Vznešene sa týči neďaleko Pardubíc, na kopci s rovnakým menom - Kunětická hora. Gotická zrúcanina dostala prezývku Rumburakov hrad, pretože sa tu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia natáčal populárny rozprávkový seriál Arabela. Možno si spomínate na scénu, keď Rumburak s ježibabou prichádza na svoje nové sídlo a bránu budúceho domova mu otvára Blekota.
Prostredie stredovekého hradu, ktorý domáci volajú Kuňka, je na rozprávky ako stvorené. Redaktorka PLUS 7 DNÍ si vychutnala podmanivú atmosféru zrúcaniny stredovekého hradu, v ktorom je aj expozícia s názvom: "Dušan Jurkovič, básnik dreva", venovaná slávnemu slovenskému architektovi.
Upravené zábery
Rozprávkový seriál Arabela začal režisér Václav Vorlíček natáčať v roku 1979. „Kunětická hora v ňom figurovala ako Rumburakov hrad,“ upresňuje kastelán Miloš Jiroušek. Kto by si nepamätal na čarodejníka II. kategórie, ktorý chcel ovládnuť Ríšu rozprávok? Rumburaka bravúrne stvárnil český herec Jiří Lábus.
Foto z legendárneho seriálu v GALÉRII
Identifikovať presné miesta natáčania zo samotného seriálu však nie je jednoduché ani pre tých, ktorí hrad poznajú skrz-naskrz. „Je to všetko také zakliate. Aj miestny a znalý človek musí v seriálových záberoch veľmi hľadať časti hradu, kde sa natáčalo. Sú totiž veľmi upravené,“ priznáva.
„Hovorí sa, že Rumburaka držali na žeriave, keď akože prilietal na hrad. Je to v tých úvodných dieloch, keď pristáva v časti starého hradu a oproti mu po točitom schodisku prichádza František Filipovský v úlohe verného sluhu Blekotu,“ opisuje kastelán. Teraz však v týchto miestach prebieha rekonštrukcia, takže sme si tajomnú časť hradu mohli pozrieť len z nádvoria.
„Pamätná je aj scéna, v ktorej Fantomas pred šiestou bránou, ktorou ste prišli, strieľal na Rumburakov hrad,“ spomenie Miloš Jiroušek.
Básnik dreva
Stredoveký hrad bol v období husitských vojen sídlom hajtmana Diviša Bořka z Miletínka. V roku 1491 ho spolu s neďalekými Pardubicami kúpil a zveľadil najmocnejší šľachtic Českého kráľovstva Viliam z Pernštejna. Tento najbohatší rod mal rozsiahle statky na Morave a expandoval aj do Čiech.
Nielen Pernštejnovci a seriál Arabela prilákajú na Kunětickú horu tisícky návštevníkov ročne. Po takmer päťdesiatich rokoch je znovu sprístupnený takzvaný Jurkovičov palác. V rokoch 2018 až 2021 prebiehala na hrade Kunětická hora obnova, ktorej podobu z väčšej časti určil už v 20. rokoch 20. storočia Dušan Jurkovič. V modernej expozícii sa návštevníci dozvedia o živote a diele slávneho slovenského architekta a zoznámia sa aj s rekonštrukciou hradu, ktorú autor Mohyly M. R. Štefánika na Bradle viedol na Kunětickej hore pred sto rokmi. Interiéry nesú jeho rukopis s typickými farbami aj drevenou výzdobou, ktorú Dušan Jurkovič, básnik dreva, tak rád využíval.