Na pražskom Václavskom námestí počas osláv 30. výročia Nežnej revolúcie zaznelo v nedeľu aj posolstvo od tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Ten podľa spravodajského serveru Novinky.cz zdôraznil, že odkaz bývalého prezidenta Václava Havla v českej spoločnosti aj naďalej žije.

"Prezidenta Havla si budem navždy pamätať," odkázal Dalajláma. "Ak sa budeme snažiť, môže byť toto storočie storočím mieru a súcitu, a vy, Česi, môžete k tomu veľmi prispieť," zneli slová tibetského duchovného vodcu.

 

Pre dokument

Na Václavskom námestí ľudia symbolicky zvonili kľúčmi, tak ako to bolo aj pred 30 rokmi. Ľudia skandovali "Nech žije Havel", k čomu ich pre účely natáčania dokumentu o bývalom československom a českom prezidentovi požiadali organizátori koncertu.

Počes koncertu sa ľuďom prihovoril aj bývalý americký veľvyslanec v Československu v rokoch 1983 až 1986 William Luers či riaditeľ Knižnice Václava Havla a spoluzakladateľ Občianskeho fóra Michael Žantovský. Ten ľuďom oznámil, že sa môžu pridať k takzvanému Provolání 19, v ktorom bývalí chartisti a mladí ľudia žiadajú okrem iného osobnú zodpovednosť každého človeka v súvislosti s vyvedením krajiny z morálnej krízy. "Sme ochotní pristúpiť aj k nenásilným akciám občianskej neposlušnosti," dodal.

Biskup Václav Malý pripomenul, že sloboda neznamená len možnosť cestovať. Podľa jeho slov je sloboda aj o tom, že sa človek môže dovolať spravodlivosti a svojich ľudských práv.