Zo štrnástich hlavných osemtisícoviek sveta pred touto sezónou iba Nanga Parbat a K2 nemali nijaký zimný výstup. Už to neplatí. Postarala sa o to trojica Ali Sadpara z Pakistanu, Alex Txikon zo Španielska a Simone Moro z Talianska, ktorá 26. februára o 15.37 hodine dosiahla vrchol Nanga Parbatu. Dvadsaťsedem rokov trvalo, kým si deviata najvyššia hora sveta, vysoká 8 125 metra, zapísala zimný výstup.

Bez ženy

Po teroristickom útoku pod Nanga Parbatom v lete 2013, pri ktorom prišlo o život jedenásť ľudí, medzi nimi aj slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš, sa očakávalo, že záujem horolezcov o najvýchodnejšiu himalájsku osemtisícovku ležiacu v Pakistane poklesne. Byť prvým na vrchole v zime však bola priveľká výzva.

Aj túto sezónu pôsobilo na Nanga Parbate šesť expedícií. Na záverečný pokus sa spojili horolezci z dvoch expedícií, okrem trojice mužov bola členkou družstva talianska skialpinistka Tamara Lungerová.

Obliehaný kopec napokon náporu neodolal. Tamara to vzdala sto výškových metrov pod vrcholom, chýbali sily. Jedinou ženou na osemtisícovke v zime tak zostáva Švajčiarka Marianne Chapuisová, ktorá zdolala Čo Oju. Išlo však o opakovanie.

Moro a Lungerová pôvodne plánovali liezť Messnerovou cestou, ale nakoniec sa pridali k španielsko-pakistanskému duu a vrchol dosiahli Kinshoferovou cestou v Diamírskej stene. Pri expedičnom výstupe nepoužívali prídavný kyslík.

Najväčším nepriateľom na Nanga Parbate bol chlad a vietor. Horolezcov zaskočil aj tvrdý ľad v poslednom kuloári a strmosť úseku vedúceho na vrcholový hrebeň. Na zostupe strávili noc v poslednom tábore vo výške 7 200 metrov a na druhý deň, v sobotu večer, už bolo celé družstvo v základnom tábore.

Čítajte viac:

Zdolal 14 himalájskych osemtisícoviek, zabila ho obyčajná horská túra

Nanga Parbat: Od tejto sezóny má aj hora s prívlastkom zabíjajúca prvý zimný výstup. Foto: profimedia.sk

Umelec Simone

Až desať z trinástich prvých zimných výstupov majú na konte Poliaci, z toho jeden v poľsko- talianskom zložení. Ani pod Nanga Parbatom nechýbali, no tentoraz vyšli naprázdno. O tri zimné premiéry na osemtisícovkách sa zaslúžili horolezci iných krajín.

„Urobili sme bláznivú vec!“ kričal Simone Moro do telefónu, keď zvestoval dosiahnutie Nanga Parbatu. Bláznivo znie aj to, že 48-ročnému talianskemu horolezcovi sa prvý zimný výstup na osemtisícovku podaril neuveriteľný štvrtý raz.

V roku 2005 bol prvý na Šiša Pangme, 2009 na Makalu a 2011 na Gašerbrume II. Vždy v inej zostave. V celkovom počte predbehol poľské legendy Jerzyho Kukuczku, Krzysztofa Wielického a Macieja Berbeku, ktorí majú na konte po tri prvé zimné výstupy, po dva absolvoval ďalší Poliak Adam Bielecki a Kazach Denis Urubko.

Čítajte viac:

V Tatrách zabíja ľudská hlúposť! Nie príroda

Simone stál dvanásťkrát na deviatich hlavných vrcholoch nad 8 000 metrov, z toho štyrikrát na Evereste. „Nebaví ma opakovať po iných,“ vravel v roku 2006, keď bol hosťom popradského festivalu horských filmov.

„Aj ja som v minulosti opakoval cesty, ktoré už boli vylezené, a tiež zlyhávam, nie všetko sa mi podarí. Nezaujímajú ma rekordy, počty, ale obťažnosť, cesta, obdobie. Chcem byť ako umelec, ktorý vytvára nové dielo.“

Štyri prvé zimné výstupy na osemtisícovky sú pekné dielo. Bez zimného výstupu zostáva už len druhá najvyššia hora sveta K2, vysoká 8 611 metra. O ňu sa túto zimu neusilovala nijaká expedícia.