Pozor aj na Medúzu

Pohľad na výnimočnú krásu môže vnímavému človeku spôsobiť zdravotné problémy, niekedy až život ohrozujúce. 15. decembra sa o tom presvedčil dôchodca, ktorý do svetoznámej galérie Uffiziprišiel spolu s rodinou. V sále s obrazmi renesančného maliara Sandra Botticelliho odpadol. Zle mu prišlo pred veľkoplošným plátnom Zrodenie Venuše. Našťastie, v tom istom čase sa umením na rovnakom poschodí kochalo hneď niekoľko kardiológov. Rozpoznali, že starý pán dostal infarkt, poskytli mu prvú pomoc a vozidlo rýchlej záchrannej pomoci muža previezlo do nemocnice. O prípade informoval web firenze.reppublica. Podľa riaditeľa Uffizi Eike Schmidta nejde o ojedinelý prípad. Návštevníci galérie v Botticelliho sále občas skolabujú a za rovnako “nebezpečného” autora označil aj Caravaggia. Jeho Medúza tiež spôsobuje ľuďom mdloby.

Dychvyrážajúce umenie

Stendhalov syndróm sa prejavuje búšením srdca, závraťmi, žalúdočnými problémami, záchvatom paniky, niektorí pacienti udávajú aj halucinácie. Spôsobuje ho rozrušenie, až šok z nádhery umeleckých diel. Názov dostal podľa francúzskeho spisovateľa Stendhala, ktorý v roku 1817 pri návšteve florentského kostola Santa Croce takmer omdlel od radosti.

Slovné spojenie “krása, ktorá vyráža dych” teda nie je len vzletným básnickým klišé. Niekedy môže opisovať úplne reálny stav.