Zmyselná stredomorská diva Gina Lollobrigida zomrela v pondelok vo veku 95 rokov. Podľa talianskej tlače bola dlhšiu dobu hospitalizovaná v nemocnici v Ríme.

Fotografka i politička

Lollobrigida, vlastným menom Luigina Lollobrigida sa narodila v talianskom mestečku Subiaco ako druhá zo štyroch dcér výrobcu nábytku. Po krutom vojnovom detstve sa rodina presťahovala do Ríma. Lollobrigida si začala zarábať na vzdelanie svojim výrazným zjavom a venovať sa modelingu. Vyhrala súťaž Miss Rím a v roku 1947 sa stala treťou najkrajšiu ženou Talianska. Do sveta kinematografie to bol krôčik. Filmovú kariéru odštartovala filmom Pozor, banditi! v roku 1951. O rok na to hrala po boku Gérarda Philipa v snímke Fanfán Tulipán, ktorá z nej spravila ikonu. Predstavila sa v ďalších úspešných filmoch ako Rimanka či Zvonár u Matky Božej, kde jej robil filmového partnera Anthony Quinn. Stala sa najlepšie platenou európskou herečkou a zároveň sexuálnych symbolom, bola považovaná za najkrajšiu ženu sveta.

„Ak existovala tvár, ktorá reprezentovala taliansku krásu v očiach sveta, bola to Gina Lollobrigida,“ napísal taliansky filmový kritik Paolo Mereghetti pre denník Corriere Della Sera. Hrala vo vyše 70 filmoch. Za film Chlieb, láska a sny (1953) získala cenu Bafta. Účinkovanie vo filme Premáhanie diabla (1953) po boku Humphreyho Bogart jej prinieslo medzinárodnú slávnu a milióny obdivovateľov. Za výkon v komédii Dobrý deň, pani Campbellová (1969) bola nominovaný na Zlatý glóbus. Zaujala aj excentrického miliardára Howarda Hughesa, ktorý ju pozval do Hollywoodu a opakovane sa ju snažil zviesť, hoci o milencov nemala núdzu, tento u nej neuspel.

Bola taká slávna, že v 60. rokoch po nej pomenovali nový kultivar kučeravého šalátu „Lollo Rosso“, pripomína The Guardian. Rôznia sa len názory, či boli inšpiráciou jej kučeravé vlasy alebo nariasené spodničky šiat, ktoré nosila. V roku 1996 osadila svoju pamätnú tabuľku na Most slávy počas filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach.

Lollbrigida v talianskej tolkšou Porta a Porta však priznala aj odvrátenú stránku života, a to že bola dvakrát znásilnená. Podľa jej slov ju ako 19-ročnú znásilnil veľmi známy muž. Druhýkrát ju znásilnili na začiatku kariéry, v tom čase bola vydatá.

Po zlatej ére talianskeho filmu, koncom v 60. rokoch, začala popularita talianskej filmovej produkcie a s ňou aj Lollobrigidy upadať. Herečka presedlala na iné umenie. Vymenila natáčanie za svojho veľkého koníčka – fotografovanie. Vydala šesť kníh so svojimi fotografiami. Pred objektívom jej stáli brazílska futbalová hviezda Pelé, americký prezident Ronald Reagan, americký herec Paul Newman, španielsky maliar Salvador Dalí, monacká kňažná Grace Kelly, americký diplomat Henry Kissinger, prvý muž v kozme, soviet Jurij Gagarin, či kubánsky vodca Fidel Castro. S ním spravila Lollobrigida aj exkluzívny rozhovor, roky sa hovorilo, že spolu mali pomer.

Herečke nebola cudzia ani dobročinnosť. Bola veľvyslankyňou dobre vôle Detského fondu OSN (UNICEF) a čestnou veľvyslankyňou Organizácie Spojených národov pre výživu a pôdohospodárstvo (FAO). V roku 2013 vydražila svoju zbierku šperkov za 4,7 milióna švajčiarskych frankov. Peniaze venovala na výskum kmeňových buniek a financovanie výstavby medzinárodnej nemocnice zameranej na ich výskum.

Lollobrigida mala záujem aj vo veci verejné. V pokročilom veku chcela ešte zamútiť politické vody. V roku 1999 sa uchádzala o zvolenie do Európskeho parlamentu ako kandidátka centristickej strany Demokrati (Democratici). Približne 10-tisíc hlasov jej na zvolenie nestačilo. V roku 2020 verejne podporila názor pápeža Františka na práva LGBTQ. Vlani na jeseň kandidovala v predčasných voľbách do talianskeho Senátu za novovzniknutú euroskeptickú politickú alianciu Zvrchované a ľudové Taliansko (Italia sovrana e popolare – ISP), lebo už ju „nebavilo počúvať, ako sa politici bez výsledku hádajú“.

Nalepil sa na ňu zlatokop

V roku 1949 sa vydala sa slovinského lekára Milka Skofiča. Boli spolu do roku 1971 a narodil sa im syn Milko Skofič mladší (65). V roku 1984 sa zoznámila s o 34 rokov mladším Španielom Javierom Rigauom Rifolsom s povesťou gigola a svadobného podvodníka. Dokonca s ním plánovala svadbu, miesto toho v roku 2013 naňho podala trestné oznámenie pre podvod. Herečka dala milencovi v niektorých záležitostiach plnú moc. On to zneužil. Tvrdil, že sa v roku 2010 vzali. Ako vyšlo najavo, „áno“ mu nepovedala Lollobrigida, ale náhraníčka. Rifols dúfal, že takto sa mu podarí po herečke dediť.

Lollobrigida na sklonku života viedla súdnu vojnu s rodinou o správe jej majetku. Nad situáciou sa rozplakala pri svojom poslednom verejnom vystúpení, koncom novembra v televíznej tolkšou Domenica in na stanici Rai 1. Spor proti nej viedol jej syn a vnuk Dimitri (29). Lollobrigida totiž zanechala svojmu opatrovateľovi Andreovi Piazzollovi veľký obnos peňazí. Syn s vnukom preto, chceli, aby súd zveril jej majetok do bezpečných rúk.

Ako píše Corriere Della Sera, Piazzolla (35) je podozrivý, že herečku pripravil o tri milióny eur v hotovosti plus v aktívach, jej Jaguar a ďalšie predmety, ako obrazy, upomienkové predmety či zariadenie v hodnote okolo 300-tisíc eur. Konanie voči nemu stále trvá.

Podľa príbuzných si Piazzolla získal náklonnosť Lollobrigidy a zo záhradníka a šoféra sa vypracoval na jej asistenta a poradcu s plnou mocou. Podarilo sa mu ju odstrihnúť od rodiny. Spolu s partnerkou a dcérou Ginou, ktorú vraj pomenoval práve podľa herečky, sa nasťahoval do jej rímskej vily na Via Appia. Predtým tam s ňou dlhé roky žil jej vnuk. Príbuzní sa preto s obavami obrátili na súd. Lollobrigida sa musela podrobiť psychiatrickej expertíze. Súd rozhodol, že potrebuje poručníka, aby zabránil cudzím osobám v parazitovaní na jej majetku.

Podľa znalcov síce bola schopná robiť bežné každodenné rozhodnutia, no nie tie, ktoré sa týkali jej peňazí, spoločností a nehnuteľností. A tak i keď nebola duševne chorá, podľa znalcov sa u nej znižovala schopnosť posudzovať realitu, a teda by sa mohla ľahko stať obeťou podvodníkov. Lollobrigida to však videla inak. Cítila sa byť ponížená vlastnou rodinou a nevedela sa cez to preniesť. Piazzollu obhajovala, že je pre ňu ako syn. „Andrea nikdy nič zlé neurobil. Je to dobrý človek,“ hovorila vo svojom poslednom rozhovore s tým, že obdarúvanie Andreu a jeho rodiny je výlučne jej vec a nikoho iného. „Mám právo žiť a zomrieť v pokoji,“ dodala.

FOTO krásnej Giny Lollobrigidy v GALÉRII