Tip na článok
Najväčšia rodina na Ukrajine: Pavel Semenjuk chce získať aj celosvetové prvenstvo.

Najväčšia rodina na Ukrajine sa snaží o celosvetové prvenstvo: Počet Semenjukovcov vás prekvapí!

Stavebný robotník z juhu Ukrajiny sa tlačí do Guinnessovej knihy rekordov, jeho príbuzenský klan má 346 členov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Šťastná rodina: Semenjukovci si navzájom pomáhajú a spolu dobre vychádzajú. Najväčšia rodina na Ukrajine: Pavel Semenjuk chce získať aj celosvetové prvenstvo.
Dom „lásky a porozumenia“: Ziona Chana tu žije s 39 manželkami a početnými deťmi.
Súčasní rekordéri: Indická rodina má 192 členov.

Nie, nebolo to ako v tom vtipe, keď otec početnej rodiny študuje knihu o antikoncepcii a zrazu sa pleskne dlaňou po čele: „Už viem, v čom to je! Tie tabletky musíš brať ty, nie ja!“

Pavel Semenjuk vždy plánoval veľkú rodinu. Osemdesiatsedemročný starček z juhoukrajinskej dediny Dobroslav v regióne Odesa splodil trinásť potomkov a vychovával ich tak, aby aj oni mali veľa detí. Výsledok? Jeho klan dnes má 346 príbuzných a Semenjuk sa snaží o zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako najpočetnejšia rodina.

Súdržní

„Najťažšie je zapamätať si všetky tie mená,“ cituje Ukrajinca britský denník Daily Mail. „Tých starších ešte poznám, ale ťažkosti mám s mladšími.“ Akoby aj nie. Bývalý robotník na stavbe má okrem trinástich detí 127 vnukov, 203 pravnukov a troch prapravnukov. Najmenší z nich má tri týždne. Do miestnej školy chodí asi tridsať jeho potomkov.

Hádam ešte viac než početnosť fascinuje spôsob, ako si mimoriadne rozvetvená rodina nažíva. Žiadna závisť ani spory o majetky príznačné pre súčasnú uponáhľanú a materiálne orientovanú dobu. Len čo sa niekto z klanu ožení alebo vydá, príbuzní mu svojpomocne zaobstarajú dom. Keďže väčšina Pavlových mužských potomkov pracuje na stavbe, o pomocné ruky nie je núdza. Svadby aj narodeniny sú zároveň príležitosť, aby sa rodina zišla a poriadne to oslávila. „Pripravíme obrovské hrnce jedla, ženy si pritom vždy navzájom pomáhajú,“ opisuje oslavy Pavlova dcéra, 66-ročná Vira Semenjuková.

Ukrajinský Národný register rekordov nedávno oficiálne uznal Semenjukovcov ako najrozvetvenejšiu rodinu v krajine. Ale Pavlovi to nestačí, požiadal o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Mohol by uspieť. „Je to jedinečná rodina,“ vysvetľuje Lana Vetrovová z Národného registra rekordov. „V súčasnosti oficiálne najväčšia rodina žije v Indii a má 192 členov. Semenjukovci majú šancu prekonať ich.“

Vojenská disciplína

Hlava indickej rodiny z Guinnessovej knihy rekordov, 73-ročný Ziona Chana, vybudoval mimoriadne rozvetvenú rodinu na trochu inom princípe než Pavel Semenjuk - početných potomkov splodil s 39 rozličnými ženami. Teraz všetci spolu žijú v stoizbovom štvorposchodovom dome v indickej dedine Baktwang. Ako píše Daily Mail, žiada si to takmer vojenskú disciplínu, aby sa podarilo zorganizovať život v takejto obrovskej komunite. Ziona spolu s najstaršou manželkou Zathiangi prerozdeľujú domáce práce, určujú teda, kto bude upratovať, prať či variť. Mimochodom, taký obed dá poriadne zabrať - členovia domácnosti zjedia 30 kureniec, 60 kilogramov zemiakov a sto kilogramov ryže.

Rozpracovaný majú aj systém, ako spia. Zatiaľ čo Ziona má k dispozícii izbu s manželskou posteľou, manželky spia v spoločných spálňach. Tie mladšie bližšie k nemu, staršie ďalej. Každá si vraj príde na svoje, keďže majú prepracovaný rotačný systém nočných návštev.

Manželkám takýto život zjavne neprekáža. „Sme mu stále poruke, lebo je najdôležitejšia osoba v dome,“ vysvetľuje 40-ročná Rinkmini. „Je to najkrajší muž v dedine.“ Ako dodáva, manžel si ju všimol pred vyše dvadsiatimi rokmi, keď sa prechádzala po dedine. Hneď jej napísal list, či by sa za neho nevydala. Ďalšia žena menom Huntharnghanki tvrdí, že všetci členovia rodiny navzájom vychádzajú dobre. „Náš vzťah je založený na vzájomnej láske a úcte,“ tvrdí.

Nesťažuje sa ani pán Chana. „Cítim sa ako vyvolené božie dieťa. Zveril mi tak veľa ľudí, aby som sa o nich staral,“ tvrdí. „Považujem sa za šťastného človeka, lebo mám 39 žien a som na čele najväčšej rodiny sveta.“ Boha nespomína náhodou, Ziona je totiž zároveň vodcom náboženskej sekty, ktorá umožňuje mnohoženstvo. Na prípadné Semenjukovo prekonanie rekordu by zrejme zareagoval svojsky. „Neprestal som sa rozhliadať po ďalších ženách,“ zastrájal sa ešte pred niekoľkými rokmi. „Chcem ďalej rozširovať svoju sektu. Neváhal by som cestovať ani do Spojených štátov, aby som sa oženil.“

VIDEO Plus 7 Dní