Pred pár dňami svet obletela správa, že v dedine Samaspur v indickom Uttarpradéši sa počas svadobného obradu nevesta zrútila a dostala infarkt. Zúfalé rodiny však našli riešenie, ako v slávnosti pokračovať, aby ženích domov neodišiel naprázdno. Nevestou sa stala sestra zosnulej. „Bolo ťažké uveriť, že kým jedna dcéra ležala mŕtva v jednej miestnosti, svadba ďalšej prebiehala v inej miestnosti,“ komentoval morbídnu situáciu Surbhiin brat Saurabh.

Bezcitné riešenie

V Indii podobne bizarné prípady nie sú vôbec výnimočné. Napríklad v niektorých oblastiach sa dievčatá pred sobášom s mužom vydajú za zviera, ktoré má odplašiť zlých duchov. Tak sa pred siedmimi rokmi stal ženíchom 18-ročnej Mangli Munda túlavý pes.

Tentoraz zašla indická rodina ešte ďalej. Asi málokto by sa chcel zabávať na svadbe, ak prišiel o milovanú dcéru. Práve vo chvíli, keď si budúci manželia vymieňali kvetinové vence, prišlo neveste nevoľno. Na miesto privolali lekára, ženu sa mu však nepodarilo zachrániť. Ženích Manješ Kumar a vydesení príbuzní s bolesťou sledovali, ako život mladej devy vyhasína pred ich očami.

Bežne by takáto tragédia viedla k zrušeniu celého obradu. Nie však v Indii. Hoci najbližší zosnulej prežívali veľký žiaľ, svadbu nezrušili. Surbhiini rodičia aj budúci svokrovci sa rozhodli v slávnosti pokračovať. Mŕtvu nevestu presunuli do inej miestnosti a pred ženícha si stúpla jej sestra Niša. Aj tak by zrejme museli zaplatiť veno, takže takto sa aspoň postarali o budúcnosť ďalšej dcéry.

Odložený smútok

„Bola to ťažká výzva pre celú rodinu, aby pokračovali v svadbe,“ priznal Surbhiin strýko Adžáb Singh. Nezvyčajnosť situácie si uvedomoval aj brat oboch neviest. „Nevedeli sme, čo robiť. Obe rodiny si spolu sadli a niekto navrhol, aby sa moja mladšia sestra Niša vydala za ženícha,“ opísal Saurabh, ako nahradili jednu nevestu druhou.

Po okázalej slávnosti prišiel čas aj na žiaľ. Ďalší brat neviest potvrdil, že mama sa pre stratu milovanej najstaršej dcéry veľmi trápi. „Snívala o tom, že v živote urobí veľa krásnych vecí. Nech odpočíva v pokoji,“ povedal Gaurav, ktorý je mame veľkou oporou.

Po svadobnej slávnosti teda prišiel rad aj na rozlúčku s mladou Surbhi, ktorej telo spopolnili