Nepozerajte sa dolu

Hrať sa bude na 12 štadiónoch v 11 mestách, pričom najmä ten najvýchodnejší, v Jekaterinburgu, budí úžas aj obavy. Rusi totiž problém s nízkou kapacitou stánku FC Ural (len 23-tisíc miest) vyriešili po svojom. Za bránami pristavili odmontovateľné tribúny vysoké 45 metrov, ktoré vyzerajú, akoby jeho súčasťou neboli. Diváci v nekrytých horných radoch budú mať výhľad nielen na trávnik, ale aj na okolie. Tí, ktorí sa boja výšok, sa určite nebudú cítiť bezpečne. Potrebnú kapacitu 35-tisíc, čo je jedna z podmienok Medzinárodnej futbalovej federácie na organizáciu svetového šampionátu, však Rusi takto naplnili. Všetci sú spokojní.

Ruská radosť: Ruská delegácia po oznámení, že majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2018 usporiada ich krajina, v strede s plaketou vtedajší prezident FIFA Joseph Blatter.
Zdroj: profimedia.sk

„Čaká vás najväčšia šou na svete,“ avizoval v promovideoklipe sto dní pred začiatkom MS ruský prezident Vladimir Putin. V klipe účinkujú legendy svetového futbalu Maradona, Ronaldo, Rooney a Schmeichel. Putin sa k nim zvesela pridal. Uvidíme, ako často sa bude snažiť byť na očiach. Príležitosť je to jedinečná, posledné MS, v Brazílii, sledovali v súčte viac než tri miliardy ľudí.

Bez Talianska

Favoriti na titul sa už roky nemenia. Len Taliani, štvornásobní majstri sveta, medzi nimi chýbajú. Prvý raz za posledných 60 rokov, v baráži ich senzačne vyradili Švédi. „Zobrali nám jedinú vec, ktorá krajinu drží pokope,“ komentoval vypadnutie na sociálnych sieťach jeden z fanúšikov.

Ťažko predpokladať, že na konci sa bude tešiť iný tím než Brazília, Nemecko, Argentína či Francúzsko, no výnimky sa nájdu. Pred ôsmimi rokmi v Južnej Afrike sa medzi elitu premiérovým prvenstvom pridali Španieli.

Opora: S Lionelom Messim spájajú Argentínčania najväčšie nádeje.
Zdroj: profimedia.sk

Na MS v Brazílii sa všetko vrátilo do starých koľají. Zlato získali štvrtý raz Nemci a ako najväčší favoriti sa cítia znovu. „Nemáme Messiho ani Ronalda, no máme správnu mentalitu a tímového ducha na to, aby sme takéto turnaje vyhrávali. Pred štyrmi rokmi sme nemali v tíme ani najlepšieho strelca MS, ani najlepšieho hráča, aj tak sme vyhrali. Keď vytvoríme dobrý kolektív, ktorý nenarušia žiadne osobné záujmy, tak to pôjde. Tak, ako nám to šlo v roku 1990, keď sme získali zlato,“ tvrdí pre renomovaný anglický magazín Fourfourtwo nemecký kapitán majstrov sveta spred 28 rokov Lotthar Matthäus, ktorý sa dnes živí ako televízny expert.

Nemcom podľa neho nahráva fakt, že nebudú pod takým stresom ako päťnásobní majstri sveta z Brazílie či Španieli. Ani Argentína nemôže byť v pohode. Hoci špílmacher Lionel Messi má len tridsať rokov, povráva sa, že to bude jeho posledný šampionát. Ani taká hviezda, ako je tvorca hry v Barcelone, na predchádzajúcich troje MS nič geniálne nevymyslela. „Celá naša hra stojí na ňom. Keď nie je na ihrisku, sme úplne iný tím,“ tvrdí jeho spoluhráč z útoku Diego Costa. „Majstrovstvá sveta budú zbraň namierená na jeho hlavu. Pripravená vystreliť, ak titul nezískame,“ priznal kouč Argentíny Jorge Sampaoli.

Brazília aj s Neymarom

Brazília sa teší z návratu Neymara. Dvadsaťšesťročný klenot kanárikov i francúzskeho Paris Saint Germain pauzoval tri mesiace po operácii chodidla, no už je fit a pripravený pomôcť krajine odčiniť semifinálový výprask z posledných MS 2014 v domácom prostredí s Nemeckom (1 : 7).

Neymar v semifinále nehral, vo švrťfinále s Kolumbiou si zlomil rebro. „Preto bude hladný po víťazstvách. Zranenie spred štyroch rokov by mohlo slúžiť ako extra motivácia,“ prezradil brazílskym médiám tréner tímu Tite, ktorý pred dvoma rokmi vystriedal na lavičke Dungu.

Sebavedomý: Cristiano Ronaldo verí, že aj v drese Portugalska prispeje k víťaznej púti svojho mužstva.
Zdroj: profimedia.sk

Tak ako po iné roky šíria okolo seba optimizmus Angličania. S novoobjaveným kanonierom Tottenhamu Harrym Kanom vraj môžu tentoraz dôjsť až na vrchol. Až na rok 1966, keď sa stali majstrami sveta, však vrcholné šampionáty príliš nezvládali. „Rozmýšľať o MS a nemyslieť pritom na to, aké by to bolo, ak by sme vystúpili na vrchol, sa nedá. Dokážem si predstaviť to nadšenie v krajine. Za seba môžem povedať len to, že v súčasnej forme som schopný dať gól každému,“ diplomaticky odpovedal na otázku o šanciach Anglicka Harry Kane.

Anglickí hráči v Premier League síce pod vedením takých trénerských mágov ako Jürgen Klopp v Liver­poole či Pep Guardiola v Manchestri City takticky dozreli, no či to bude stačiť na silnú konkurenciu v Rusku, ťažko povedať. Najmä keď Angličania nepoznajú zimnú prestávku a na rozdiel od ostatných veľa času na oddych nemajú.

Namyslený Ronaldo

Aj Španieli si veria, majú kvalitu na každom poste a tréner Julien Lopetegui to vie. „Os mužstva je naozaj vynikajúca,“ tvrdí.

Hostiteľ: Prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi sa črtá šanca na zvýšenie vlastnej popularity.
Zdroj: profimedia.sk

Treba počítať aj s Francúzmi, ktorí poskladali naozaj silný tím, či úradujúcimi majstrami Európy Portugalčanmi s vyčnievajúcim Cristianom Ronaldom. „Rešpektujem kvalitu súperov, ale taký komplexný hráč ako ja tu ešte nebol. Mám silnejšie i slabšie výkony, no som najlepší hráč histórie. Som rýchly, viem hrať oboma nohami, skvele hlavičkujem, dávam góly, prihrávam na ne. Niektorí preferujú Neymara či Messiho, ale nie sú takí univerzálni ako ja,“ vyhlásil Cristiano Ronaldo pre France Football.

Ostatné mužstvá s titulom po finále v moskovských Lužnikách by boli senzáciou. Prekvapiť vraj môže Egypt, ak sa zranený špílmacher Liverpoolu Mohamed Salah dá dokopy, Belgicko či Uruguaj, no sú to len prognózy. A poriadne odvážne. „Ostrihám si vlasy, ak vyhráme zlato,“ vyhráža sa Kolumbijčan Carlos Valderrama, známy svojou zlatou hrivou kučeravých vlasov. Ani takýto hec však s najväčšou pravdepodobnosťou jeho krajanom nepomôže.

V hľadisku desatina Islandu

Fanúšikov Islandu ani Panamy reči o titule trápiť nemusia. Už fakt, že sa prvý raz dostali medzi 32 najlepších, vyvolal v oboch krajinách hotovú eufóriu.

Na Islande vypuklo futbalové šialenstvo už pred dvoma rokmi počas ME vo Francúzsku, kde malý národ vyradil silné Anglicko a zahral si vo štvrťfinále. Zápas Islandu s Argentínou (16. júna v Moskve) bol vypredaný prvý. Už tri mesiace pred výkopom. Spolu s finále. O vstupenky vraj zažiadalo desať percent obyvateľstva Islandu, najmenšej krajiny, aká kedy na MS hrala. Má len čosi vyše 330-tisíc obyvateľov. Ich tréner Heimir Hallgrimson verí, že ani v Rusku neprepadnú. Mimochodom, Hallgrimson je povolaním zubár a dodnes svoju profesiu vykonáva. „Baví ma to. Niektorí tréneri sa chodia odreagovať golfom, ja sa venujem zubárčine,“ priznáva päťdesiatnik na islandskej lavičke.

Aj Panama bola po postupe na nohách. Hneď po tom, ako stopér Roman Torres dve minúty pred koncom gólom do siete Kostariky posunul štvormiliónový štát do Ruska, vyhlásil prezident krajiny Juan Carlos Varela štátny sviatok. Fotografiu s dekrétom, ktorým to potvrdil, potom zverejnil v médiách. „Do smrti si ten gól budem pamätať,“ vyhlásil neskôr Torres. Rozhodol o tom, že USA do Ruska nepôjdu. Torres hráva práve v ich krajine - za Seattle Sounders.

Najmenej Kolumbia, najviac Egypt

Jedného víťaza však už šampionát má - futbalistov Kolumbie. Juhoameričania si zvolili sídlo neďaleko Kazane a postupne sa v základnej skupine stretnú s Japonskom v Saransku, s Poľskom priamo v Kazani a so Senegalom v Samare. Vo vzduchu strávia Juhoameričania len čosi vyše 1 600 kilometrov, čo je zo všetkých tímov najmenej.

Najhoršie sú na tom Egypťania, v porovnaní s Kolumbiou nalietajú až sedemnásobne viac. Usadili sa totiž v Groznom, čo je vzdušnou čiarou z Káhiry 1 800 kilometrov. Na duel s Uruguajom však budú musieť cestovať do Jekaterinburgu, s Rusmi hrajú v Petrohrade a so Saudskou Arábiou vo Volgograde. Len za ten čas nalietajú takmer 12-tisíc kilometrov. No Afričania chcú postúpiť. Cez domácich Rusov a Saudskú Arábiu by sa im to v skupine A mohlo podariť. „Určite na postup máme,“ tvrdí Salah.