Čína chce na juhu krajiny v meste Kuang-čou postaviť najväčší futbalový štadión na svete. „Taký populárny ako opera v Sydney či mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. No najmä bude to nový symbol čínskeho futbalu vo svete,“hrdo hlásal pred pár dňami Sia Chaj-ťün, prezident čínskej spoločnosti China Evergrande Group, ktorá podniká najmä s realitami a má podiel v 800 projektoch v 280 čínskych mestách.

Patrí jej aj miestny futbalový klub Kuang-čou Evergrande. Kým svet sa zmieta v ekonomickej kríze, Čína vo veľkom ohlasuje nové stavebné plány. Štadión by mal byť hotový v expresnom čase - už o dva roky. Náklady na jeho výstavbu sa odhadujú v prepočte na 1,5 miliardy eur. Ak sa tak stane, bude to zároveň najdrahšia športová stavba súčasnosti. Prekoná aj slávny Metlife Stadium v New Jersey.

Lotosová pýcha

Nová čínska pýcha bude mať tvar lotosového kvetu podľa víťazného návrhu amerického dizajnéra Hasana Syeda usadeného v Šanghaji. Volať by sa mal Flower City Stadium. Syed sa inšpiroval aj faktom, že pätnásťmiliónovému juhočínskemu mestu Kuang-čou, kde by mal štadión vyrásť, sa hovorí Mesto kvetov.

Zástupcovia spoločnosti si na výzore nového futbalového chrámu dali záležať. Pri projekcii si vyberali z ôsmich návrhov popredných svetových architektov. Štadión má totiž otvárať nielen Ázijský pohár v roku 2023, no mal by byť aj jedným z dejísk futbalových majstrovstiev sveta v roku 2030. Tam chce Čína dokázať, že je jednou z nových futbalových veľmocí nielen z hľadiska infraštruktúry.

NOU CAMP Štadión Barcelony bude po rekonštrukcii najväčší na svete. Dokončiť by ho mali v roku 2023, uvidíme, ako tieto plány ovplyvní korona.
NOU CAMP Štadión Barcelony bude po rekonštrukcii najväčší na svete. Dokončiť by ho mali v roku 2023, uvidíme, ako tieto plány ovplyvní korona.
Zdroj: PROFIMEDIA

Pravda, najskôr musí Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) šampionát krajine priklepnúť. O organizáciu majú záujem aj v Maroku, v Južnej Amerike (spoločne Uruguaj, Argentína, Paraguaj, Čile) či v Európe (štvorlístok Rumunsko, Grécko, Bulharsko, Srbsko). „Už organizáciou Ázijského pohára v Číne o tri roky odomkneme potenciál, ktorý futbal na našom kontinente skrýva,“ vyhlásil šéf Ázijskej futbalovej federácie šejk Salman Bin Ibrahim Al Chalífa. Bude to možno zároveň náhrada za majstrovstvá sveta klubov. Tie sa v Číne mali konať už o rok, no po posunutí majstrovstiev Európy aj Južnej Ameriky je možné, že sa podujatie neuskutoční.

Prvenstvo len dočasne?

Tak či onak, má to byť veľkolepý futbalový chrám s kapacitou 100-tisíc miest, čo je o tisícku viac ako má barcelonský Nou Camp, a o vyše 5-tisíc viac než FNB Stadium v Johannesburgu. Severokórejské Rungrado v Pchongjangu je s kapacitou 114-tisíc miest síce väčšie, ale hráva tam len národný tím a nie je považovaný za čisto futbalový štadión. Hlavnou „zábavou“ sú komunistické slávnosti, ba konali sa tam už aj verejné popravy.

Štadión v Kuang-čou má mať okrem úchvatne prepracovaného interiéru s množstvom obrazových plôch, kde bude možné sledovať štatistiky či skóre aj na veľkoplošných obrazovkách, 152 VIP salónov a 16 superluxusných VIP salónov či špeciálne priestory pre zástupcov FIFA.

MESTO KVETOV Práce na veľkolepom štadióne v čínskom meste Kuang- -čou sa nedávno začali. Stáť bude v prepočte 1,5 miliardy eur.
MESTO KVETOV Práce na veľkolepom štadióne v čínskom meste Kuang- -čou sa nedávno začali. Stáť bude v prepočte 1,5 miliardy eur.
Zdroj: PROFIMEDIA

Ktovie, ako dlho si status najväčšieho štadióna udrží. Španielsky gigant FC Barcelona totiž dostal od miestnej vlády zelenú na rekonštrukciu Nou Campu, po ktorom by sa jeho kapacita zvýšila až na 105-tisíc. Plány počítali so začiatkom výstavby v máji 2020 a ukončením niekedy v roku 2023. Klub však o nich informoval ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu.

Nielen v Kuang-čou

Okrem Flower City v Kuang-čou majú v krajine vyrásť ďalšie dva nové futbalové chrámy s kapacitou 80-tisíc miest, no ten v Kuang-čou má byť    najprestížnejší. Momentálne osemnásobný čínsky futbalový majster Kuang-čou Evergrande by sa tak mal dočkať naozaj reprezentatívneho chrámu. V súčasnosti hrá klub na štadióne Tianhe s kapacitou 58 500 miest, priemerná návštevnosť tímu, ktorý trénuje známy Talian Fabio Cannavaro, je okolo 46-tisíc miest, čo je takmer dvojnásobok oproti ligovému priemeru.

Aj čínska liga, kde v tíme Ta-lien I-fan pôsobí náš Marek Hamšík a ktorá mala pôvodne odštartovať 24. apríla, však zatiaľ na svoj reštart čaká. Rozbehnúť by sa vraj mala koncom júna alebo začiatkom júla. Dokonca bez krátenia stanoveného programu. Každý z tímov odohrá pôvodne naplánovaných  30 zápasov.