Tip na článok
Mahathir Mohamad: Najstarší premiér na svete. Postavil sa na čelo Malajzie.

Najstarší premiér na svete: Na čelo krajiny sa postaví 92-ročný dedo

Vrátil sa z dôchodku a zvíťazil. Hoci prekvapivo.

Galéria k článku (10 fotografií )
Parlamentné voľby v Malajzii v stredu prekvapivo vyhrala opozičná aliancia vedená 92-ročným expremiérom Mahathirom Mohamadom.
Parlamentné voľby v Malajzii v stredu prekvapivo vyhrala opozičná aliancia vedená 92-ročným expremiérom Mahathirom Mohamadom.
Parlamentné voľby v Malajzii v stredu prekvapivo vyhrala opozičná aliancia vedená 92-ročným expremiérom Mahathirom Mohamadom.

Parlamentné voľby v Malajzii v stredu prekvapivo vyhrala opozičná aliancia vedená 92-ročným expremiérom Mahathirom Mohamadom. Víťazstvo opozície znamená koniec 60-ročnej vlády Národného frontu, pričom premiér Najib Razak už priznal svoju porážku.

Vládol tvrdou rukou

Mohamad vládol krajine tvrdou rukou 22 rokov do roku 2003. Vrátil sa však z dôchodku a pripojil sa k opozícii, nahnevaný veľkým korupčným škandálom týkajúcim sa Razaka a sprenevery štátneho fondu. Zároveň avizoval rozsiahle reformy, vrátane zrušenia novozavedených nepopulárnych daní. Kritikou nešetril ani na nový zákon o falošných správach. Vo svojich 92 rokoch sa Mohamad stane najstarším predsedom vlády na svete. V 222-člennom parlamente opozícia obsadí väčšinu kresiel.

Opozičná aliancia zvíťazila nad Národným frontom (NB), ktorý vládol krajine od získania nezávislosti od Británie v roku 1957. Aliancia štyroch opozičných strán získala v parlamente 113 kresiel, koalícia Razaka 79.

Náhradník za väzňa

Tešiaci sa prívrženci Mohamada zaplavili ulice. Išli pritom o prekvapivého kandidáta koalície na premiéra. Ale čo sa dalo robiť, keď najpopulárnejší opozičný vodca Anwar Ibrahim sedí vo väzení. Odsúdili ho ešte v roku 2014 za homosexualitu. Ibrahim, ktorý v parlamentných voľbách v roku 2013 doviedol opozíciu k zatiaľ najlepšiemu volebnému výsledku v dejinách, označuje trest za politicky motivovaný a tiež organizácie pre ľudské práva proces proti nemu odsúdili.

Mahathir Mohamad bol v minulosti tiež členom vládnucej Národného frontu a od roku 1981 až 2003 bol malajzijským premiérom. Pod jeho vedením sa Malajzia stala jedným z ázijských ekonomických tigrov, jeho vláda bola ale kritizovaná ako autoritárska.

Korupciu nepodporuje

Mohamad je tiež označovaný za mentora svojho terajšieho súpera z volieb Najiba Razaka, ktorý sa stal premiérom v roku 2008. Povesť premiéra Razaka poškodil korupčný škandál okolo investičného fondu 1MDB, ktorý Razak založil. Boli z neho ukradnuté asi štyri miliardy dolárov. O prípad sa zaujíma Švajčiarsko aj Spojené štáty. Na Razakovom osobnom konte sa objavilo vyše 680 miliónov dolárov.

Razak všetky obvinenia razantne odmietol a malajzijské úrady ho očistili, fond je ale stále v niekoľkých krajinách predmetom vyšetrovania. V roku 2016 tento škandál prinútil expremiéra Mahathira Mohamada, aby opustil rady Národného frontu a pridal sa na stranu opozície. Ako dôvod uviedol, že nechce „byť spájaný so stranou, ktorá je vnímaná ako zoskupenie podporujúce korupciu“.

Žiadny hon na čarodejnice

Mohamad po vyhratých voľbách sľúbil, že jeho aliancia nemieni začať „hon na čarodejnice“, ale že Razak bude čeliť dôsledkom, ak sa preukáže, že porušil zákony.

Napriek Mohamadovmu historickému víťazstvu sa nad jeho budúcnosťou vznášajú otázniky. Pred volebnou výhrou podľa BBC tvrdil, že má v úmysle zostať vo vláde dva roky a potom odstúpiť. Sľúbil tiež, že zariadi milosť pre Anwara Ibrahima a otvorí tak cestu pre jeho nástup k moci.

VIDEO Plus 7 Dní