Tohtoročný pochod sa konal v uliciach hlavného mesta Česka od 5. do 11. augusta. Ako to je zvykom, Pride skončil na Letnej ulici veľkou after party.

Desiatky tisíc ľudí pochodovalo v sobotu na sprievode LGBT v Prahe. „Po konzultácii s políciou sa pochodu zúčastnilo približne 30 000 účastníkov,“uviedla hovorkyňa týždenného festivalu Pride Praha, Bohdana Rambousková.

Nižšia účasť

Podľa informácií sprievod prebiehal hladko, až na počasie, ktoré záveru festivalu neprialo. Takmer pol dňa pršalo v celom meste. Na tohtoročnom pochode však bola oveľa nižšia účasť ako minulý rok. 10 000 pokles lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov však pripisujú nepriaznivému počasiu.

Aj keď samotný sprievod bol bez akýchkoľvek problémov, počas týždňa polícia nahlásila pár výtržností. Vo štvrtok niekto zapálil dúhovú vlajku v centre Prahy a vystrelil svetlice na ostrov, kde sa konali workshopy a iné udalosti.

Festival Pride Praha sa koná každoročne v auguste, už od roku 2011. Bol dôvodom založenia spolku Prague Pride, u ktorého stáli českí LGBT aktivisti. V súčastnosti patrí festival medzi najväčšie kultúrne akcie v Českej republike.

Politici z celého sveta

Festival trvá týždeň a zahŕňa stovky kultúrnych, spoločenských akcií, verejných diskusií a debát, športových udalosti i duchovných stretnutí. Festival sa koná pod záštitou pražských primátorov od roku 2015, kedy primátorka Adriana Krnáčová kráčala v čele sprievodu. V roku 2018 sa do Pride Praha zapojila aj holandská poslankyňa európskeho parlamentu Sophie Veld.

Pozrite si FOTOgalériu najlepších kostýmov a momentov z tohtoročného pochodu

Pride Praha 2019
Pride Praha 2019
Zdroj: Plus 7 dní