Začínal ako Pán Čistý, ktorý bude bojovať proti korupcii a urobí poriadky s českými kmotrami napojenými na ODS. Odchádza ako unavený muž, ktorému zlomila väz slepá dôvera a príliš blízky vzťah s Janou Nagyovou. Korpulentná blondína s kontaktmi na vplyvných lobistov šéfovala až do svojho zadržania Nečasovmu kabinetu a pod palcom vraj mala aj nákup spodnej bielizne pre českého predsedu vlády.

Hoci v médiách rezonuje najmä pikantný príbeh niekdajšej účtovníčky, ktorá mala opantať premiéra, dať sledovať jeho manželku a podplácať poslancov a napokon skončila s putami na rukách, oveľa závažnejšiu úlohu v českom politickom trileri hrá kvarteto zákulisných hráčov Roman Janoušek, Ivo Rittig, Jiří Toman a Tomáš Hrdlička.

Tí boli v čase našej uzávierky v zahraničí, respektíve nebolo verejne známe miesto ich pobytu. Polícia síce prehľadala ich domy, no žiadne obvinenie nepadlo.

Nečasova agónia

Petr Nečas medzičasom skončil nielen ako premiér, ale aj ako predseda vládnej Občianskej demokratickej strany (ODS) a z politiky sa chce stiahnuť úplne. Česko zažíva obdobie neistoty a o ďalšom smerovaní krajiny bude rozhodovať svojrázny Miloš Zeman. Znalci pomerov tvrdia, že si pobyt na výslní náležite užije. Zdalo sa, akoby sa mu uľavilo, miestami sa pri oznamovaní konca politickej kariéry dokonca usmieval.

„Prežil som niekoľko kríz, som bojovník, ale dokážem spoznať ten okamih, keď už som len pomyselný balvan a nie je možné pokračovať ďalej. Ten okamih nastal,“ oznámil Nečas stručne a bez väčších emócií. Rezignácii predchádzala séria udalostí, ktoré odštartoval masívny zásah detektívov z elitného policajného útvaru na úrade vlády. Polnočné obsadenie Strakovej akadémie po odchode ministrov a štyri stovky kukláčov na ďalších miestach krajiny spájajú tri kauzy.

Milostný trojuholník

V prvej hrá zásadnú úlohu milostný trojuholník medzi hlavnou riaditeľkou Nečasovho kabinetu Janou Nagyovou, premiérom a jeho manželkou Radkou. Práve tú mala Nagyová dať sledovať vojenskou kontrarozviedkou. Dôvod? Policajti, ktorí disponujú aj desiatkami hovorov a SMS medzi Nagyovou a Nečasom, hovoria o prekvapujúcich, rýdzo súkromných pohnútkach.

Niektoré české médiá citujú informácie z odpočúvania. Nagyová údajne prinútila „pána, čo má umelého psa“ - v tajnej reči vtedajšieho generálmajora a šéfa Vojenského spravodajstva Milana Kovandu, nasadiť „krtka“ - agenta Ondreja Páleníka -, aby donútila šéfa k rozvodu.

„To je hlboko pod úrovňou doterajších prípadov spojenia politikov a lobistov, ktorí si dohadovali zákazky pomocou pomenovaní ‚kolibrík‘ či ‚maznáčik‘, alebo keď sa odpočúvanie vo futbale stalo scenárom divadelnej hry ‚Ivanku, kamaráde...‘,“ napísala vo svojom komentári novinárka Julie Hrstková.

Situácii nepridal ani obhajca Nagyovej Eduard Bruna, ktorý prišiel so šokujúcim protiútokom. Jeho klientka vraj požiadala o sledovanie premiérovej ženy, lebo sa obávala, že sa dostala pod vplyv Jehovových svedkov a prípadný škandál by ohrozil celý úrad. Najskôr sa špekulovalo, že dôvodom sporného sledovania mal byť údajný milenec premiérovej manželky, čo sa však nepotvrdilo.

„Skutočnosť, že najbližšia premiérova spolupracovníčka zneužila jednu z bezpečnostných zložiek na súkromné intrigy, nás radí niekde medzi juhoamerické autokracie,“ reagoval komentátor Jiří Leschtina.

Politický guláš?

Sledovanie premiérovej manželky však nie je jediný Nagyovej prešľap. V rukách polície skončilo niekoľko bývalých poslancov ODS i vysokopostavení úradníci vrátane niekdajšieho šéfa Vojenského spravodajstva Ondreja Páleníka a jeho nástupcu Milana Kovandu. „Vo veci je od začiatku vedené jedno konanie, pretože jednotlivé skutky sú spojené jednotlivými osobami,“ naznačil neurčito hlavný štátny zástupca Ivo Ištvan.

Poznamenal, že ktosi svojho času poslancom Petrovi Tluchořovi, Ivanovi Fuksovi a Marekovi Šnajdrovi zabezpečil pozície v štátnej správe za to, že sa na konci minulého roka vzdali poslaneckých mandátov, umožnili zvýšenie daní a zabránili tak pádu Nečasovej vlády.

Lobisti zostávajú na slobode

Vyšetrovatelia zatiaľ nevysvetlili ani ďalší z momentov rozsiahlej policajnej razie, pri ktorej zhabali z bankových trezorov 150 miliónov korún v hotovosti, vyše 5,8 milióna eur a desiatky kilogramov zlata. K zadržaným peniazom a zlatu sa dlhý čas nikto nehlásil, advokáti všetkých obvinených popierali, že by išlo o majetok ich klientov.

Šéf českého Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Robert Šlachta to nechcel komentovať. Zároveň sľúbil, že zatknutím poslancov a vysokých úradníkov sa prípad nekončí. „Táto rovina bola od začiatku vedľajším produktom. Na sto percent dotiahneme k obvineniu aj klientelistické kmotrovské väzby,“ dušoval sa Šlachta. Podľa českých médií by malo ísť o štvoricu vplyvných lobistov Hrdličku, Rittiga, Tomana a Janouška, ktorí si mali nezákonne dojednávať výhody pri verejných zákazkách a prať špinavé peniaze. Vyšetrovatelia tvrdia, že ich konanie zodpovedalo organizovanej zločineckej skupine.

Pravda je, že vily a priestory vplyvného kvarteta polícia prehľadala. Janouškov právnik Vít Široký dokonca informoval, že jeho klientovi zhabali zhruba milión českých korún a ďalšie desiatky tisíc zhabali jeho manželke. „Bolo to asi 120-tisíc. Niečo jej zobrali rovno z kabelky,“ spresnil.

Ukazuje sa teda, že nie Nagyová, ale oveľa mocnejší muži boli hlavným cieľom mesiace trvajúceho vyšetrovania. Otázne je, či sa sľuby orgánov činných v trestnom konaní naplnia a pred spravodlivosťou sa budú zodpovedať aj tí, čo z nezákonných praktík najviac ťažili.

Nečas a Nagyová

Petr Nečas sa na politickej scéne objavil koncom mája 1997 ako nádejná mladá tvár ODS. Väčšiu príležitosť dostal v roku 1999, keď ho zvolili za podpredsedu strany. Po návrate ODS do vlády v roku 2006 dostal na starosť ministerstvo práce. A spolu s ním sa na scéne objavila aj femme fatale Jana Nagyová, ktorá ženatého politika a otca štyroch detí nakoniec stiahla na dno.

V ODS sa vždy hovorilo, že ak má Nečas nejaké skutočne slabé miesto, tak je to práve Nagyová. Tá vyťaženému členovi vlády viedla diár, plánovala schôdzky a chodila namiesto neho na rokovania, ktoré nestíhal. Keď na jar 2009 padla Topolánkova vláda, Nečas sa o Nagyovú postaral. Ako vyšlo neskôr najavo, pri odchode z ministerstva jej vyplatil pol milióna korún a zaistil jej ďalšiu prácu.

Späť k Nečasovi sa táto dobre stavaná blondína vrátila v lete 2010 - priviedol si ju na úrad vlády ako hlavnú riaditeľku a najbližšiu spolupracovníčku. Bývalá účtovníčka z Karlovarska sa v Strakovej akadémii rýchlo zabývala a Nečas ju napriek kontroverzným rozhodnutiam vždy bránil.

Inak to nebolo, ani keď sa objavilo podozrenie, že odpisovala v diplomovej práci, keď vyšlo najavo, že jej chýba bezpečnostná previerka, alebo keď médiá zverejnili astronomické sumy na jej výplatných páskach - základný plat tridsaťtisíc korún sa vďaka odmenám zvýšil na 273-tisíc českých korún. Premiérovo zdôvodnenie „Drie ako kôň!“ zabávalo celé Česko.

Sebavedomá Nagyová dávala všetkým najavo, že jej príkazom sa neodporuje. Nikto ju nesmel titulovať pani riaditeľka, ale iba pani hlavná riaditeľka. Nečasovým spolustraníkom prekážalo, že premiér hovorí o všetkých krízových politických problémoch už len s Nagyovou. Verejne sa špekulovalo o jej úlohe pri menovaní šéfov štátnych firiem, ale i o tom, ako „kádruje“ členov ODS. Verejným tajomstvom bolo, že vedela hovoriť aj s ľuďmi označovanými za kmotrov.

Dnes je jedna z najmocnejších žien v Česku vo väzbe a hrozí jej päťročné väzenie. Nečas prišiel o premiérske kreslo, na konci je aj jeho politická kariéra a po dvadsiatich piatich rokoch spolužitia ho čaká rozvod s manželkou. Hrozí, že príde o úspory vo výške takmer dvoch miliónov korún.

Budúcej exmanželke vraj venuje aj rodinnú Škodu Fabia. Na dve maloleté dcéry by mal platiť štyridsaťdvatisíc korún mesačne. Doposiaľ zarábal 150 400 korún mesačne a k tomu desaťtisícové náhrady. Ako poslanec sa bude musieť uskromniť. (mm)

Železná Nagyová

Meno Nagyová na poste šéfky premiérovej kancelárie vrátane pikantných náznakov o vzťahoch s premiérom nie je len českým špecifikom. Za všetkých troch vlád Vladimíra Mečiara zastávala tento post Anna Nagyová, prezývaná aj Železná Anna alebo Železná lady. V pozícii osobnej tajomníčky predsedu vlády ju v roku 1990 Mečiar „zdedil“ po odchádzajúcom Milanovi Čičovi a obaja si zrejme porozumeli.

Keď v roku 1991 Mečiara prvýkrát odvolali z funkcie, odišli s ním viacerí ministri, z ktorých sa neskôr stali podpredsedovia novovznikajúceho HZDS, ale aj jeho blízki spolupracovníci Ivan Lexa a Anna Nagyová. Dvakrát po sebe žiadali podpredsedovia „odsun“ týchto persón z Mečiarovej blízkosti, ale nikdy sa tak nestalo. Predseda im vraj povedal, že Nagyová má o ňom informácie, ktoré ho do dvadsiatich štyroch hodín môžu zničiť.

O rok neskôr na recepcii prezradil, že počas pobytu v opozícii mala Nagyová na starosti spravodajské služby a armádu, pričom sa vždy bála, aby sa to nedostalo na verejnosť.

S Mečiarovým návratom do premiérskeho kresla sa do svojej funkcie vrátila aj Nagyová. Vplyvná šéfka kancelárie rozhodovala o prijatí či neprijatí osôb u predsedu vlády, sprevádzala ho na zahraničných cestách. Ján Čarnogurský sa v roku 1995 po Mečiarovej audiencii u pápeža vyjadril, že je „vrcholne nevkusné, ak predseda vlády navštívi Svätého Otca s frajerkou“.

Púť Železnej Anny po Mečiarovom boku sa napokon skončila v roku 1996, oficiálne pre študijný pobyt v Anglicku. Šepkalo sa, že za jej odchodom mohla byť aj kontroverzná privatizácia Nafty Gbely, ona však akúkoľvek spojitosť s touto kauzou vždy odmietala. (mh)