos získal titul najbohatší muž na svete v minulom roku. Prekonal tak spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa. Bezos drží tiež rekord najbohatšieho muža histórie. Nijaká iná osoba toľko peňazí nemala. Zakladateľ najväčšieho internetového obchodu Amazon ešte pred rozvodom vlastnil asi 143 miliárd dolárov. Bezos na svojom garážovom nápade naozaj rozprávkovo zbohatol, možno ani on sám, ani MacKenzie spočiatku netušili, že z pôvodne malého internetového kníhkupectva sa stane najväčšia online obchodná spoločnosť na svete s desaťtisíc zamestnancami. 

Rozchod Bezosovcov má prvenstvo ako najdrahší rozvod na svete. Keďže MacKenzie stála pri manželovi pri zakladaní Amazonu v roku 1993, mala nárok na polovicu majetku. Oznámila však, že Jeffovi prenechala všetky svoje záujmy v ďalších spoločnostiach - Washington Post a Blue Origin - a 75 percent v Amazone, ako aj hlasovacie práva o jej podiele v tejto spoločnosti. Stále však patrí na zoznam 66 žien miliardárok. Mimochodom, len šesť žien z tohto zoznamu získalo majetok samostatne, ostatné po rozvode alebo po smrti manžela.

Najskôr ako v rozprávke

MacKenzie a Jeff sa spoznali pred 27 rokmi, keď v roku 1992 prišla k nemu na pracovný pohovor, vtedy do investičnej firmy DE Shaw. Jeff tam pôsobil ako viceprezident. Preskočila iskra. Vzali sa po troch mesiacoch chodenia. Z ich manželstva sú traja vlastní synovia a adoptovaná dcéra z Číny. Ich vzťah - napriek Jeffovej nevere a rozvodu - je stále priateľský. Kvôli deťom aj kvôli spoločným aktivitám. Obaja uviedli, že nechcú, aby rozvod ovplyvnil ich podnikanie, tešia sa na nové začiatky ako rodičia, priatelia i naďalej partneri v mnohých projektoch. 

Osoby, ktoré podpísali túto iniciatívu, sa zaväzujú venovať svoj majetok na dobročinnosť aj po smrti - buď sa najmenej polovice svojho majetku zbavia do konca života, alebo tento zámer zakomponujú do testamentu. „Prísľub dobročinnosti“ iniciovali manželia Gatesovci, Bill a Mellinda, a Warren Buffet v roku 2010. Doteraz ho podpísalo 204 osôb z 23 krajín. Bill  Gates je spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, svojho času bol najbohatším mužom sveta. Warren Buffett je americký investor, svojho času tretí najbohatší muž sveta.