Nevídaná vec, aká sa pred šiestimi rokmi udiala počas Svetového pohára v talianskej Anterselve, už asi žiadne pokračovanie mať nebude. Ruský biatlonista Anton Šipulin vyhral preteky v šprinte o deň neskôr, ako sa to isté podarilo jeho sestre Anastasii, staršej o tri roky, ktorá reprezentuje Slovensko.

Ni­kdy predtým svetový biatlon súrodenecký triumf v priebehu dvoch dní v rovnakej disciplíne nezažil. V prípade spomínanej dvojice už asi ani nezažije. Šipulin sa totiž rozhodol s biatlonom skončiť. Hoci má len 31 rokov, koncom decembra v Moskve oznámil koniec kariéry. O mesiac informoval, že sa rozhodol vstúpiť do politiky.

Vzájomná podpora: Anton Šipulin bude kandidovať za stranu Jednotné Rusko, ktoré de facto ovláda prezident Putin.
Vzájomná podpora: Anton Šipulin bude kandidovať za stranu Jednotné Rusko, ktoré de facto ovláda prezident Putin.
Zdroj: profimedia.sk

Bez motivácie

„Dostal som ponuku, ktorá sa neodmieta,“ priznal štvornásobný individuálny medailista z majstrovstiev sveta (dve striebra, dva bronzy) a olympijský víťaz zo štafety v Soči 2014. Na posledných hrách v Pjongčangu, kde si jeho sestra Nasťa dobehla po tretie olympijské zlato, však už štartovať nemohol.  Hoci ho nikdy oficiálne z dopingu neobvinili, jeho meno figurovalo v správe o dopingu riadenom štátom, ktorú vypracoval zvláštny výbor Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Podozrenie údajne vzniklo po majstrovstvách sveta v rakúskom Hochfilzene v roku 2017, kde si vraj Šipulin pomohol krvným dopingom. Nikdy mu však previnenie nedokázali. Ako športovca, ktorého vyšetrovali, ho potom na olympiádu do kórejského Pjongčangu 2018 (rovnako ako viacero iných ruských reprezentantov) na zá­klade princípu kolektívnej viny nepustili.

Aj to znechuteného Šipulina utvrdilo v presvedčení, že je načase dať biatlonu zbohom. „Tie nečistoty v športe ma demotivujú a ťažko hľadám motiváciu,“ vyhlásil koncom decembra na tlačovke v Moskve. „Ni­kdy som neporušil antidopingové pravidlá,“ zopakoval viac ráz.

Za Sverdlovsk

Šipulin uvažoval o konci kariéry už v lete minulého roka, no napokon s rozhodnutím počkal. V polovici sezóny však zmenil názor. S politikou koketoval už vlani, pomáhal Putinovi s kampaňou pred prezidentskými voľbami. S Putinom za chrbtom sa do nej napokon rozhodol vstúpiť. Kandidovať bude za stranu Jednotné Rusko, ktorú de facto Putin ovláda.  Poslancom ruskej Štátnej dumy ešte nie je, najskôr musí uspieť v májových straníckych primárkach, no aj ruské servery, vzhľadom na mocných, ktorí za ním stoja, tvrdia, že by to mala byť len formalita. „Šipulin by mal nahradiť poslanca Sverdlovskej oblasti Sergeja Bidonka, ktorého vymenovali za zástupcu gubernátora pre domácu politiku, preto svoj mandát zložil,“ píše server idnes.cz.

Do politiky by som nešla, vraví Nas­ťa

Kuzminovej brata podporuje najmä gubernátor Sverdlovskej oblasti Jevgenij Kujvašev. „Vždy som mu fandil a vždy ho podporovať budem,“vyhlásil o Šipulinovi Kujvašev.  Šipulin si hneď vyhrnul rukávy a pustil sa do roboty. Ešte koncom januára rokoval s prezidentom ruského biatlonu Vladimirom Dračevom o výstavbe nového športového komplexu vo Sverdlovsku, kde sa biatlonu venuje 1 700 biatlonistov.  Jeho vstup do politiky komentovala pre ruský televízny kanál Match TV aj Nasťa Kuzminová. „Ja by som sa na politiku nedala. Je mi to cudzie. Anton je však muž a pozerá sa na veci inak. Asi v tom našiel novú perspektívu,“ priznala naša trojnásobná olympijská šampiónka.

Bratovi v politike želá jediné. „Aby pochopil, že sa nemá čoho báť a nech je schopný predviesť všetko, čo v ňom je, aj na tomto fóre. Držím mu palce, lebo je to skvelý človek,“ podotkla Kuzminová. Nie všetci však Šipulinov skok od biatlonu k politike kvitujú. Bývalý prezident Ruskej biatlonovej federácie si pri komentári k jeho rozhodnutiu pre Sport 24 nedával pred ústa servítky. „Má talent, výsledky. Čo si od vstupu do politiky sľubuje? Štát do neho za tie roky nalial kopu peňazí a on sa rozhodne skončiť. Nechápem prečo. Stále môže súperiť s ostatnými. Nie je horší ako Francúz Fourcade či nórski bratia Bøovci. Aj za mnou prišli, aby som sa dal na politiku, ale odmietol som. Čo by som v nej robil. Šipulin zabúda na to hlavné, že jeho talent prináleží národu. Mal by súťažiť ďalej,“vyhlásil rezolútne dnes 72-ročný Tichonov s deviatimi zlatými medailami z majstrovstiev sveta a so štyrmi olympijskými prvenstvami, jeden z najlepších biatlonistov, akého kedy Rusko, presnejšie Sovietsky zväz, malo.

S národnou vlajkou: Šipulin patrí medzi najúspešnejších ruských biatlonistov posledných rokov.
S národnou vlajkou: Šipulin patrí medzi najúspešnejších ruských biatlonistov posledných rokov.
Zdroj: profimedia.sk

Ani podpredseda Štátnej dumy Igor Lebedev novinku o Šipulinovi príliš nekvitoval. „Nevidím nijakú výhodu v jeho príchode do dumy. Nepomôže to jemu ani športovcom,“ priznal ruským médiám. Šipulin však kritikom prostredníctvom sociálnych sietí odkázal, že od problémov neuteká. Len nemá zo športu radosť. Preto sa rozhodol začať nový život.  Aj Nóra Tarjeho Bøa, Šipulinovho veľkého súpera v pretekoch v posledných sezónach, Rusov odchod zaskočil. „Rusi všeobecne končia príliš skoro. Neviem, asi to majú v krvi. Aj kvôli sebe som dúfal, že ešte vydrží. Koho teraz budem naháňať. Je to výborný biatlonista. Dodnes si pamätám, ako som s ním v Kontiolahti raz súperil o striebro a prehral som. Zostal mi bronz,“povedal pre ruský server news.ru 30-ročný Nór, starší brat Johannesa Tingnesa Bøa, súčasného suveréna mužského biatlonu.

Karelin aj Rodninová

Šipulinova kariéra vo Svetovom pohári trvala desať sezón. Začala sa v Oberhofe v roku 2009, skončila sa rovnako v Nemecku - na exhibičnej súťaži miešaných dvojíc v Gelsenkirchene v rámci podujatia World Team Challenge na konci uplynulého roka. Anton tam súťažil s krajankou Jekaterinou Jurlovovou-Perchtovou. Ešte si však na firemných ruských hrách zasúťažil minulý mesiac v Ťumeni a v jednej z troch disciplín zvíťazil. Ak všetko dopadne podľa plánu, Šipulin nebude jediný športovec v Štátnej dume. Sedí v nej aj bývalý dlho neporaziteľný zápasník v gréckorímskom štýle Alexander Karelin. Dostal sa do nej ako zástupca Novosibirskej oblasti a rovnako podporuje Putina.  Krasokorčuliarska legenda, trojnásobná olympijská šampiónka Irina Rodninová, je poslankyňou tiež, hoci uspela až na druhý pokus. Dnes 69-ročná Rodninová, členka výboru pre vzdelanie, kandidovala za stranu Jednotné Rusko, ako inak.

Tak ako aj ruský boxer Nikolaj Vaľujev. Bývalý majster sveta v ťažkej hmotnosti sedí v dume od jesene 2011. Okrem iného napríklad podporil zákon zakazujúci občanom USA adopciu ruských detí.  V rozhovore pre ruský denník Pravda čelil pred tromi rokmi otázke, či je ťažší život v profesionálnom boxe, alebo v politike. „Oboje dá zabrať. No ťažké je to len v momente, ak chcete niečo dosiahnuť. Či už v športe, alebo v politike,“ odvetil Vaľujev, člen výboru pre telovýchovu a šport.  Aktívny je ďalší zápasník medzi ruskými poslancami, Buvajsa Sajtijev. Trojnásobný olympijský šampión vo voľnom štýle do 74 kilogramov pravidelne kritizuje Medzinárodný olympijský výbor za jeho politiku voči ruským športovcom. „Počet chýb, ktoré MOV v posledných rokoch urobil, ničí olympijské hnutie,“ povedal pre server rt.com. „Je to nepolitická organizácia, tak prečo do politiky vstupuje?“ pýtal sa Sajtijev, zápasník pôvodom z Čečenska. 

No športovca by ste našli aj medzi opozičnými poslancami. Hoci už len bývalými. Šachový majster sveta Garri Kasparov roky brojil proti Putinovi. Dokonca sa rozhodol kandidovať v roku 2007 za prezidenta, no pre byrokratické obštrukcie napokon na volebných lístkoch chýbal. Ruský režim dlho označoval za diktatúru jedného muža, no zo strachu z prenasledovania krajinu neskôr opustil. Usadil sa v New Yorku.