Každý rok, keď zamrzne rieka Torne, tak v malom švédskom mestečku Jukkasjärvi, nachádzajúcom sa 200 kilometrov do polárneho kruhu  vznikne nový ľadový hotel - Icehotel. Tohtoročný má poradové číslo 29.

V skutočnosti je však umeleckým dielom, na výstavbe ktorého sa podieľajú špičkoví sochári a dizajnéri. Každoročne sú ich približne dve stovky.

V izbe môžete mať aj pomerne atypické artefakty...
V izbe môžete mať aj pomerne atypické artefakty...
Zdroj: Christopher Pancoe, icehotel29, Jennie O'Keefe

Icehotel sa postupne stal svetovo uznávanou značkou a jeho návrhári už vytvorili niekoľko ľadových barov a interiérov v Londýne a Štokholme, ľadové inštalácie na milánskom Design Weeku a pracovali na niekoľkých zákazkách pre Chanel alebo BMW.

Interiér jednej z izieb.
Interiér jednej z izieb.
Zdroj: ICEHOTEL 29. ICEWOMAN Design: Linda Vagnelind. Foto: Asaf Kliger

Na výstavbu hotela sa použije približne 4-tisíc ton ľadu. A popri ňom takmer výlučne len ďalšie prírodné materiály - v prvom rade sneh, ale aj drevo a napríklad aj magnetit.

Hlavná hotelová hala.
Hlavná hotelová hala.
Zdroj: icehotel 29, Dizaj a foto: Marjolein Vonk, Maurizio Perron

Icehotel má samozrejme okrem ľadovej aj svoju trvalú časť, každoročne ho navštívi približne 70-tisíc ľudí. Nie je to však lacný špás, jedna noc v  ľadovej Deluxe Suite pre dvoch vás  vyjde vyše 10-tisíc švédskych korún, čo je v prepočte takmer tisíc eur. Jednoduchšie ľadové izby stoja približne polovicu.