Tip na článok
Červený les v Černobyle je v plameňoch

Nebezpečný oheň v Černobyle: Kontaminovaný les je v plameňoch

jf

Červený les v okolí Černobyľu zachvátili plamene. Veľký lesný požiar na desiatich hektárov ohrozuje obyvateľov. Podľa vedcov je hrozba väčšia, ako úrady pripúšťajú.

Galéria k článku (6 fotografií )
Požžiar zachvátil Červený les v Černobyle
Černobyľ
Pripiať

Všetko je v poriadku. Naozaj?

Okolo odstavenej jadrovej elektrárne v Černobyle na severe Ukrajiny vypukol veľký lesný požiar. Premiér Volodimir Hrojsman upokojoval obyvateľov, že nie je dôvod na znepokojenie. Úrady oznámili, že vyššiu rádioaktivitu nezaznamenali. Vedci sa však horiaceho pekla v kontaminovanom Červenom lese obávajú už celé roky. V tridsaťkilometrovom okruhu miesta najväčšej jadrovej havárii v histórii sa podľa nich v stromoch stále nachádzajú čiastočky, ktoré sa požiarom dostanú späť do ovzdušia. A vietor ich roznesie nielen do okolia, ale aj do sveta. K upokojujúcim slovám premiéra sú vedci skeptickí. Les je jedným z najkontaminovanejších miest pri elektrárni.

Podľa agentúry Interfax, s požiarom bojuje viac ako stovka hasičov, 29 kusov techniky a dve lietadlá a vrtuľník. Požiar je na ploche desiatich hektárov. Z okolia sa musia vysťahovať ľudia, ochranná zóna je naďalej neobývaná. Rádioaktivitu kontrolujú na 39 miestach, zatiaľ deklarujú jej hodnoty hlboko pod prípustnou mierou. Znepokojujúce zistenia priniesla tlačová agentúra UNIAN obyvateľom Kyjeva. Vietor totiž zanáša dym z požiaru smerom na ukrajinskú metropolu. Obyvateľom bolo odporúčané neotvárať okná. Miera zamorenia v oblasti je vysoká, ale nezvyšuje sa.

VIDEO Plus 7 Dní