Tip na článok
Ilustračné foto

Novodobá sicílska mafia: Obetiam drvila kosti 25-kilovými závažiami z posilňovní!

Talianski gangstri mrzačili ľudí. Tvárili sa, že mali autonehodu. Poisťovne im vyplácali tisíce eur.

Talianski zločinci z dvoch gangov si vyhliadli ľudí z okraja spoločnosti. S ich súhlasom im polámali kosti, aby potom tvrdili, že sa zranili pri dopravných nehodách a od poisťovní inkasovali tisíce eur. „Biznis“ prekazili palermskí muži zákona, ktorí pri policajnej akcii zadržali 11 osôb, píše CNN.

Stanica úbožiakov

Vyšetrovanie začali v januári, keď bolo v sicílskej metropole nájdené zmrzačené telo muža z Tuniska. Vyzeralo to, že sa stal obeťou dopravnej nehody. Dokonca si podľa polície páchatelia najali falošných svedkov, ktorí mali, ak by bolo treba, dosvedčiť, že onú autonehodu videli na vlastné oči. Lenže pitva ukázala, že tu niečo nesedí. Muž totiž zomrel na následky srdečného infarktu po zlomenine končatiny.

Zločinci sa zamerali na ľudí z tej najnižšej spoločenskej vrstvy – alkoholikov, drogovo závislých, ľudí s psychickými problémami, chudobných. Stačilo zájsť na hlavnú stanicu. Nalákali ich ľahko. Na to, čo nemali a bytostne potrebovali – peniaze. Sľúbili im nemalé čiastky. Stačilo si dať polámať ruky, nohy. Nakoniec sa dočkali ťažkých zranení za pár eur. Končatiny im drvili 25-kilovými závažiami, aké sa používajú v posilňovniach. V lepšom prípade skončili s barlami, v horšom na invalidnom vozíku.

„Sľúbili mi 34 800 eur, ale nakoniec som dostala iba 500 eur,“povedala denníku La Republica 27-ročná Francesca Calvarusová. „Ani som nekričala, zapchali mi ústa a zaviazali oči,“ opisuje ďalej. Mladá matka podala trestné oznámenie – tvrdí, že členovia gangov sa jej vyhrážali a pokúšali sa ju vydierať. Polícia ale vyšetruje aj ju samotnú. Je totiž obeťou, ale aj komplicom.

Zúfalé výkriky

Za rozdrvenú nohu a ruku môže poisťovňa vyplatiť až 150-tisíc eur, uviedol pre agentúru AP šéf palermskej polície Rodolfo Ruperti. Polícia eviduje 70 postihnutých, ktorí sú obeťami a komplicmi poistného podvodu, ktorý pravdepodobne trval celé roky.

Polícii sa podarilo dopadnúť vinníkov vďaka nahrávaciemu zariadeniu, ktoré zachytilo výkriky mrzačených ľudí. Policajti zverejnili tiež konverzáciu, ktorá dokazuje, že gangy mali komplicov v niektorých miestnych nemocniciach. V rozhovore odznie, ako podozrivý hovorí, že nasledujúci deň bude potrebná ambulancia a invalidný vozík. Medzi podozrivými je i zdravotná sestra z palermskej nemocnice, ktorá páchateľom obstarávala anestetiká, píše The Guardian.

Mafiáni svoje obete mrzačili v opustených skladoch, ale aj u seba doma. Aby končatinu znehybneli zovreli ju medzi dva betónové bloky. Obeti dali niečo proti bolesti, ale keď anestetikum nebolo, poslúžil iba ľad. Potom obeť odviezli do nemocnice, kde sa ho už ujal spriaznený kvalifikovaný personál. Práve kvôli komplicom v zdravotníckom prostredí, kde má často spolupracovníkov sicílska mafia Cosa Nostra, polícia podľa The New York Times preveruje, či sa táto do podvodu nezapojila tiež.

VIDEO Plus 7 Dní