Hneď v susedstve stál dom bohato pokreslený nápadnými grafitmi. Každému však bolo jasné, že keď sa nájde investor s dostatočne hlbokými vreckami, vyrastie tu naozaj exkluzívna stavba.

Atrakcia: Na streche vyrastie nádherná záhrada s výhľadom na Pražský hrad.
Atrakcia: Na streche vyrastie nádherná záhrada s výhľadom na Pražský hrad.
Zdroj: profimedia.sk

Predurčuje ju na to už poloha - roh Národnej a Mikulandskej ulice. V roku 2005 parcelu skutočne odkúpila spoločnosť Dietrich takmer za 184 miliónov českých korún, čo znamená, že za štvorcový meter zaplatila v prepočte závratných deväťtisíc eur. Podľa pražských maklérov túto sumu zrejme dodnes žiadny iný pozemok neprekonal. Investor chcel na tomto mieste postaviť luxusný hotel so 170 izbami, ale jeho plány zmarila kríza, ktorá stopla aj viaceré developérske projekty v Bratislave. A tak sa čakalo na lepšie časy, až pozemok v roku 2012 zmenil majiteľa, a tým aj svoje budúce využitie.

Exkluzívne a verejné

Na historicky najdrahšom pozemku na území Prahy už rastie polyfunkčný dom s názvom Palác Národní. Developérom je spoločnosť Sebre, ktorej spolumajiteľom je miliardár Petr Němec. Zdôvodnenie, prečo opustili myšlienku hotela, je naozaj sympatické. „Uzavreté prostredie hotela neponúka verejnosti z hľadiska potrieb mestského života žiadnu pridanú hodnotu,“ vyhlásil pre Lidovky.cz výkonný riaditeľ Sebre Jan Kubíček. Nová budova bude mimoriadne exkluzívna, zároveň sa nijako nesnaží izolovať od bežných ľudí, ktorým bude dostupná. Postará sa o to priechodná pasáž, cez ktorú si ľudia môžu skrátiť cestu medzi ulicami Národná a Mikulandská a zároveň si posedieť na nádvorí.

Vnútorná časť nádvoria: Bude plná zelene, stromov a špičkových reštaurácií.
Vnútorná časť nádvoria: Bude plná zelene, stromov a špičkových reštaurácií.
Zdroj: INTERNET

Vnútorná časť nádvoria bude plná zelene, stromov a špičkových reštaurácií. Dom bude mať presklenú fasádu a lemovať ju budú zelené terasy na každom poschodí. Doslovnou čerešničkou na torte však bude strecha. Vznikne na nej nádherná záhrada s jedinečným výhľadom na Pražský hrad. V budove s výškou 32 metrov budú okrem reštaurácií obchody a predovšetkým kancelárske priestory.

Závratná cena

„Naším cieľom je postaviť dom, ktorý prispeje ku skvalitneniu života na Národnej triede a poskytne verejnosti a ľuďom, ktorí tu budú pracovať, inšpiratívne prostredie, kde sa budú dobre cítiť a kam sa budú radi vracať,“ vysvetľuje filozofiu stavby Jan Kubíček. Okrem presklenej novostavby je súčasťou objektu pamiatkovo chránený barokový palác. Pamiatkari v ňom objavili cenné maľby a drevené stropy, ktoré investor sľubuje zachovať. Celkové náklady na stavbu sú asi miliarda českých korún a to sa patrične odráža na nájomnom. České médiá uvádzajú, že mesačná sadzba za štvorcový meter kancelárskych priestorov sa pohybuje v rozpätí od 25 do 30 eur. To je skutočne nový strop medzi prémiovými pražskými budovami, kde sa momentálne štvorcový meter tých najlepších kancelárií prenajíma za 23 eur mesačne.

Presklená budova: Prechádzať ňou bude pasáž medzi ulicami Národná a Mikulandská.
Presklená budova: Prechádzať ňou bude pasáž medzi ulicami Národná a Mikulandská.
Zdroj: INTERNET

Cena priestorov v Paláci Národníje tak dvojnásobne vyššia, než majú najlepšie bratislavské lokality. Podľa prieskumu spoločnosti CBRE sa totiž štvorcový meter najluxusnejších kancelárií v Bratislave prenajíma zhruba za 16 eur mesačne.

Ďalší palác

Spoločnosť Sebre má v Prahe ešte päť projektov. Je medzi nimi i Šporkovský palác. Opäť ide o exkluzívnu lokalitu priamo v centre Prahy neďaleko Prašnej brány. Palác je skutočne hodný svojho mena, aj keď vinou necitlivých úprav z minulosti z neho zostalo len torzo. Dominantou je jeho pôvodné barokové priečelie. Začiatkom dvadsiateho storočia však vnútro domu kompletne prestavali a vznikol nový komplex budov Anglobanky. Jej pýchou bola hlavná budova, ktorú postavil významný český architekt Josef Gočár.

Ako to už v takýchto prípadoch býva, po znárodnení v roku 1948 sa namiesto architektov dostali k slovu komunisti a veľkú časť interiéru zničili necitlivými úpravami. Spoločnosť Sebre má víziu, že škody napraví a vráti palácu aspoň sčasti jeho pôvodný ráz. Budovu chce presvetliť a vybudovať v nej kancelárske priestory a reštaurácie. Navrchu má vyrásť zelená terasa s výhľadom na strechy Starého Mesta.