Čo dokáže jedna filmová séria. Juhokórejský dystopický triler pustila streamovacia spoločnosť Netflix do obehu len pred pár týždňami (17. septembra), no už sa deväťdielna dráma stihla stať najsledovanejšou nielen v USA, ale aj najúspešnejším dielom, aké kedy spomínaná americká spoločnosť divákom ponúkla. Príbeh o brutálnej súťaži, v ktorej zadlžení účastníci hrajú o obrovskú finančnú odmenu detské hry, pričom ak neuspejú, prídu o život, stál len čosi vyše 21 miliónov dolárov. No dnes má vraj cenu 900 miliónov a seriál zvýšil počet predplatiteľov Netflixu o viac než štyri milióny. Tých má americká spoločnosť už vyše 213 miliónov.
Vyzeralo to na prepadák
A pritom dielo kórejského režiséra Hwang Dong-hyuka desať rokov nikto nechcel. Ani Hwang, ktorý dlho žil doma s matkou a babkou, svojmu nápadu, na ktorom začal pracovať už v roku 2008, spočiatku až tak nedôveroval. „Zdalo sa mi to príliš násilné a neľudské. Ale ako vidím, svet sa za ten čas zmenil. Nevyčajné drastické príbehy sú dnes v kurze,“ povedal Hwang pre The Korea Times.
Smrti a zabíjania brutálnym spôsobom je v seriáli neúrekom, no aj tak sa svet do Hier na oliheň (český preklad názvu filmu) dočista zbláznil. Len za prvé štyri týždne ho sledovalo 142 miliónov domácností. Kostýmy zo seriálu sa tesne pred sviatkom Halloweenu stali najhľadanejším artiklom na internete. Joker, Spiderman, Cat Women, ba ani Harry Potter nemali šancu.
Z jednej z hlavných postáv, pôvabnej Jung Ho-yeon, ktorá si v Squid Game zahrala severokórejskú utečenkyňu, sa stala najpopulárnejšia kórejská herečka súčasnosti. Len jej instagramový účet sleduje 21,6 milióna followerov. Pred uvedením seriálu sa pohybovala na čísle 500-tisíc.
Jung z Kórey odišla do New Yorku už v roku 2016, aby skúsila dráhu modelky. Ocitla sa aj na obálke magazínu Vogue, no až úloha v Squid Game nakopla jej kariéru do nebývalých výšin. A možno aj zmenila život. Ako modelka a herečka tvrdí v rozhovore pre magazín Vulture, až pri natáčaní seriálu si uvedomila, že ľudia sú silnejší, keď si jeden druhému pomáhajú. „Bola to moja najväčšia osobná zmena. Dovtedy som sa o druhých príliš nestarala. Nemala som žiadny zmysel pre zodpovednosť,“ tvrdí Jung a naplno si užíva momentálnu slávu. „To nadšenie ľudí z filmu je pre mňa neopísateľný pocit,“ dodáva.
Číslo za sto miliónov wonov
Nečakaných reakcií na seriál je však oveľa viac. Jedna z hier, ktorú nešťastníci v jednom diele musia hrať, aby prežili, je teraz absolútnym hitom TikToku. „Robili sme si v produkcii z toho žarty, že sa ľudia tou úlohou inšpirujú, a pozrite sa. Ono sa to naozaj deje,“ krútil hlavou režisér.
A to nie je všetko. Číslo, na ktoré zúfalí skrachovanci v seriáli volajú, aby sa zapojili do súťaže - nevediac, že ide o hru na život a na smrť -, reálne existuje. Jeho držiteľovi krátko po spustení seriálu volalo štyritisíc ľudí denne. A údajne ho od jeho držiteľa chcel za sto miliónov wonov (približne 72-tisíc eur) odkúpiť kandidát na prezidenta Huh Kyung-young.
Ktovie, možno ide len o reklamný trik - držiteľ čísla si ho vraj napriek množstvu volaní nechce zmeniť, lebo podniká a má ho veľa jeho obchodných partnerov - no aj táto správa dokumentuje nečakaný úspech seriálu, ktorý sa mal pôvodne premietať len ako film.
„Keď sme prvý raz pred šiestimi rokmi investovali do kórejského filmu, chceli sme trhák. Dielo, ktoré prerazí aj mimo Ázie, ale ani v tom najdivokejšom sne by nám nenapadlo, čo sa nám napokon podarí,“ povedal Kim Min-young, viceprezident Netflixu pre Áziu a svet.
Seriál sa mal pôvodne premietať už pred dvoma rokmi pod názvom Round Six (Šieste kolo), no spoločnosť sa napokon rozhodla počkať a zmeniť názov. Oplatilo sa.
Dvojka v nedohľadne
Po úspechu filmu Parazit z roku 2019, ktorý získal Oscara v hlavnej kategórii ako prvý film nehovoriaci po anglicky (pri rozpočte 15,5 milióna dolárov zarobil vyše štvrť miliardy), je to ďalší mimoriadny úspech kórejskej kinematografie. Môže za to aj blízkosť témy, ktorej sa jeho tvorcovia venujú. Zadlženosť kórejskej spoločnosti rastie, chudoba a kruté životné podmienky, akej mnohí jej obyvatelia dennodenne čelia, je fanúšikom seriálu blízka.
Niektorí fanúšikovia sa už začali dožadovať pokračovania Squid Game, no režisér Hwang o tom zatiaľ nechce ani počuť. „Nič také nemám v pláne. Je únavné na to čo i len myslieť. Mám iné projekty. Ale ak by som do toho raz šiel, tak už určite nie sám. Chcel by som sa na tom podieľať s ďalšími režisérmi,“ cituje ho magazín Variety.
FOTO V GALÉRII ►►►
Len v Severnej Kórei sa o Squid Game nehovorí. Tamojší režim zakázal svojim občanom seriál sledovať. Pod hrozbou vysokých sankcií až väzenia. Podľa režimu seriál odhaľuje smutnú realitu beštiálnej juhokórejskej spoločnosti, kde korupcia a nemorálnosť sú samozrejmosť.