Štrnásť mesiacov trvalo argentínskym a ruským vyšetrovateľom pátranie po členoch medzinárodného pašeráckeho gangu. Výsledkom bolo päť zadržaných vrátane ruského zamestnanca na veľvyslanectve v Buenos Aires a argentínskeho policajného dôstojníka. Údajný šéf zločineckej skupiny, naoko seriózny obchodník žijúci v Berlíne, však spravodlivosti stále uniká.

Štyristo kíl drogy

Celý prípad sa začal v decembri 2016, keď ruský veľvyslanec Viktor Koronelli objavil v sklade školy na území diplomatickej misie dvanásť kufrov takmer so štyristo kilogramami kokaínu. Ako píše britský Daily Mail, veľvyslanec okamžite informoval argentínske úrady, ktoré zásielku prevzali, a začala sa rozsiahla pátracia akcia. Policajti vymenili drogy za múku, pribalili k nim sledovacie zariadenia GSM a ponechali ich v skladisku. Falošné narkotiká v ňom ležali dvanásť mesiacov. Medzitým tajná služba odpočúvala telefóny podozrivých. Dlho sa však nič nedialo.

Úspešný zásah: Argentínski predstavitelia informujú o cennom úlovku.
Úspešný zásah: Argentínski predstavitelia informujú o cennom úlovku.
Zdroj: profimedia.sk

Až koncom minulého roka pricestoval do Argentíny tajomník ruskej Bezpečnostnej rady a bývalý šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby Nikolaj Patrušev s cieľom podpísať s argentínskym prezidentom me­morandum o porozumení. Popri oficiálnej misii však mal tajnú úlohu dopraviť kontraband diplomatickou poštou do Moskvy. O štyri dni padli do rúk ruských bezpečnostných síl dvaja členovia gangu, ktorí sa pokúsili zásielku prevziať, rovnako ako kuriér. Finálna fáza dlhej operácie vyvrcholila zatknutím ďalšej dvojice mužov v Buenos Aires. Argentínskeho policajného dôstojníka, ktorý drogy nakúpil a uložil na veľvysla­nectve, a mechanika ruskej národnosti, ktorý zabezpečil prepravu kontrabandu na letisko.

Tajomný Señor K

„Drogy boli vysokej kvality a na čiernom trhu v Rusku by mali hodnotu 50 miliónov eur,“ informovala médiá argentínska ministerka obrany Patricia Bullrichová koncom minulého týždňa. Polícia podľa nej nález kokaínu do poslednej chvíle tajila, aby medializácia neovplyvnila vyšetrovanie, ktoré súčasne prebiehalo na území oboch zainteresovaných krajín. Napriek tomu údajný šéf gangu, tajomný obchodník známy len pod prezývkou Señor K, Interpolu stále uniká. Niekoľko jeho fotografií sa síce objavilo v argentínskej tlači, naďalej vraj pôsobí ako obchodník s exkluzívnym alkoholom v Nemecku. Vyšetrovatelia predpokladajú, že pašeráci pôsobili v Južnej Amerike dlhší čas a niekoľko zásielok drog v minulosti úspešne dopravili do Európy.

Vládny špeciál: Ruské médiá sa pýtajú, prečo sa elitné lietadlo dostalo do súvisu s pašovaním drog.
Vládny špeciál: Ruské médiá sa pýtajú, prečo sa elitné lietadlo dostalo do súvisu s pašovaním drog.
Zdroj: profimedia.sk

Podľa ruských novín Svoboda zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová odmietla špekulácie o tom, že drogy mali byť na starý kontinent dopravené diplomatickou poštou. Tvrdí, že kokaín pripravil na odoslanie „technický zamestnanec“, ktorý nemal diplomatický pas ani právo zaradiť zásielku do oficiálnej pošty. Stanovisko v prvom rade reaguje na kritiku ruských médií. Z toho, čo pôvodne vyzeralo ako úspešná medzinárodná protidrogová spolupráca, sa vykľula vnútropolitická aféra. Novinári totiž začali klásť viaceré nepríjemné otázky. V prvom rade, ako je možné, že sa drogy dostali do komplexu veľvyslanectva. Bloger Maxim Mironov, ktorého deti chodili do školy, tvrdí, že budovu a priestor okolo nej permanentne strážili tajní agenti. „Rodičia mali do priestorov školy vstup zakázaný,“ píše. „Keď som sa chcel stretnúť s učiteľom, zavolali ho a prišiel ku vchodu. Keď som sa chcel stretnúť s riaditeľom, sprevádzali ma do jeho kancelárie.“

Rozruch v Moskve spôsobilo aj lietadlo, ktoré malo dopraviť múku do Ruska. Argentínski predstavitelia totiž zverejnili fotku Iľjušina-96 patriaceho do elitnej vládnej letky. Ako je možné, že lietadlo prevážajúce najvyšších vládnych predstaviteľov bolo použité na transport drogovej zásielky?