Začiatok týždňa sa v Berlíne niesol v znamení dopravného chaosu, ktorý spôsobili stovky  aktivistov hnutia Posledná generácia (Letzte Generation - LG). Vo svojom boji za ochranu životného prostredia využívajú skutočne netradičné metódy. Jednou z nich je lepenie rúk na asfalt. Nielen na mestských komunikáciách a frekventovaných križovatkách, ale dokonca na diaľniciach. V pondelok, počas rannej špičky zorganizovali takúto akciu na vyše tridsiatich miestach nemeckej metropoly a spôsobili rozsiahle zápchy.

Ľudské barikády

Poriadok sa snažilo zabezpečiť približne 500 policajtov, no s demonštrantami to nemali ľahké. Keď aj jednu skupinu eliminovali, vzápätí sa v inej časti mesta objavila ďalšia ľudská barikáda. Dostať ich z ciest nebolo jednoduché. Väčšina síce používa rýchloschnúce lepidlá, ktoré sa dajú jednoducho rozpustiť, no niektorí si vyberajú účinnejšie  prostriedky. Policajti museli doslova vysekávať účastníkov protestu z vozovky a odvážať ich do nemocníc s kusmi asfaltu na rukách. Tým sa vytvorili ďalšie dopravné prekážky vo forme dier, ktoré zosypávala mestská služba. Našli sa nahnevaní vodiči, ktorí členov LG sami odťahovali spred svojich áut, došlo i k fyzickým incidentom zo strany okoloidúcich chodcov.

Prijateľná forma neposlušnosti

Tentoraz do ulíc vyrazilo zhruba 250 aktivistov, no celkovo je ich v pohotovosti takmer tisíc. Lídri Poslednej generácie vyhlasujú, že plánujú viacero akcií na najbližšie štyri týždne.

Niektorí nemeckí politici prirovnávajú ich konanie k terorizmu a žiadajú vyššie tresty, než len pokuty, LG však oponuje, že ich činnosť neprekračuje rámec prijateľných foriem občianskej neposlušnosti. Podporilo ich aj 1600 nemeckých vedcov, ktorí vyzvali úrady, aby namiesto kriminalizácie zväčša mladých ľudí podnikli zásadnejšie opatrenia pre ochranu klímy.

Požiadavky Letzte Generation pritom nie sú extrémistické. K hlavným bodom patrí stokilometrový rýchlostný limit na diaľniciach, zavedenie mesačného lístka na železničnú dopravu v hodnote deväť eur či zriadenie občianskej sociálnej rady zameranej na otázky klímy.

Zdržujú sanitky

Voči Letzte Generation sa však dvíha vlna odporu aj z radov verejnosti. Ich akcie totiž blokujú záchranné zložky, ktoré musia neprejazdné lokality obchádzať, niekedy sa na miesta, kde majú zasiahnuť, vôbec nedostanú. Ako píše nemecký Frankfurter Allgemeine, berlínsky hasičský zbor v pondelok hlásil viacero takých situácií.

Viac fotografií v GALÉRII ►►►

V niektorých prípadoch museli vyslať náhradné vozidlá, pretože jednotky uviazli v zápchach. Podobne skončilo pätnásť sanitiek. Minulý mesiac bola dokonca LG obviňovaná, že prispela k smrti cyklistky, ku ktorej po havárii záchranári nedorazili včas a zraneniam podľahla.