Za zaručene bielymi Vianocami sa čím ďalej, tým viac ľudí vyberá do hôr. Teoreticky by sa dalo vybrať aj na sever, kde nehrozia teploty nad nulou. Alebo to urobiť úplne naopak a ísť na juh Európy, kam prípadná zima svojimi chápadlami nedosiahne. Raz za čas môžeme tradičnú vianočnú atmosféru bez smútku oželieť. V praxi sa však ukázalo, že stráviť vianočné a novoročné sviatky v Grécku znamená všetko iné, len nie oželieť ducha Vianoc. Aj keď miestne tradície sú trochu iné než tie, na ktoré sme zvyknutí.

Sviatky

Grécke Vianoce sú naozaj nezabudnuteľné. Predovšetkým ich dĺžka. Sviatky sú zmesou anglického vplyvu, tradičnej ortodoxnej viery a gréckeho pravoslávneho kalendára, ktorý pôvodne - rovnako ako v Rusku či v Srbsku - zaostával o trinásť dní. Európa na čele s Vatikánom upravila starý juliánsky kalendár pápežskou bulou v roku 1582 na gregoriánsky kalendár (podľa pápeža Gregora XIII.), aby sa vyrovnal deficit oproti solárnemu kalendáru. Grécka cirkev tento krok nasledovala až v 20. storočí, ale keďže stále pretrvávajú aj staré zvyky, krajina sa teší naozaj z dlhých vianočných a novoročných sviatkov.

Súčasné Vianoce Gréci začínajú stromčekmi a vianočnou atmosférou v supermarketoch rovnako ako zvyšok Európy, darčeky si dávajú ako v Anglicku, ale potom si sviatky predĺžia. Napríklad až do 7. januára hrali každý deň v rádiu vianočné piesne a koledy, samozrejme, hlavne anglické. A bez reklám. Byť v Grécku počas Vianoc a Nového roka je najlepší spôsob, ako si zopakovať alebo aspoň vypočuť nielen Tichú noc, Biele Vianoce či Rolničky, ale všetky piesne obsahujúce slovo Vianoce. Hudobní redaktori rádia Sitia na východe Kréty našli dokonca pripomienku Vianoc aj v piesňach Beatles, Rolling Stones či Elvisa Presleyho.

Solún: Vianočná atmosféra trochu inak.
Solún: Vianočná atmosféra trochu inak.
Zdroj: profimedia.sk

Sneh

Ten si koncom decembra v Grécku neužijete, ak sa nevydáte na Olymp (2 917 m), k najvyšším bodom Peloponézu (2 407 m), prípadne k trom pohoriam na Kréte (najvyššia 2 456 m), veď jedno z nich, Lefka Ori, sa dokonca podľa snehu na svojich vrcholkoch menuje Biela hora. Minulá zima však bola na zrážky spočiatku neobyčajne skúpa. Zato nebola skúpa na vietor a v januári niekoľkokrát bičovala brehy Kréty víchrica s rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu.

Našťastie, pre miestnych obyvateľov má Kréta svojho rybárika Alkyona, ktorý po­dľa starých bájí kladie na začiatku januára na morskú hladinu svoje vajíčka. Preto sa more upokojí a je teplo, inak by sa rybáriky nemohli v pokoji vyliahnuť. Rybárikovi sú nesmierne vďační najmä majitelia olivových sadov. Od novembra do februára sa totiž zberajú olivy a štrnásť dní mierneho počasia musia využiť na maximum.

Päť tisícročí

Minimálne taká stará je olivová kultúra na Kréte. Kým starovekí Kréťania lisovali čo najzrelšie olivy, pretože tak mohli získať liter oleja len z dvoch kíl olív, súčasnosť posadnutá zdravím má trochu iný názor. Farmári čoraz častejšie uprednostňujú nezrelé a tuhé olivy, aby plody nepoškodili. Chemici totiž zistili, že v mieste poškodenia olív vznikajú oxidáciou nežiaduce voľné mastné kyseliny, ktoré znižujú kvalitu oleja. Čím je oliva menej zrelá, tým je menej poškodená, ale tým horšie sa trhá. Na jeden liter najkvalitnejšieho oleja je potrebných až sedem kilogramov ešte nezrelých zelených olív. Plody zberajú zo stromov vibrujúcimi hrabľami, ktoré poháňa malý agregát. To je práca mužov. Ženy preťahujú siete, do ktorých olivy padajú, zbierajú ich, vyberajú z nich lístie a sypú do vriec minimálne po päťdesiat kíl.

Takto získaný olej má prívlastok extra virgin, čiže má nízku aciditu - kyslosť, maximálne 0,8 percenta kyselín z celkového objemu. Zrelé, tmavofialové olivy často nechávajú padať samy zo stromov do pripravených sietí. Najmenej raz za 14 dní ich musia odviezť do lisovne, inak sa začnú kaziť. Aj tak má olej z nich vysokú kyslosť a hodí sa len na použitie v kozmetike.

Čistenie: Na jednoduchom site sa oddelí väčšia časť listov.
Čistenie: Na jednoduchom site sa oddelí väčšia časť listov.
Zdroj: Jiří Páleníček

Lisovne väčšinou nepatria majiteľom olív a jednotliví pestovatelia z okolia využívajú ich služby. Tí si olej zo svojich stromov odvezú alebo ho lisovňa skladuje vo veľkých tankoch a ďalej predáva - často do Talianska. V týchto tankoch sa olej prirodzene čistí usadzovaním. Záujemcom ho stáčajú do nádob.

Aj keď lisovne majú moderné zariadenia vyhovujúce hygienickým požiadavkám, väčšinou z Talianska, prístup k návštevníkom je úplne grécky. Musíte nahlas všetkých pozdraviť Jásas. Potom si všetko pozrieť a na záver kúpiť vynikajúci, čerstvými olivami voňajúci olej v cene 4 eurá za liter. Nádobu musíte mať svoju. Špeciálne prázdne plechovky na olivový olej predávajú železiarstva i bežné samoobsluhy.

Teofánia

Rybárikov čas nesklamal v minulom roku ani zberačov olív, ani sviatočne naladených Grékov. Prišiel práve včas, na našich katolíckych Troch kráľov, keď Gréci oslavujú hneď tri sviatky - Teofániu, čiže Božie zjavenie, Požehnanie vôd a zároveň Kristov príchod na svet. V tom čase sme boli na úplnom východe Kréty, pri slávnej palmovej pláži Vai, odkiaľ je do najbližšej dediny Palaikastro desať kilometrov. Zrejme by sa nám podarilo sviatky prepásť, našťastie som sa vybrala nakupovať do Palaikastra. V pekárni som si všimla zvláštne, na povrchu lesklé tmavé bochníky „chleba“ posypané sezamom.

Vidiecki predavači na Kréte občas človeka trochu šokujú svojou dokonalou angličtinou. Práve to bol prípad miestnej pekárky. Dala sa do vysvetľovania: „Ten chlieb je sladký a je na zajtra do kostola.“ A hneď dodala, že by sme sa určite mali pozrieť do prístavu Kouremenou, vzdialeného tri kilometre, kam sa všetci z kostola presunú.

Teofánia: Bohoslužba na vode so žehnaním vody a mora.
Teofánia: Bohoslužba na vode so žehnaním vody a mora.
Zdroj: Jiří Páleníček

Čakáme

O deviatej príde prvý pick-up a upracú a ozdobia prvú rybársku loď. O desiatej prichádzajú zástupcovia obce, inštalujú reproduktory, mikrofóny a lovia odpadky z prístavného bazéna. Vysvetľujú, že Teofánia sa začne o jedenástej. Čakáme. Keď je na mieste 20 pick--upov a 17 osobných áut, prestávam ich počítať. Čakáme. Prvý kňaz príde o trištvrte na dvanásť. Ako posledný prichádza patriarcha, predstavitelia mesta a zástupcovia námorníctva v uniformách. Pomaly prechádzajú davom, ľudia bozkávajú kňazom ruku a všade znie Kali chróňja, čiže Dobrý rok. Kňazi väčšinou odpovedajú Nais kalá - Majte sa dobre.

Dav príde k ozdobenej lodi a za cirkevnými a svetskými hodnostármi nastupujú šťastlivci, ktorým sa podarí dostať na palubu skôr, než jej majiteľ povie daxi - dosť. Preťaženú rybársku bárku posunú po lanách doprostred prístavného bazéna, odkiaľ kňaz žehná prístav lemovaný davom i more, aby bolo celý rok k ľuďom a hlavne k rybárom zhovievavé. Svojrázna omša vrcholí vhodením kríža do vody. V tom okamihu skočí z móla do vody niekoľko mladíkov. Kto kríž vyloví, bude Lucky man, bude mať šťastie po celý rok.

Atény: Aj Vianoce bez snehu majú svoje čaro.
Atény: Aj Vianoce bez snehu majú svoje čaro.
Zdroj: profimedia.sk

Sedemnásťstupňová voda fŕka pod mladíkmi na všetky strany. Len chvíľu. Mladý plavec podá patriarchovi kríž a ozýva sa potlesk. Chlapec namáhavo vylezie na vysoký bok lode. Domov si odnesie požehnaný obraz Bohorodičky v striebre, ktorý bude mať určite vystavený na čestnom mieste až do konca svojho života.

Tým okamihom sa predstavenie končí a ľudia sa bleskovo rozbiehajú na sviatočný obed. Len hodnostári zostávajú na malé občerstvenie pri rybárskej klubovni. Metaxa, trochu anízovej pálenky ouzo, sušienky, oriešky. Posledné bozkávanie kňazských rúk, do nekonečna znejúce Kali chróňja.

A zrazu je ticho. Prvýkrát za dva dni nie je v prístave ani noha. Dokonca aj stolíky s občerstvením sú upratané a malý zázrak - nikde žiadne smeti. Pozerám sa na hodinky, uplynulo 30 minút od vytiahnutia kríža z vody. Tak Nais kalá - majte sa aj vy pekne po celý rok 2019!